Túlélési tanácsok (nem csak) karantén idején
Sajnos a koronavírus és a kényszerű karantén sokak eddig stabilnak, biztosnak hitt állásába került.
Az érintettek – legyenek akár épek, akár fogyatékossággal élők – kényszerűen és anyagi helyzetükből, nehézségeikből fakadóan minél rövidebb időn belül próbálnak elhelyezkedni, új állást találni, akár átképzéssel, akár már korábban megszerzett ismereteiket és tapasztalataikat alapul véve. Azonban ezen kényszerű helyzetben is célszerű néhány alapvető dologra kiemelten figyelni, illetőleg a típushibákat elkerülni.
Jelen írásunkban nem kívánunk szakmai mélységekbe és magasságokba tekinteni, inkább az észszerűség és tapasztalat útján gyűjtöttünk össze néhány megszívlelendő tanácsot.
- Önéletrajz
Készítse el önéletrajzát előre. Legyen rövid, tömör, de tartalmazza a betölteni kívánt munkakör megnevezését (hiszen lehet, hogy egy munkáltató egyszerre sokféle állást hirdet), a nevezett munkakör betöltéséhez szükséges tapasztalatokat, végzettségeket és az ön PONTOS elérhetőségeit. - Csak figyelmesen!
Olvassa el alaposan és teljesen a hirdetést, mert az álláshely betöltéséhez szükséges feltételeken túl alapvető információkat tartalmazhat a jelentkezés módjáról, egyéb követelményekről. Ezek figyelmen kívül hagyása sok esetben eleve kizáró ok lehet. - Spam mentesség
Tartózkodjon a hirdetéseknél – például a Facebook bejegyzések esetében – az olyan hozzászólásoktól, mint “Érdekel!” vagy “Igen”. Ezek biztosan nem visznek senkit közelebb a megkereséshez, valószínűleg válasz nélkül maradnak, illetve gyakran felesleges és értelmetlen vitákat indíthatnak. - Előzetesen informálódjon!
A “cold call” kifejezést akkor szokás használni fordított logikával, mikor vaktában próbálkozunk. Magát a kifejezést csak azért írtam le, hogy látható legyen, ez létező és gyakorlatban használt módszer. Nem tilos tehát önéletrajzot küldeni vagy felhívni egy munkáltatót “Hátha…” alapon, de ilyenkor is tájékozódjon és gondolja végig, mit szeretne. Kerülje a “bármilyen munka jó nekem” típusú megnyilvánulást is! Legyen egy-két munkakör a tarsolyában, amit szívesen végezne. - Türelem munkát terem(het)!
A jelen helyzetben rengetegen keresnek munkát. Olyan állásokra, melyekre korábban hónapokig nem akadt jelentkező most 80, vagy akár 200 önéletrajz is beérkezik. Ezek feldolgozása időbe telik, nem beszélve az esetleges előszűrésekről, döntések előkészítéséről. Ez alapján nem feltétlenül fog visszajelzés érkezni 24 órán belül, sőt, akár több nap is eltelhet, mire bármilyen válasz érkezik a cégtől.
Ekkor szintén életbe lép a 3. pont, vagyis ajánlott tartózkodni attól, hogy a hirdetéshez “Ez kamu!”, “Tegnap óta válaszra se méltatnak!” megjegyzések kerüljenek, mivel könnyen lehet, hogy éppen ezzel ejti ki magát a jelentkező. - Interjúzni csak pontosan, szépen…
Ha behívják állásinterjúra, akkor ott az általános elvárások betartásával illik megfelelő módon és időben megjelenni. Ha előre láthatóan késik vagy nem tud megjelenni, akkor azt mindenképp célszerű telefonon jelezni még az időpont előtt. Különösen, ha még szeretné az interjút lebonyolítani egy későbbi időpontban.
Itt fontos még megemlíteni, hogy sok helyre közvetítő cégek keresik a pályázókat, így ha pontatlan, figyelmetlen, akkor könnyen lehet, hogy egyszerre több lehetőségtől is elesik. - Kerülje a halmozást!
Ha minél hamarabb szeretne új állást, nyilván több helyre is pályázik, hiszen soha nem lehet tudni, melyik sikerül. Ezzel önmagában semmi gond nincsen, viszont célszerű egy észszerű limitet meghatározni, tervezni és ütemezni, mert az ellenkező eset is előfordulhat. Ha egyszerre 2-3 helyre kell állásinterjúra mennie könnyen eshet a székek közt a pad alá a kapkodásnak köszönhetően, ráadásul sok cég kommunikál egymással, így könnyen kiderülhet, hogy egyik helyre a másik miatt nem ment el és ez is hátrány lehet. - Figyeljünk egymásra!
Az 5. és 6. pontban foglaltakat másik nézőpontból vizsgálva azért is fontos tervezni és lemondani időben, mert sokan vannak hasonló helyzetben és a sok-sok kihagyott interjú egyben azt is jelenti, hogy mások elől vette el a lehetőséget. Szintén ezen okból, ha az interjú után mégsem szeretne munkába állni, jelezzen erről vissza mielőbb.
Számos hasonló hétköznapi és sokkal szakmaibb tippet és tanácsot lehetne még felsorakoztatni, ezen 8 pontot azért láttam hasznosnak összegyűjteni, mert a koronavírus által generált helyzetben ezekkel halmozottan lehet találkozni különféle fórumokon és számos munkáltató ezekre hívta/hívja fel a figyelmet egyre hangsúlyozottabban.
Általánosan bevált recept nincsen, vannak azonban olyan hibák, melyeket célszerű elkerülni. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C