Bemutatkozik a Hajdú-Bihar Megyei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium, Technikum és Kollégium
2017 szeptembere óta viseli a ma ismert nevét az intézmény, a fenntartó és működtető a Debreceni Tankerületi Központ.
2009 augusztus 1-én összevontak két intézményt, így megalakult a mostani intézményegység. A két jogelőd: a Győrffy István Középiskolai Kollégium, valamint a Dr. Kettesy Aladár Általános Iskola és Kollégium. Az általános iskola 1972-től lát el látássérült diákok oktatásával kapcsolatos feladatokat.
Az intézményben zajló oktatásról
Az intézményben általános, gimnáziumi és szakgimnáziumi feladatellátás, képzés működik. Az általános iskolában ép értelmű és enyhe értelmi akadályozott vak- és gyengénlátó tanulók oktatása zajlik. Az általános iskola beiskolázási körzete a következő 8 megyére terjed ki: Heves, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Az intézmény gimnáziumi részénél vak és gyengénlátó tanulóknak biztosítanak színvonalas iskolai oktatást. Az intézmény gimnáziumában Magyarország egész területéről fogadnak látássérült tanulókat.
A szakgimnáziumi képzés 2021-ben indult az intézményben. 2021/2022-ben indították útjára a „Közművelődési munkatárs” 2 éves képzést, majd 2022/2023-as tanévben a szakgimnázium bővült a “Gazdálkodás és menedzsment” ágazaton belül “Vállalkozási ügyviteli ügyintéző” szakkal.
Kollégium
Debrecen, Lóverseny utca 3. szám alatt működik a Györffy István Kollégium Intézményegység, ez a kollégiumi feladatellátás telephelye. A kollégiumban 108 középiskolás diákot tudnak elszállásolni. Az itt elszállásolt diákok között vannak ép értelmű, ép látó és látássérült (vak és gyengénlátó) tanulók is. Az intézményegységben kollégiumi nevelés-oktatás integráltan valósul meg. A szóban forgó iskola kollégiumi férőhelyet tud biztosítani a látássérült általános iskolás diákoknak is.
Pedagógiai munka feltételei
Több, különböző végzettséggel rendelkező szakember dolgozik az intézményben. Nem csak látássérültek pedagógiája szakos gyógypedagógus, hanem logopédus, szomatopedagógus, konduktor, értelmi akadályozott és tanulásban akadályozott szakirányú gyógypedagógus is dolgozik az intézményben, valamint felügyelők és gyógypedagógiai asszisztensek segítik a nevelési, oktatási folyamatokat. Az előírásoknak megfelelően a hetedik, a nyolcadik és a gimnáziumi osztályokban a tantárgyaknak megfelelő szakos tanárok tartják az órákat.
A környezeti, tárgyi feltételekkel kapcsolatban fontos kihangsúlyozni, hogy az intézmény speciális segédeszközökkel és gondosan berendezett tantermekkel büszkélkedhet. Az intézmény rendelkezik elektronikus nagyítókkal, olvasótévékkel, speciális tanulópadokkal. Rendelkezésre állnak Braille írógépek, Braille nyomtatók, számítógépek, laptopok és interaktív táblák.
A tanulási folyamatokat nem csak a tantermek felépítése valamint a segédeszközök segítik, hanem az is hogy kis létszámban szerveződnek az osztályok, így könnyebben kivitelezhető a differenciált, egyénre szabott oktatás.
Az iskolában a tanórákon kívül fejlesztő foglalkozásokat szerveznek, mint például a mozgásos, a logopédiai és a pszichológiai foglalkozások, amelyeket külön termekben is tartanak. A formális tanórákon és foglalkozásokon kívül, az iskola nagy hangsúlyt fektet a tapasztalat révén szerzett tudás megszerzésére is, mint a napi tevékenységek pl. a főzés, mosás elvégzése, és ezáltal az önállóság fejlesztése. Kirándulásokat, délutáni programokat szerveznek, emellett az egészségmegőrzése is szerepet kap az iskolai életben, ezért is rendelkezik az intézmény sószobával és sóhomokozóval.
További információk az intézmény weboldalán: www.hbmaigk.hu
E-mail: titkarsag@hbmaik.edu.hu
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?