Diszkrimináció felszámolását kérte az ENSZ a magyar kormánytól
Az ENSZ arra kérte a magyar kormányt, hogy számolja fel a fogyatékkal élő nők kényszer-sterilizációját, teremtsen esélyeket számukra a munkaerőpiacon és az oktatásban, vessen véget többszörös diszkriminációjuknak. A civilszervezetek átfogó felmérést sürgetnek róluk, mert szerintük e nélkül nem lehet döntéseket hozni. A kormány közben bejelentette, hogy uniós pénzből csaknem 12 milliárd forintot fordít a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatására.
Szeretnének kitörni a „láthatatlanságból? – 300 ezer fogyatékkal élő nő kívánsága ez. Velük semmilyen kutatás, felmérés nem foglalkozik. ?Egyetlen jogszabályban sem szereplünk, egyetlen jogszabály sem szól rólunk, egyetlen intézkedési tervnek nem vagyunk az alanyai? ? mondta az ATV-nek Földesi Erzsébet, a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa elnöke.
A diszkriminációról viszont számos tapasztalatuk van a munkavállalástól a gyermekszülésig. Az egészségügyben például általános a vélekedés, hogy a fogyatékos nők nem alkalmasak gyermekvállalásra, ha mégis szülnek, nem kapnak támogatást a gyermekneveléshez. Nem vagy csak nehezen jutnak el nőgyógyászati, mammográfiai vizsgálatra. Az ENSZ bizottsága ezt aggasztónak tartja. De más szűréseken sem látják szívesen őket.
?Én hat évig nem voltam tüdőszűrésen, mert azt mondták, hogy nem tudok beállni a szűrőgéphez, ezért tekintsünk el tőle, úgy csináltak, hogy én beteg voltam és ezért nem lehetett? ? mondta el Nagy Annamária, aki végigtelefonálta az intézményeket, míg végül talált olyat, amelyik vállalta, hogy többféle vizsgálatot is elvégez a nőknek. Azt is meg kellett szervezni, hogy legyen ott olyan ember, aki segít ráfeküdni egy magas asztalra.
Három civil szervezet, köztük a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa és a TASZ közös jelentése arra is felhívta a figyelmet, hogy különösen sérülnek a bentlakásos intézményekben élő fogyatékos nők jogai: fogamzásgátlók szedésére kényszerítik őket, terhesség esetén pedig abortuszra. Kényszersterilizálás is előfordul, aminek a felszámolását kérte az ENSZ a magyar kormánytól. A Társaság a Szabadságjogokért szervezet pedig azt szeretné, ha megreformálnák az elavult gondnoksági rendszert.
Az államtitkár szerint a fogyatékossággal élők problémáit nem lehet néhány év alatt megoldani. Egy uniós programmal viszont 11,7 milliárd forintos támogatás segíti a megváltozott munkaképességűeket az elhelyezkedésben – mondta Soltész Miklós államtitkár az ATV Híradó kérdésére, hogy mit kíván tenni a fogyatékos nők helyzetének javítására.
Június végéig 13 ezer embert szeretnének bevonni a programba. Jelenleg a fogyatékossággal élő 600 ezer férfi és nő csaknem tíz százalékának van valamilyen munkája.
Forrás: atv.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?