A bionikus szem reményt ad a vakoknak
A Sydney-i Egyetem és az Új-Dél-Walesi Egyetem orvosbiológiai kutatócsoportja által kifejlesztett bionikus szem egy három hónapos vizsgálat során biztonságosnak és stabilnak bizonyult a hosszú távú beültetéshez, ami megnyitotta az utat az emberi vizsgálatok felé.
A Phoenix99 bionikus szem egy beültethető rendszer, amelynek célja, hogy helyreállítsa a látás egy formáját a degeneratív betegségek, például a retinitis pigmentosa okozta súlyos látáskárosodással és vaksággal élő betegek számára. Az eszköznek két fő összetevője van, amelyeket be kell ültetni: a szemhez rögzített stimulátor és a fül mögötti bőr alá helyezett kommunikációs modul.
A Biomaterials című szaklapban megjelent tanulmányban a kutatók egy birka-modell segítségével figyelték meg, hogyan reagál és gyógyul a szervezet, amikor beültetik az eszközt, és az eredmények lehetővé teszik a műtéti eljárás további finomítását. Az orvosbiológiai kutatócsoport most már biztos benne, hogy az eszközt emberi betegeken is kipróbálhatják.
A csoport most etikai engedélyt fog kérni az emberi betegeken végzett klinikai vizsgálatok elvégzéséhez, miközben folytatják a fejlett stimulációs technikák fejlesztését és tesztelését.
A Phoenix99 bionikus szem a retina – a szem hátsó részét borító idegsejtek vékony halmaza – stimulálásával működik. Az egészséges szemben az egyik réteg sejtjei a beérkező fényt elektromos üzenetekké alakítják, amelyeket az agyba küldenek. Bizonyos retinabetegségek esetén az e létfontosságú átalakításért felelős sejtek degenerálódnak, ami látásromlást okoz. A rendszer ezeket a rosszul működő sejteket úgy kerüli meg, hogy a megmaradt sejteket közvetlenül stimulálja, és ezzel gyakorlatilag elhiteti az aggyal, hogy fényt érzékelt.
„Fontos, hogy úgy találtuk, hogy az eszköz nagyon kis mértékben befolyásolja az agy „becsapásához” szükséges neuronokat. Az eszközt körülvevő szövetek nem reagáltak váratlanul, és várakozásaink szerint az eszköz biztonságosan sok évig a helyén maradhat” – mondta Samuel Eggenberger orvosbiológiai mérnök, aki Gregg Suaning professzor, a Biomedical Engineering School vezetője mellett végzi doktori tanulmányait.
„Csapatunk nagyon örül ennek a rendkívüli eredménynek, amely önbizalmat ad nekünk, hogy tovább haladjunk az eszköz humán vizsgálatok felé. Reméljük, hogy e technológia révén a degeneratív retinabetegségek miatt mély látásvesztéssel élő emberek visszanyerhetik a látás hasznos érzékelését” – mondta Eggenberger úr.
Gregg Suaning professzor szerint a pozitív eredmények jelentős mérföldkövet jelentenek a Phoenix99 Bionikus Szem számára.
„Ez az áttörés a beültethető elektronika területén szerzett több évtizedes tapasztalat és technológiai áttörés ötvözéséből származik” – mondta Suaning professzor.
Hogyan működik a bionikus szem
A páciensbe beültetik a Phoenix99-et. A szemre egy stimulátort helyeznek, a fül mögé pedig egy kommunikációs modult ültetnek be.
Egy szemüveghez rögzített nagyon kicsi kamera rögzíti a viselője előtt lévő vizuális jelenetet. A képeket stimulációs utasításokká dolgozzák fel.
Az utasításokat vezeték nélkül, a bőrön keresztül küldik a protézis kommunikációs moduljához.
Az implantátum dekódolja a vezeték nélküli jelet, és továbbítja az utasításokat a stimulációs modulhoz, amely elektromos impulzusokat küld a retina neuronjainak.
A kamera által rögzített képeknek megfelelő mintázatban leadott elektromos impulzusok beindítják az idegsejteket, amelyek továbbítják az üzeneteket az agyba, ahol a jeleket a jelenet látásaként értelmezik.
Forrás: A képalkotó rendszer a képalkotó eszközzel történő szemmel való érzékelésre szolgál: Sydney-i Egyetem
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


9°C
Vélemény, hozzászólás?