A FEHÉR BOT NAPJÁN EGY KÜLÖNLEGES RÉGÉSZETI SOROZATOT AJÁNLUNK
Közel fél éve a legnagyobb videómegosztó csatornán egy kezdeményezés indult „Múzeumi kincseink audionarrációval” címmel. Az összeállítás egy olyan ismeretterjesztő régészeti sorozat, melynek pár perces részeiben elsősorban látássérült emberek számára mutatnak be az újkőkortól a honfoglalás koráig a hazai múzeumokban őrzött, a szerző régészek számára kedves tárgyakat.
Közülük számos a Magyar Nemzeti Múzeumban található. A sorozat ötletgazdája a néhány éve látássérült Straub Péter régész, aki számos kollégájával és barátjával vállalkozott egy-egy érdekes, vagy szép lelet bemutatására. Minden újabb résznél a tárgyak történetén, az azokhoz kapcsolódó érdekességeken van a hangsúly, az egyes leletek előkerülési körülményeitől kezdve azok egykori funkciójáig. A sorozat minden egyes darabja annyi információt, és – a nem szakembereknek – újdonságot tartalmaz, ami a látó érdeklődők számára is érdekessé teszi ezt az egyedülálló vállalkozást. A szerzők ismert szakemberek, akiknek az írásait sokszor színesíti a humor, de a szakszerűségre ügyelve a méretadatok és a legszükségesebb szakirodalmi utalások sem hiányoznak.
A rövid hanganyagokhoz, melyet a „Láss velünk! Audionarrátorok Társaságá”-nak tagjai olvasnak fel, jó minőségű fotók is tartoznak, amelyek elsősorban a látással még rendelkező gyengénlátók számára jelenthetnek élményt. A fényképekhez azonban az audionarrátorok rendkívül aprólékos képleírásokat is készítettek, így az eredmény garantáltan akadálymentes azok számára is, akik a fotót csak nehezen vagy egyáltalán nem látják. A képleírások segítenek abban, hogy ők is el tudják képzelni a régészeti örökség e kiemelt emlékeit.
Az eredeti vállalkozás hatvan rész elkészítését tűzte ki céljául, de azt követően is szeretnénk, ha tovább folytatódna. A készítők ugyanis vállalják, hogy azoknak a régészeknek, akik valamelyik szép ásatási leletüket vagy kutatási korszakuk egyik különleges, ismertetésre méltó emlékét ily módon is közzé tennék, annak elkészítik az akadálymentesen megszerkesztett hanganyagát. Így a sorozat folyamatosan bővülhetne, és a látássérült érdeklődők hozzájuthatnának olyan leletek megismeréséhez, amelyek számukra egyelőre elérhetetlenek.
A rövid ismertetőket jegyző szerzők bíznak abban, hogy szaktársaik között akadnak követők, de akár a múzeumok is kedvet kaphatnak ahhoz, hogy gyűjteményük legszebb leleteit honlapjukon, az akadálymentes kultúra ügyét szolgálva hasonlóképpen bemutassák.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?