Világújdonság a siketség gyógyítására Szegeden
Világújdonságnak számító műtéti eljárást mutattak be pénteken Szegeden. A Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán a Baha-műtétet fejlesztették tovább. Az operáció ? amely visszaadhatja a siketeknek a hallásukat ? negyedórás ambuláns műtétté egyszerűsödött, és 6 hétről 6 napra rövidült az az idő, amikor hallani kezd a beteg.
A Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján olyan műtétet hajtottak végre tegnap, amelyet még korábban sehol a világon. Az úgynevezett Baha műtéti eljárást fejlesztették tovább, amelynek köszönhetően jelentősen csökken a műtéti idő, valamint lerövidül a gyógyulási periódus a páciensek számára.
Ez a műtét visszaadhatja a hallásukat azoknak, akiknek megszakadt hallóláncolatuk, vagyis légvezetéses hallásromlásuk miatt a rezgések nem jutnak el a belső fülbe. Az operáció során a fül mögé ültetnek be egy titániumcsavart, ehhez rögzítik azt a készüléket, amely a koponyacsonton keresztül vezeti be a rezgéssé alakított hangokat. A féloldali siketség tehát ezzel orvosolhatóvá válik: a koponyacsonton keresztül átvezetik a hangrezgéseket az ép oldalon megfelelően működő fülhöz.
Felnőttön Magyarországon elsőként Szegeden végeztek ilyen beavatkozást 2009-ben. Róvó László professzor operált akkor is és most is ? amikor az eljárás modernizálásának világpremierjét tartották, és bevezették a piacra az ehhez tartozó megújított terméket.
? A rendszert gyártó Amplifon Kft. folyamatos fejlesztésének köszönhető, hogy egy egyszerűbb műtéti technikával is megoldható az implantálás ? mondta el a tanszékvezető. ? Korábban nagy területen el kellett távolítani a lágyrészt a bőr és a csont közül. Mostanra találtak megoldást arra, hogy stabil vízzáró anyagot tudjunk behelyezni, így nincs szükség a nagy vérzéssel járó beavatkozásra. Helyi érzéstelenítéssel megoldható a beültetés, kis gyakorlattal az operáció nem igényel negyedóránál több időt. Ráadásul a korábbi 6 héttel szemben 6 nap után fel lehet majd tenni a processzort, vagyis műtét után nem egészen egy héttel már hallhat a beteg.
Róvó László szerint a műtétet akár ambulánsan is el lehet majd végezni, hiszen a betegeket sem terheli. Pénteken két páciens kapta meg az implantátumot, hétfőn elvégeznek még egy műtétet.
? Az első magyarországi operációt követően Szegeden két évig nem tudtunk Baha-műtétet végezni. Nemrégiben kaptuk meg az engedélyt, azóta 8-9 beteg kapott implantátumot. Jövőre tovább tágul a keretünk, így bízunk benne, hogy még több embernek tudjuk visszaadni a hallását ? mondta Róvó László.
OEP finanszírozással
Angliában és Lengyelországban általában 350-400 ilyen beavatkozást végeznek, nálunk 100-200 műtétre lenne reális kereslet. Az elmúlt három évben azonban mindössze 20-25 Baha-műtétet végeztek az országban. Ennek oka, hogy meglehetősen drága a beavatkozás: a beültetett műszer értéke 2 millió forint. Minden operációra az OEP egyedi engedélyes eljárásával volt lehetőség. Abban, hogy a továbbfejlesztett orvostechnológiai eljárás bevezetésére Szeged kapta meg elsőként a lehetőséget, vélhetően annak is nagy szerepe volt, hogy az OEP elkezdte finanszírozni ezt az eljárást hazánkban is.
Adta hírül a delmagyar.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?