Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Irigy Hónaljmirigy - Így hülyítjük a népet
50
hallgató

Megjelent az NVDA 2024.1

- 2024. április 12. 12:20 - 422 megtekintés

Egy ideje nem jelentkezett a honosító csapat az NVDA újdonságaival, de csak jobb később, mint soha.
Van bőven miről beszámolni!

Fontos figyelmeztetések

Kezdjük mindjárt két fontos figyelmeztetéssel.
Az első, hogy ennél a kiadásnál szükség van a bővítmények kompatibilitásának újbóli ellenőrzésére. Ez azt jelenti, hogy előfordulhatnak fennakadások a jól megszokott bővítményeinkkel. A jó hír, hogy a fejlesztők folyamatosan frissítik a bővítményeiket, úgyhogy mire ez a cikk kikerül, az NVDA már csak kevés kiegészítőnél fog kompatibilitási problémát jelezni.
A második fontos figyelmeztetés a támogatott operációs rendszerekre vonatkozik:
A Windows 7 és a Windows 8 támogatása befejeződött, így mostantól a Windows 8.1 a legrégebbi Windows verzió, amin az NVDA legújabb kiadása még futtatható.
Aki mégis ragaszkodik a régebbi Windowshoz, annak sem kell kétségbe esnie, az NVDA 2023.3.4 kiadása továbbra is ellátja a feladatát.

Most térjünk át az NVDA kezelőfelületét érintő változásokra.

On-demand beszédmód

Új beszédmódot adtak az NVDA-hoz, ami az on-demand névre hallgat. Aki használta korábban a Magic képernyőnagyító szoftvert, annak ismerős lehet a funkció.
Ebben a beszédmódban az NVDA nem ad automatikus visszajelzéseket a kurzor mozgásakor, de a szöveges visszajelzést adó billentyűparancsok a megszokott módon működnek. Például, ha egy ablakra navigálunk, az NVDA nem mondja be automatikusan az ablak címsorát, de a lekérdező billentyűparancsra már válaszol.
Ez a mód elsősorban a gyengénlátóknak lehet hasznos, ahol nincs szükség minden mozzanatról hangos visszajelzésre, de a felhasználó mégis beszédtámogatást kérhet mondjuk egy szöveg formátumának lekérdezésével, vagy épp folyamatos olvastatással.
A beszédmódok elszaporodásával egyidőben a fejlesztők személyreszabhatóvá tették a beszédmódok közti váltást. Az NVDA beállítások Beszéd kategóriájában most már kiválaszthatjuk, hogy mely beszédmódok közt szeretnénk váltogatni a kapcsolódó billentyűparanccsal (alapértelmezetten NVDA+s).
Ez a megoldás egyúttal kiváltja a „Hangjelzés beszédmód kikapcsolása” nevű bővítményt, ezért az feleslegessé vált, és az összeakadások elkerülése végett javasolt a nyugdíjazása. Más szóval, aki eddig azt használta, most rövid úton távolítsa el az NVDA-ból.
Könnyedén reprodukálhatjuk a bővítmény működését azzal, hogy a beállítások közt letiltjuk a „Hangjelzés” és „On-demand” beszédmódokat.

Változások a billentyűparancsok között

Az alábbi parancsok már támogatják a kétszeri és a háromszori lenyomást, amivel a visszajelzés betűzhető karakterleírások nélkül, ill. karakterleírások használatával: Kijelölés bemondása, Vágólap tartalmának bemondása, ill. Aktív elem bejelentése.
– A Képernyőfüggöny kapcsolgatásának most már van alapértelmezetten hozzárendelt parancsa: NVDA+Ctrl+Esc.
– Négyszeri lenyomásra a Kijelölés bemondása parancs böngészhető üzenetben ad visszajelzést.

Audiobeállítások kezelése

A tavalyi év során az NVDA beállításai között felbukkant egy új, Audio névre hallgató kategória. Ez lett az új gyűjtőhelye az NVDA hangkimenetét érintő olyan beállításoknak, mint a kimeneti eszköz kiválasztása vagy a hangerő-igazítás.
Ezzel összefüggésben a Beszédszintetizátor kiválasztására szolgáló párbeszédablakról eltávolították a kimeneti eszköz és a hangerő-igazítás beállítására szolgáló opciókat.
Emellett az Audio kategóriában lehet külön szabályozni az NVDA hangjelzéseinek hangerejét, már amennyiben a vonatkozó jelölőnégyzet nincs bejelölve. Ilyen hangjelzések pl. az indítóhang, a fókuszmódra váltás hangja egy szerkesztőmezőbe lépéskor, vagy épp egy keresőmezőben a javaslatok jelenlétét jelző hang.
Az Audio kategória megnyitható az NVDA+Ctrl+u billentyűparanccsal.

A Bővítménykezelő újdonságai

A bővítménykezelő most már képes csoportosan kezelni a bővítményeket. Lehetőségünk van egyszerre több bővítményt kijelölni és együtt telepíteni, letiltani vagy eltávolítani őket.
Ha egyesével akarunk valamit tenni a bővítményeinkkel, akkor a bővítmény kiválasztása után a Műveletek címkéjű gomb lenyomásával hívhatjuk elő a lehetőségek tárházát. Csoportos kijelölés esetén viszont hiába is keresnénk a Művelet gombot, ilyenkor a kijelölés után hívjuk elő a helyi menüt a billentyűzet menügombjával, vagy ennek hiányában a Shift+F10 billentyűparanccsal.
Bővítmények frissítésénél nagyon is jól jöhet ez a funkció, hiszen ott egyértelműen minden frissítésre váró kiegészítőnket frissíteni akarjuk. Innentől kezdve ezt már nem kell egymás után, egyesével megtennünk.
Ezen kívül íme még néhány pozitív változás a Bővítménykezelőben:

  • Ha a bővítmények listáján egy fókuszban lévő bővítmény állapota megváltozik, pl., ha elkészül a letöltés, akkor az NVDA már bejelenti az új állapotot.
  • Egy nem kompatibilis bővítmény újbóli telepítése után a bővítmény már nem lesz automatikusan letiltva.
  • Most már lehet frissíteni a letiltott és nem kompatibilis bővítményeket.
  • Az NVDA most már visszaszerzi a fókuszt és hibaüzenetet ad, amennyiben egy bővítmény letöltése nem sikerül.

Újdonság az egérrel

Az NVDA Egér beállítások között átneveztük „A vezérlőelem típusának bemondása az egérmutató mozgásakor” opciót, új neve „Elemek bemondása az egérmutató mozgásakor”.
Erre azért volt szükség, mert az opció bekapcsolt állapotában a korábbinál több információhoz jutunk az egérmutató alatt található elemről. Ilyen információ például az elemek állapota (kiválasztva vagy lenyomva) ill. a cellák koordinátái egy táblázatban.

Hagyományos kijelölési mód a Firefoxban.

Elérhetővé vált a hagyományos kijelölési mód a Mozilla Firefoxban. Alapértelmezett billentyűparancsa: NVDA+Shift+F10.
Bekapcsolt állapotban böngészőmódban a szövegkijelölés egyúttal a Firefox saját szövegkijelölésére is hatással van.
A Ctrl+C billentyűparancsot az NVDA átadja a Firefoxnak, ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy a másolás rich text formátumban történjen, és ne az NVDA által használt egyszerűbb Plain text formátumban.
Fontos tudni, hogy ebben a módban a Firefox kezeli a kijelölést, így az NVDA nem ad visszajelzést a szöveg vágólapra másolásáról.

Microsoft Office

  • A fentebb említett böngészőmódú másolás az Officeban is beköszönt.
    Ha böngészőmódban használjuk a Microsoft Word alkalmazást, akkor a másolt szöveggel együtt másoljuk annak formátumát is. Ennek a folyományaként az NVDA a Word és az Outlook böngészőmódú használata esetén sem ad visszajelzést a szöveg vágólapra másolásáról. A másolt szöveget ilyen esetekben is az említett alkalmazások kezelik és nem az NVDA.
  • Az Excelben cellaformátum lekérdezésekor csak akkor hangzik el a szegéllyel és a háttérrel kapcsolatos információ, ha azok be vannak állítva az adott cellához.
  • Az NVDA visszatért ahhoz a korábbi viselkedéshez, amikor nem mondja be a címkézetlen elemcsoportokat. Ennek pl. a Microsoft Office 365 menüjében van jelentősége.
  • Az NVDA már helyesen jelenti be a célcellát, amikor egy táblázatban a hagyományos Wordös navigációs parancsokkal navigálunk. („alt+home„, „alt+end„, „alt+pageUp„ és „alt+pageDown„).

LibreOffice 24.2 és újabb verziók:

  • Az NVDA már bejelenti a „`ctrl+backspace” billentyűparanccsal törölt szavakat, olyan esetekben, amikor a törölt szó után úgynevezett whitespace karakter, azaz üres hely van. Ezek jellemzően olyan nem látható karakterek, mint a szóköz, vagy a tabulátor.
  • Az állapotsor lekérdezésére szolgáló billentyűparancs „NVDA+end„ most már működik a LibreOffice párbeszédablakainál.
  • Az NVDA már le tudja kérdezni egy szöveg minden olyan tulajdonságát, amit a Microsoft Wordben is.
    Ennek köszönhetően az NVDA már jelzi a hibás szavakat a Writerben.
  • Az NVDA már jelzi a címsorok szintjét is.

Frissülő OCR

  • Az NVDA most már képes bizonyos időközönként automatikusan frissíteni az optikai karakterfelismerés eredményét és be is mondja az észlelt változásokat. Más szóval nem kell kilépni a karakterfelismerés eredményéből, ha időközben változik a tartalom.
    Ehhez aktiválja „A felismerés automatikusan ismétlődő frissítése” opciót a Windows OCR kategóriában az NVDA beállításai között.
  • Amennyiben az opció engedélyezve van, a változások bemondása szabályozható a „Frissülő tartalom bemondása” opcióval, ami az Objektumok megjelenítése kategóriában található.

    Végezetül még néhány említésre méltó újdonság:

    • Firefox és Chrome: Az NVDA már automatikusan visszatér böngészőmódba, amikor egy kombinált listamezőt az Esc vagy az alt+felnyíl billentyűparanccsal zárunk be.
    • Elemnavigáció során az NVDA már nem hagyja figyelmen kívül a letiltott/nem elérhető elemeket.
    • Folyamatos felolvasásnál és betűzős parancsok használatakor a mondatok és karakterek közti szünetek hossza már nem rövidül az idő függvényében.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


- nyolc = 1

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 9:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 10:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 15:00: 4 ütem - autós magazin
  • 16:00: -
    • A hét prózája - Zsoldos Árpád - Irodalmi rádió műsora)
    • Take away - a BBC. Angol nyelvleckéje
    • QTC - Zentai Tibor rádióamatőr műsora (Szerkesztő: Rózsa Dezső)
    HA2MN - Tibi a Hobbyrádiónak

    Hívójelem HA2MN, nevem Zentai Tibor. A név nem hiszem, hogy sokat mondana bárkinek, ugyanis a hívójelem alapján ismernek világszerte. Amatőr rádiós vagyok, az első rádió-összeköttetésemet saját építésű rövidhullámú adóval már több mint 44 évvel ezelőtt "kínlódtam össze". Azóta a rádióhullámok segítségével bejártam a világ szinte minden szegletét, s ahova eddig nem jutottam, igyekszem eljutni.

    Első szakmám szerint erősáramú üzemmérnök vagyok, s hogy elektromos területet választottam szakmámnak, köszönhető a rádióamatőrködés iránti gyermekkori érdeklődésemnek. Később külkereskedelmi végzettséget is szereztem, s valahol ebben is ott van a rádiós hobbi hatása - ugyanis a nemzetközi rádióamatőr forgalomban az angol nyelv használata kényszerűség. Én pedig tanultam a nyelvet szorgalmasan.

    A Hajdú QTC a rádióamatőrök havi hangos híradója, amelyet a rádióamatőr hullámsávokban sugároznak. A QTC nemzetközi rádiótávírász rövidítés, jelentése "közlemények vannak"

    Rózsa Dezső, HG0EK a Hajdú QTC főszerkesztője a 2000-es évek közepén keresett meg, hogy legyek QTC készítőinek munkatársa önálló anyagokkal, sorozatokkal. Ez idő óta minden hónapban jelentkezem jegyzetekkel és sorozatokkal, amelyeket magam írok és a hangfelvételt, a hanganyag szerkesztését is - mintegy botcsinálta hangmérnökként - magam végzem. Dezső tőlem adás-kész hangfelvételt kap, természetesen e-mailben.

    A rádióamatőr hobbi hazánkban éppen nem a legfényesebb éveit éli ama tekintetben, hogy az engedélyes rádióamatőrök száma évről, évre csökken, mialatt Európában, Amerikában, Ázsiában és Óceániában az e hobbit művelők száma szépen emelkedik.

    A hobbi kezdete nehéz, hiszen sokat kell tanulni és kitartás kell ahhoz, hogy valaki sikeres rádióamatőr vizsgát tegyen és hívójelet szerezhessen, azaz rádióamatőr engedélyt kapjon.

    Érzékelve a hobbi hazai gondjait elhatároztam, hogy "emberi nyelven" írok egy mesét arról, hogy mi a rádióamatőr, mit csinál a rádióamatőr, s nagyjából mit kell megtanulnia ahhoz, hogy az éter hullámain létrehozhassa első rádió-összeköttetését a világgal. Azért gondoltam "emberi nyelvre", mert ha két rádióamatőr magyarul beszélget egymással, kódokkal, rövidítésekkel, szakszavakkal, hívójelekkel dobálózik, s nincs a hobbin kívülálló ember aki azt megértené.

    Ugyanis mi rádióamatőrök - többek között - a Titanic hivatásos rádióstisztjeinek civil és amatőr leszármazottai és örökösei vagyunk.

    Annyit még meg kell jegyezni, hogy a hangzóanyag minősége korlátozott, hiszen a rádióamatőrök a lehető legkisebb sávszélességre törekednek éterbeli munkájuk során. A hi-fi hangminőség nem ránk jellemző, ellenben a zajos viszonyok közötti legjobb érthetőség elérésére való törekvés igen.

    73 - vagyis magyarul minden jót kívánok a hallgatóknak!

    Tibi, HA2MN
  • 17:00: Live Hungary - a legnagyobb hazai előadók koncertjei
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 21:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 22:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. május 20. hétfő, Bernát, Felícia napja és Pünkösd ünnepe van.
Az év 21. hete és 141. napja.
Holnap Konstantin napja lesz.

1795. Budavár alatt a mezőn, mely később "Vérmező" nevet nyert az ún. "magyar jakobinusok" kivégeztettek. A tetemeket a Városmajor mögött az "Ecce homo" réten temették el.


1964. Élelmiszert és egyéb cikkeket árusító automaták kezdik meg működésüket Budapesten.


Ábrányi Emil / 1851.jan.1. - 1920. máj.2o. /

Magyar nyelv

Hatalmas szép nyelv,
Magyarnak nyelve!
Maradj örökké
Nagy és virágzó!
Kísérjen áldás,
Amíg világ áll!
S legyen megáldott
Az is, ki téged
Ajkára vesz majd:
Elsőt rebegve,
Végsőt sóhajtva!

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


négy szorozva egy = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com