Görög győzelem, ciprusi ezüst – lezajlott a 2025-ös Látássérültek Nemzetközi Dalversenye
Lenyűgöző zenei estére került sor május 16-án az online térben: 25 országg látássérült zenészei mutatkoztak be egy színpadon a közel 5 órás online gálán.
Görögország nyerte a kétévente megrendezett International Low-Vision Song Contest-et (ILSC), míg Ciprus története legjobb eredményét, a második helyet szerezte meg. A hazai előadó (Máj Kriszta) nincs elkeseredve, reméli, hogy ez egy nemzetközi zenei együttműködés kezdete.
Lenyűgöző zenei estére került sor május 16-án az online térben: 25 országg látássérült zenészei mutatkoztak be egy színpadon a közel 5 órás online gálán.
Görögország nyerte a kétévente megrendezett International Low-Vision Song Contest-et (ILSC), míg Ciprus története legjobb eredményét, a második helyet szerezte meg. A hazai előadó (Máj Kriszta) nincs elkeseredve, reméli, hogy ez egy nemzetközi zenei együttműködés kezdete.
A görög páros érzelemdús balladája a kitartásról és szenvedélyről szólt. Ciprus lágyabb hangvételű „Pyxida” című dala szoros versenyben végzett a második helyen, kiemelve a szigetország tehetségének gazdagságát.
Az ILSC-t, amelyet a Német Vakok és Gyengén Látók Szövetsége (DBSV) szervez a VIEWS International-lel együttműködve, kétévente megrendezett esemény, amely a vak és gyengénlátó előadók zenei művészetét mutatja be világszerte. Az idei versenyen 25 pályamű vett részt különböző országokból, mindegyik egyedi zenei kifejezésmódot hozva a globális színpadra.
Május 16-án a nézők két produkcióra adhatták le voksukat – ez alakította ki a végső sorrendet.
Bár a rendszer minden résztvevőnek esélyt kívánt adni, több hozzászóló felvetette: a promóciós lehetőségek és a látássérültek nyelvtudása és digitális írástudása országonként eltért, ami befolyásolhatta az eredményt, amit pluszban árnyalt az a tény is, hogy az adott célcsoportból hányan férnek hozzá érdemben és aktívan részt is akarnak venni egy nem mainstream nemzetközi eseményen.
Az International Low-Vision Song Contest nemcsak tehetségkutató, hanem közösségformáló fórum is: teret ad a látássérült zenészeknek, hogy művészetüket világszinten mutassák be, miközben hirdeti a befogadást és az akadálymentes kulturális élményeket. A szervezők már jelezték: 2027-ben még szélesebb körű elérhetőséget és technikai támogatást szeretnének biztosítani a résztvevőknek és a szavazóknak egyaránt.
Bár a 25 országot felvonultató International Low-Vision Song Contest-et (ILSC) végül Görögország nyerte, a magyar közönség és az itthoni látássérült közösség számára a rendezvény legalább annyira szólt a hazai összefogásról, mint a mediterrán diadalról.
A magyar jelenlét kulisszái
A verseny teljes egészében a Hobby Rádióban volt követhető. A közel tíz fős stáb munkáját Vértesi Alexa és Kúsz Olivér szinkrontolmácsok támogatták, biztosítva, hogy a vak és gyengénlátó hallgatók minden pillanatot érthetően élhessenek át.

Alexa a süketszobában tolmácsol

Alexa tolmácsol, garfy technikai pultnál

Garfy felülnézetből munkaközben
A szerver statisztikák szerint a közel 5 órás műsort 600-an hallgatták, átlagosan 1-2 órán keresztül hallgatónként folyamatosan. A hazai előadó bemutatkozása idején a csúcsérték az egyszerre 180 egyedi hallgató volt átlagosan.

Kriszta simogatja alexa vakvezető kutyáját

Kriszta egy piros bárszéken várja a zoom bejelentkezést a színpadon

Kriszta az interjú közben, alexa vakvezető kutyája mellette horkol

Kriszta a színpadon nevet, mert a kutya oda ment hozzá
Hazánkat idén Máj Kriszta képviselte Butterfly című dalával. Bár a szavazatok száma nem juttatta a legjobb tízbe, a műsor után a Hobby Rádiónak elmondta, hogy nagy csalódás nem érte, hogy nem került be az első 10 helyezett közé, azt azonban sajnálja, hogy nem derült ki a teljes szavazási ranglista.
Köszöni azoknak a sorstársaknak, ismerősöknek, akik szavaztak rá és segítették a versenyen való részvételét. Reméli, hogy a versenyt követően több zenei és szakmai együttműködésre kerül majd sor az országok szervezetei és előadói között.
Miért lehet ez jelentős Magyarországnak?
Zenei exportlehetőség – A magyar dal bekerült a nemzetközi körforgásba, ami új fesztivál- és rádiómeghívásokat hozhat.
A következő ILSC-re 2027-ben kerül sor. Az ILSC a szervezők szándékai szerint továbbra is létfontosságú platformot biztosít a látássérült zenészek számára, hogy megosszák művészetüket nemzetközi színpadon, elősegítve a közösségi érzést és ünnepelve a művészetek sokszínűségét.
A zene határok nélkül szólt – és Magyarország megmutatta, hogyan lehet ezt a mondatot tettekre váltani.
Az ILSC. 2025-ös tízes toplistája:
- Görögország
- Ciprus
- Németország
- Spanyolország
- Ukrajna
- Egyesült Királyság
- Franciaország
- Svájc
- Togo
- Olaszország
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


14°C
Vélemény, hozzászólás?