Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Ádám és Éva - Ádám álmodj csak tovább
63
hallgató

Megválasztották az Európai Vakok Szövetségének új tisztségviselőit

- 2024. február 19. 8:15 - 437 megtekintés

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége is részt vett az Európai Vakok Szövetsége (EBU) tisztújító közgyűlésén Lisszabonban.

Az európai országokból érkező érdekképviseleti szakemberek megválasztották az EBU vezető tisztségviselőit, elfogadták a szövetség új stratégiáját, és módosították annak alapszabályát. Emellett egy innovatív segédeszközökről szóló konferenciának is jutott hely.

A 2024. február 11-14. között megtartott tisztújító közgyűlés azon túl, hogy elfogadta az EBU új alapszabályát, megválasztotta az EBU végrehajtási bizottságának (Board) 8 tagját, első és második alelnökét, elnökét, továbbá a Vakok Világszövetségébe (WBU) küldendő három képviselőt.

A leköszönő tisztségviselők jelentései alapján az EBU pozitív időszakot zárt, és bár a Covid, az ukrán helyzet és az ezek kapcsán fellépő gazdasági recesszió nehezítette a munkát, összességében mégis büszkék lehetünk a szervezet eredményeire.

A bizottság, az alelnökök, az elnök és a 3 WBU küldött jelölése szabályszerűen zajlott, választási visszásság a jelölőbizottság jelentése alapján nem történt. A nemre, korra, látássérülés mértékére, és szaktudásra vonatkozó reprezentatív adatok alapján a jelöltlista igencsak sokszínűnek bizonyult.

A február 13-án tartott választáson induló jelölteknek lehetőségük volt 2-2 percben szóban is bemutatkozni a közgyűlésnek. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége nevében dr. Velegi Dorottya megbízott szakmai vezető vett részt a szavazásban.

Az EBU új elnökének Tytti Matsinent választották Finnországból, az első alelnök Barbara Martin Munoz Spanyolországból, a második alelnök pedig Kevin Kelly Írországból.

Főtitkár: Maria Thorstensson (Svédország)

Kincstárnok: Roland Studer (Svájc)

A Bizottság 8 rendes tagja:
Sabine Stroem (Németország)
Jakob Rosin (Észtország)
Anja Ursic (Szlovénia)
David Aldwinckle (Egyesült Királyság)
Andreas Havsberg (Norvégia)
Hubert Perfler (Olaszország)
Sinan Tafaj (Albánia)
Dagmar Filgasova (Cseh Köztársaság)

WBU küldöttek:
Tytti Matsinen (Finnország) ex officio
Maria Thorstensson (Svédország)
Roland Studer (Svájc)
Rodrigo Santos (Portugália)

Innovációval a látássérült emberek önálló életviteléért

A közgyűléssel egy időben több Európa-szerte ismert és elismert segédeszközgyártó cég kapott lehetőséget a bemutatkozásra. A kiállításon többek között az Eyesynth, a SuperBrain, az Ambutech, a portugál ACAPO Szövetség segédeszközboltja, az IndexBraille és a BraillePen cégek tartottak bemutatókat. Az eseményen fehérbotokat, Braille-kijelzőket, ábranagyítókat, okosszemüvegeket és lézeres akadályérzékelő berendezéseket lehetett kipróbálni.

Az Eyesynth által gyártott Niira okosszemüveg egy, a szemüvegre épített kamera segítségével pásztázza a viselője előtti környezetet, a felmért akadályok távolságát pedig lézerrel határozza meg. A szemüveg szárára két csontrezgéses fülhallgatót építettek, ami különböző típusú hangokat továbbít a viselőjéhez. Az egyes típusú akadályokat, mint például az ajtónyílások, vagy az oldalirányból közeledő, ill. a mozgó akadályok, különböző típusú állandó zajokkal közli az eszköz. Az oldal irányú akadályokat egy szélfúváshoz hasonló susogás, a mozgó akadályokat pedig a tengerzúgás hangját imitáló fehér zaj jelzi. A szemüvegről egy kábel ágazik le, ami a látott képet értelmező kisebb számítógépbe fut be. Ezen a nagyjából egy kisebb tablet méretével megegyező eszközön jól kitapintható nyomógombokkal tudjuk az eszköz hangerejét, a távolság mértékét és üzemmódját (panoráma vagy egyenes mód) beállítani. Az eszköz prototípus stádiumban van jelenleg, és várhatóan 4000 euró egységáron fogják forgalmazni.

A SuperBrain nevű, fejre rögzíthető haptikus akadályérzékelő berendezés úgy néz ki, mint egy munkavédelmi sisak. Különlegességét az adja, hogy a homlokra és a hajas fejbőrre továbbítja, ha az eszközbe épített lézeres érzékelők akadályokat érzékelnek. Az előttünk lévő akadályokat kb. 180 fokos látószögben érzékeli a fejpánt. A sűrűn elhelyezett rezgő betétek azon az oldalon rezdülnek meg, amelyiken az akadály van. A pulzáló jelzések az akadállyal együtt mozognak végig az ember homlokán. Előnye, hogy a viselő füle szabadon marad, hátránya viszont, hogy a homlok bőrére érkező kisebb rezdülések meglétét meg kell szokni és meg kell tanulni értelmezni.

Tapintható jelzések az új euró bankjegyeken

Az euró bankjegyeket annak bevezetése óta úgy alkották meg, hogy méretük eltérjen, így a súlyosan látássérült emberek is könnyen meg tudják azokat különböztetni. Az Európai Központi Bank a megújuló euró bankjegyek megalkotása során továbbra is figyelemmel szeretne lenni a látássérült emberek igényeire, ezért az EBU közgyűlésével egy időben lehetővé tette, hogy a magyar delegáció tagjai teszteljék az új bankjegyekre telepített tapintható jelzéseket. A tapintható jelzések az eltérő méretű bankjegyek megkülönböztetését segítik. A teszt során két típusú jelzést volt lehetőség értékelni, ebből az első változat bizonyult tartósabbnak.

(Dr. Weninger Magda               Dr. Velegi Dorottya – MVgYOSZ. jogtanácsos                      megbízott szakmai vezető)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


6 * = negyven nyolc

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: Fülpiszka - Lőrincz Attila zenei műsora - kizárólag értékes magyar előadókkal, hiszen a tisztánhallás mindenkinek jár!
  • 9:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - a Hobby Rádióban.
  • 10:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 14:00: Zamat - finom falatok a konyhában (két órán keresztül)
  • 16:00: Retikül - női magazin sok csajos hírrel és kevés focival
  • 17:00: Nagy generáció - Mindenki, aki a 70-es és 80-as években formálta a zenei világot (retró műsor a legnagyobbakkal)
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: Fülpiszka - Lőrincz Attila zenei műsora - kizárólag értékes magyar előadókkal, hiszen a tisztánhallás mindenkinek jár!
  • 21:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - szombaton 17 órától a Hobby Rádióban.
  • 22:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. április 2. szerda, Áron napja van.
Az év 14. hete és 92. napja.
Holnap Buda, Richárd napja lesz.

1819. Gróf Festetich György halála Keszthelyen. Kazinczynak reá vonatkozó szavai a valót fejezik ki: "Azért örült a nagybirtok nagy hasznának, hogy sokból sokat adhasson a hazának."


1945. Megválasztják az Ideiglenes Nemzetgyűlés budapesti tagjait.


Csukás István / 1936. ápr. 2. -

Gyerekarcom visszanéz rám

Gyerekarcom visszanéz rám a tükörből,
nem tudok mit kezdeni vele, de azért
próbálkozom: rávigyorgok, kacsintok, semmi,
mintha jég mögül nézne rám, elég hűvösen,
ahogy grimaszolok és idétlenkedek egyre
fáradtabban, elszálló hittel, öregedő bohóc,
hogy kicsaljak legalább egy irgalmas mosolyt,
egy rezzenést, egy rebbenést, valami kis fényt,
onnan, honnan, kitől, kinek, lehunyom
a szemem, lassan felnyitom: eltűnt, s eltüntem
én is, csak a tükör, csak a tükör.

Időjárás

2025-04-02, 04:10
Clear sky
N
Clear sky
10°C
3.2 m/s
Apparent: 7°C
Nyomás: 1018 mb
Páratartalom: 72%
Szél: 3.2 m/s N
Széllökések: 10.2 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /67% / Rain
Napfelkelte: 06:20
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


hat mínusz kilenc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 326

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com