Béta-sejtek regenerációja a cukorbetegség gyógyításában
A melbourne-i Monash University kutatói állati modellszervezetekben a béta-sejtek regenerálásához vezető fontos felfedezést tettek.
Az emberi szervezetben a máj rendelkezik a legjobb regenerációs képességgel. A többi szervnél az erre a célra szolgáló gének funkciója a DNS metilációja miatt “kikapcsol”, az őssejtek korai fejlődési alakjait, a progenitor sejteket szabályozó gének csendesednek, így például a hasnyálmirigy nem képes az inzulint termelő béta-sejtek regenerálására.
A kutatók az egér modellszervezetekben azt figyelték meg, hogy az Ngn3 és a Sox11 gének demetilációjával a progenitor sejtek “felébreszthetők”, azaz visszanyerik képességüket, hogy új, inzulint termelő béta-sejtekké fejlődjenek, ami mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében nagyon ígéretesnek tűnik.
Jelenleg csak sziget- vagy teljes hasnyálmirigy transzplantációval növelhető a béta-sejtek tömege a szervezetben, ám a kevés számú donor miatt az eljárás alkalmazhatósága korlátozott. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C