Kepi - 2015. május 27. 17:05 -
2806 megtekintés
„Időnként szélmalomharcnak érzem a munkámat, teljességgel átélem a tehetetlenséget. Minden betegnél érezni akarom, hogy értelme van a munkámnak, súlya van a döntéseimnek, súlya van annak, milyen irányban indítok el egy beteget. Ha a beteg fél, bizonytalan, vagy elveszettnek érzi magát, nem tudok megnyugodni. És nincs idő. A daganatos beteg viszont kiemelt figyelmet és minőségi időt igényel. Ha meg tudjuk gyógyítani kemény mellékhatásokkal járó kezelésekkel, akkor azért, ha pedig nem tudjuk meggyógyítani, akkor azért.” (Részlet a könyvből)
Nem az az igazi kérdés, hogy az orvos akar-e időt, energiát, figyelmet szentelni a betegnek, hanem hogy miként teheti ezt meg úgy, hogy sokszor minden összeesküdni látszik ellene: a zsúfolt rendelés, a körülmények elégtelen volta, a kiégés. Pedig a betegút egyik legfontosabb építőköve orvos és beteg párbeszéde. Ha ez működik, akkor bizalomteli együttgondolkodás keretében folyhat a közös munka a gyógyulásért. Az S. O. S. Daganat! címû interjúkötet ezt a párbeszédet indítja el a hozzá kapcsolódó programsorozattal, amelynek fókuszában ezúttal a gyógyítók támogatása áll. Ahogy a kötetben megszólaló orvosok fogalmaznak: e támogatás lehet intézményes, lehet kollégák kisebb-nagyobb csoportjának saját platformja, a lényeg annak belátása, hogy a gyógyító maga is „karbantartásra” szorul. Arra keressük tehát a választ, hogyan támogat(hat)ja az orvost és az egészségügyi dolgozókat ma a rákbetegellátásban az orvos, a beteg és a gyógyulást segítő más szakemberek párbeszéde.
A könyv Az interjúkötet „szerzői” maguk az érintettek, vagyis a betegek és a velük kapcsolatba kerülő orvosok, pszichológusok, dietetikusok, lelkészek és betegjogászok, akik mind arra reflektálnak, amit a betegek mesélnek magukról, a betegségükről, a kezelések és a gyógyulás buktatóiról, megváltozott életükről és énképükről. A párbeszédjelleget a könyv tördelése is hangsúlyozza: a betegélmények és a rájuk vonatkozó szakértői reflexiók egymással szemközti oldalakon kaptak helyet. A könyv és a hozzá kapcsolódó eseménysorozat annak a nyílt párbeszédnek az elindítására tesz kísérletet, amelynek célja a tabudöntögetés: eloszlatni a tévhiteket, érthetőbbé, követhetőbbé, elviselhetőbbé tenni a betegséget, az együttélést a beteggel és a betegséggel – elősegíteni a gyógyulást. A munkát a nyolc interjúalanynak és Szegedi Károly pszichológusnak, az interjúk készítőjének köszönhetjük, továbbá az alábbi szakértőknek: Rohánszky Magda, Hódi Ágnes, Lénárd Kata, Dr. Kegye Adrienne, Adrigán Erzsébet, Dr. Bajcsay András, Dr. Bellyei Szabolcs, Dr. Boronkai Árpád, Dr. Büdi László, Dr. Kispál Mihály, Dr. Kövér Erika, Dr. Küronya Zsófia, Dr. Olajos Judit, Dr. Tálos Zsuzsanna, Dr. Uhercsák Gabriella, Horváth Judit, Bence Imre, Dr. Hegedűs Katalin. A könyvet szerkesztette: Campos Jiménez Mária.
A kiadó Az Oriold és Társai Kiadó elsősorban pszichológiai és pszichiátriai, valamint ismeretterjesztő kiadványokat és szakkönyveket ad ki. Az S. O. S. Daganat! című könyv ára 3800 Ft, de a könyvbemutatón kedvezménnyel vásárolható meg.
A támogató A Teva Magyarország egyik vezető gyógyszergyártója, emellett a magyar kultúra, oktatás és sport elkötelezett támogatója. Társadalmi szerepvállalásában fontos szerepet játszik a felvilágosítás, ismeretterjesztés, ezért segíti e hiánypótló könyv megjelenését és eljuttatását az egészségügyi szakemberekhez.
A kampány Az eseményt szervezi és a könyvet továbbkíséri: a Vizuális Világ Alapítvány, amely a média kreatív és kritikus használatával kapcsolatot, párbeszédet és együttmûködéseket hív életre a társadalom különböző csoportjai között. Facebook-közösség épül Rákbeteg a közelemben néven. A kommentelők személyes gyógyulástörténeteket osztanak meg egymással, felajánlják egy-egy művüket, mint ahogy azt Erdős Virág és Imre Flóra költők is tették. https://www.facebook.com/Rakbeteg.a.kozelemben néven. A kampányszervezők egy képalkotó pályázatot hirdetnek meg rákbetegséggel kapcsolatos érzések mentén; az alkotásokból online galériát, illetve kiállítást rendeznek. http://visualworld.org/s-o-s-daganat/kepkeszito-palyazat/
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Vélemény, hozzászólás?