A Bajnokok Ligája döntőjében a Széchenyi István Egyetem közreműködésével fejlesztett rendszer segítette a hallássérült labdaszedőket
Történelmi pillanat részese volt a világ futballközönsége a szombati, budapesti UEFA Bajnokok Ligája-döntőn: a Paris SG–Arsenal mérkőzésen hallássérült fiatalok látták el a labdaszedői feladatokat. Az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány növendékeinek munkáját a győri Széchenyi István Egyetem kutatóival közösen továbbfejlesztett „Look At Me” jelzőrendszer segítette.
A világ egyik legnagyobb sporteseményének számító UEFA Bajnokok Ligája döntőjének különlegessége volt, hogy az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány hallássérült gyermekei teljesítettek szolgálatot labdaszedőként a budapesti Puskás Arénában.
Egy technológiai újdonságra is szükség volt ahhoz, hogy megkapják ezt a lehetőséget: munkájukat egy speciális kommunikációs rendszer támogatja, amely lehetővé teszi a gyors, pontos és biztonságos feladatellátást a mérkőzés teljes időtartama alatt. A „Look At Me” fantázianevű alkalmazás ötletét ifj. Fekete László, az Ezüstcipő Focisuli Alapítvány alapítója dolgozta ki, s az OX-IT Kft.-vel közös megoldás továbbfejlesztésében a Széchenyi István Egyetem működött közre.
A fiatalok által használt jelnyelv a hatvanezres tömeg hangorkánja közepette is kitűnően alkalmazható. Ha az operátornak közlendője van akár egy, akár az összes labdaszedő felé, egy telefonos applikáción keresztül jelzést küld, amire a címzett(ek) figyelmét a rajtuk lévő rezgő karperec hívja fel. A megoldás gyors és hatékony kommunikációt tesz lehetővé, és jelentősen megkönnyíti a hallássérült labdaszedők feladatellátását.
Ifjabb Fekete László kilenc évvel ezelőtt alapította a hallássérült gyerekekkel foglalkozó focisulit édesapja, a 21-szeres válogatott Fekete László tanácsára. „Már az első edzéseken kiderült, hogy amikor nem vagyok a sportolók látóterében, nem is tudok velük kommunikálni. Ezért kezdtem el gondolkodni, miként tudok nekik játék közben is tanácsokat, instrukciókat adni.
Hozzátette, a rendszer így bekerült az UEFA Bajnokok Ligája-döntőjének hivatalos „Ball Management” kézikönyvébe is, amely külön kitér a hallássérült labdaszedők számára készült megoldásra.
„Örömmel járultunk hozzá tudásunkkal és innovációs képességünkkel az ötlet sikeréhez.
A terveink szerint folytatjuk a közös munkát, hogy a rendszer minél több fiatalnak adjon hasonló lehetőséget” – fogalmazott dr. Drotár István, a Széchenyi-egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának vezetője.
A focisuli célja, hogy megmutassa, a hallássérültek is képesek bármilyen feladat elvégzésére a zöld gyepen és azon kívül is. Ezt többek között már a márciusi Magyarország–Görögország barátságos mérkőzésen is bizonyították labdaszedőként. A BL-döntőt megelőző, a budapesti Hősök terén megrendezett Champions Festivalon szintén ők segédkeztek, méghozzá a Széchenyi István Egyetem logójával ellátott mezben.
Forrás: Sze.hu – Papp Zsolt cikke nyomán
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük, azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása).
Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Könyvpláza Debrecenben
Megépült Csongrád első akadálymentes játszótere
SINOSZ-jogsegélyszolgálat a Komárom-Esztergom Megyei Szervezetnél 2022. első negyedévben
Példaértékű figyelmességek a Decathlon üzleteiben
A Miskolci Hallássérültek Egyesülete és Sportklubja tagtoborzót hirdet
Megőrül a net a jelnyelven beszélő Margot Robbie-ért
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
22°C







Vélemény, hozzászólás?