A fogmosás adaptált technikái
Bár a fogmosás viszonylag egyszerű tevékenység, látássérült emberek esetében célszerű lehet egy-egy mozzanatát adaptálni. Lássuk, milyen megoldásokat alkalmazhatunk!
Akár látunk még valamennyit, akár nem, ha rendelkezünk elegendő hellyel, célszerű lehet a fogkefénket a családtagokétól külön, pl. saját fogmosó pohárban tartani. Így – persze csak ha a többiek is odafigyelnek – egyetlen mozdulat a sajátunkat elvenni, és nem szükséges ellenőrizgetni, hogy jó fogkefét vettünk-e el. Ha látunk színeket vagy kontrasztokat, segítség a többi fogkefétől könnyen megkülönböztethetőt vásárolnunk, ill. saját fogkefénket elláthatjuk valamilyen jól látható és tapintható jelzéssel – pl. szorosan a nyelére tekerünk egy színes befőttes gumit.
Gyakori kérdés, hogyan nyom egy nem látó ember fogkrémet. Nos, erre több megoldás kínálkozik:
– A legegyszerűbb, hogy a fogkrémből egy borsónyit közvetlenül a tubusból a szájunkba nyomunk. Ha ezt a módszert választjuk, a higiénia érdekében legyen saját fogkrémünk.
– Ha másokkal közös tubust használunk, a fogkrémet nyomhatjuk a mutató ujjunkra, és az ujjunkkal helyezhetjük a szánkba.
– Amennyiben a fogkefére nyomunk fogkrémet, érdemes a fogkefét a fejénél megfogni úgy, hogy a sörték a hüvelyk és a mutató ujjunk ujjbegye között helyezkedjenek el. Így érezzük, hová nyomjuk a fogkrémet, az ujjunkat pedig a fogkrém kinyomását követően egyszerűen megmossuk.
– Érdemes figyelnünk arra, hogy a tubus kupakját mindig ugyanoda tegyük le, így nem kell azt minden alkalommal keresgélni. Ha valakinek szimpatikusabb, vásárolhat olyan tubust, amelynek a kupakja felpattintható, és a tubushoz rögzül.
Fontos a fogközök tisztaságáról is gondoskodni. Ehhez több eszköz közül választhatunk. A legkönnyebb a fogköztisztító kefék alkalmazása. A fogköztisztító kefe a hajformázáshoz használt körkeféhez hasonlít, csak jóval kisebb. A kefék több vastagságban kaphatóak, tágasabb fogközbe vastagabbat, szűkösebb résbe vékonyabbat tolunk be. Nyelvünkkel vagy az ujjunkkal kitapintjuk a fogköz méretét, és attól függően a hüvelyk és mutató ujjunk között tartott kefét az ajkunktól a nyelvünk irányába, a fogínnyel párhuzamosan betoljuk a két fog közötti résbe. Óvatosan ki és be, fel és le mozgatjuk, így eltávolítva a fogak közül az ételmaradékot és lepedéket. A szorosabb rések tisztítására alkalmas a fogselyem. Fogselymet vásárolhatunk kis tekercsben. Ilyenkor általában a fogselyem tartójával tudjuk a kívánt hosszúságú fogselymet levágni. Nagyjából fél méternyi selymet szükséges használni egy szájtisztításhoz. A fogselymet a két középső ujjunkra tekerjük, az egyikre keveset, a másikra többet. A fogselymet a mutató és hüvelyk ujjaink közé csippentjük, és így vezetjük be a fogközökbe. A selyem egyik középső ujjunkról a másikra történő lassú áttekerése biztosítja, hogy minden újabb felületet tiszta fogselyemmel tisztítsunk.
Látássérült személyek számára a legegyszerűbb a fogtisztító pálcikára rögzített fogselyem használata lehet. Ez egy – ahogy a neve is mutatja – pálcika végére rögzített, nagyjából 1 cm hosszúságú fogselyem darabka, amelyet egyszerűen becsúsztathatunk a fogközbe. Bár az eszközt elsősorban gyerekeknek ajánlják – sokszor állatfigurás nyéllel vásárolható – kiváló olyan helyzetben, amikor valamilyen okból csak az egyik kezünket tudjuk használni.
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?