Fogyatékossággal élők szolgáltak fel tíz napig a Pécsen
A fogyatékossággal élők ugyanolyan emberek mint bárki más, ők is értéket képviselnek, mind tehetségesek valamiben, azonban ezt családjuk, illetve az alapítványok szűk körén kívül máshol nem sok lehetőségük van megtapasztalni.
Április 18-tól 28-ig a pécsi Reggeliben fogyatékossággal élő fiatalok serénykedtek. A reggelizővel egybekötött kávézó vendégei szórakozás, beszélgetés, kiszolgálás közben megtapasztalhatták a résztvevő fiatalok a jelenlétét úgy, hogy nem a fogyatékosságuk ténye, hanem emberi értékeik kerültek a középpontba. Az Ability Café élő kapcsolatot teremt a fogyatékkal élők és a társadalom szélesebb rétege között, elősegítve ezáltal a társadalmi el- és befogadásukat. A kávézókban dolgozó sérült fiatalok örülnek, hogy ebben az új helyzetben kipróbálhatták magukat. A kiszolgálással, egy kedves szóval, vagy mosollyal ők is adhattak valami értékeset a vendégeknek, mely által nem csak ők, de a kávézó vendégei is gazdagabbak lettek.
A Fogd a Kezem Alapítvány régóta tervezte egy érzékenyítő program elindítását a szegregáció enyhítése érdekében, azonban a konkrét ötlet 2013-ban fogalmazódott meg bennük. Létrehozták az Ability Café programot, amely során a fogyatékos személyt nem önmagában, hanem egy adott feladat, munka, példa elvégzésének rendszerében lehet szemlélni. Arra jutottak, hogy erre a vendéglátó helyek a legalkalmasabbak. Összeállítottak egy fejlesztési csomagot a fiatalok részére, melyet az alapítványon belül meghirdettek, és felmérték a fogyatékossággal élők között felmérték miért szeretnének dolgozni illetve milyen képességekkel rendelkeznek.
Az alapítványon belül sok fiatal jelentkezett, azonban tíz főt találtunk alkalmasnak. Ezután kilenc hónapos elméleti és gyakorlati idő következett, majd egy vizsgán kellett helytállniuk a leendő felszolgálóknak mondta Szvacsekné Jahn Margit, a Fogd a Kezem Alapítvány vezetője. Hat fiatal 2014 nyarán a Nappali Bárban dolgozott először az Ability Café keretein belül. Azóta számos alkalommal dolgoztak már különböző pécsi kávézókban a fogyatékkal élő fiatalok.
Álmuk egy saját kávézó létrehozása
A 90-es években Nyugat-Európában már megjelentek a sérültek által vezetett vendéglátó egységek. Azóta Magyarországon is több olyan egység nyílt, ahol részben fogyatékossággal élők szolgálják ki a vendégeket. Ma már hét-nyolc olyan szervezet van, amely ezzel foglalkozik, és pozitív eredményeket értek el a sérültek foglalkoztatásában. Az első a Nem Adom Fel kávézó volt Budapesten, mely egy olyan a fogyatékossággal élő emberek által alapított kávézó, ahol maguk a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek készítik és szolgálják fel az ételeket és italokat,és közreműködnek a programok szervezésében és lebonyolításában. A Fogd a Kezem Alapítvány távlati terve, hogy a jövőben ők is kialakítsanak egy olyan egységet, ahol nem csak időlegesen, két hétig, hanem rendszeresen is dolgozhatnának a sérült emberek. A fiatalok, akikkel a Reggeliben találkoztunk mindenképp örülnének neki, szívesen kipróbálnák magukat egyszer egy ilyen helyen is.
Forrás: Baranya megyei hírportál
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?