3D nyomtatóval készítenek arcvédő pajzsokat a debreceni tudományos élményközpontban
A járvány idején nem ismeretterjesztésre, hanem védőfelszerelés gyártására használja 3D nyomtatóit az Agóra Tudományos Élményközpont. Az intézményben naponta 24, az orvosok által használt arcvédő pajzs készül el – jelentette be Puskás István alpolgármester és Somogyi Béla, az intézmény igazgatója.
A járványhelyzet miatt március közepe óta – a többi kulturális és oktatási intézményhez hasonlóan – az Agóra Tudományos Élményközpont is bezárta kapuit a látogatók előtt. A központban számos olyan berendezés működik, amely eddig elsősorban az ismeretterjesztést szolgálta, így rendelkezik az intézmény hat 3D nyomtatóval is.
A veszélyhelyzet kihirdetése után jött az ötlet, hogy a 3D nyomtatókat – látogatók híján – másra is lehetne hasznosítani, például az orvosok számára nélkülözhetetlen speciális arcvédő pajzs gyártására is – hangzott el a tájékoztatón.
Az Agóra Tudományos Élményközpont munkatársai által készített arcvédő pajzs 0,5 milliméter vastag PET-G vagy 1 milliméteres polikarbonát lemezből készül, amelyeket táblákból egy sablon alapján kézzel vágják a szükséges 24×24 centiméteres darabokra. A keret (pánt) valamint a pajzs alsó merevítője 3D nyomtatóval készül hőre lágyuló műanyagból.
Az Agórában egyszerre 6 hat 3D nyomtató dolgozik, a pántot és a hozzá tartozó alsó merevítőt négyesével nyomtatják ki közel 17 óra alatt. Így naponta 24 darab 3D nyomtatott keretet tudnak előállítani.
Ezeket a nyomtatóból kivéve még sorja mentesítik, csiszolják és eltávolítják a 3D nyomtatáshoz szükséges támaszanyagot. A pánt két végét hátul gumi fogja össze, a pánt belső, homlokra támaszkodó részét pedig szivacsos ragasztóval egészítik ki. Az elkészült arcvédő pajzsokat a felhasználóknak kell fertőtleníteni, de azokat az eredeti fóliával borítva kapják meg, ami szintén nyújt bizonyos védelmet.
– Az Agóra Tudományos Élményközpontban eddig 140 darab pajzs készült el, amelyből húsz került a Városi Szociális Szolgálat Idősek otthonába, 120 darabot pedig a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetben használnak fel. Korábban más debreceni kulturális intézmények: a Modem, a Csokonai Színház és a Vojtina Bábszínház is hozzájárult a védekezéshez szájmaszkok gyártásával. Az Agóra tevékenysége újabb jele a debreceni összefogásnak járvány idején – hangoztatta Puskás István alpolgármester.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?