A houstoni Baylor Collage of Medicine kutatócsapatának kutatása során új megközelítéssel próbálták stimulálni a látásért felelős agyterületet,amivel egészen elképesztő eredményeket sikerült elérniük a látássérült és vak embereknél.
A houstoni Baylor Collage of Medicine kutatási projektje során rajzolt betűket érzékeltek képszerűen vak emberek. A speciális impulzusoknak köszönhető sikertől a látás teljes visszanyeréséig persze még hosszú az út.
Szemléltető ábra az „agyba rajzolás” statikus és dinamikus változatáról |
A houstoni Baylor Collage of Medicine kutatócsapatának egészen elképesztő eredményeket sikerült elérni látássérült és vak embereknél azzal, hogy új megközelítéssel próbálták stimulálni a látásért felelős agyterületet.
Egyszerű, mint a tenyérbe rajzolás
Korábban is történt már számtalan kísérlet arra, hogy agykéreg elektromos stimulálásával valahogy aktivitásra bírják a látásukban súlyosan korlátozott páciensek nem, vagy nem megfelelően működő idegsejtjeit. A mostani azonban pontosságával, összetettségével és egyben az alanyok szempontjából egyszerű alkalmazásával is kiemelkedik a mezőnyből.
A kísérletben részt vevők úgy fogalmazták meg az élményt, mintha fénylő foltokat vagy vonalakat „láttak” volna. A kutatók mindezt azzal érték el, hogy a megfelelő agyterületre precíz elektromos impulzusokat sugároztak. Más kísérletekkel ellentétben azonban nem pontszerűen érték a felszínt a stimulusok, hanem folyamatos „érintésként”. A jelenséget a szakemberek a tenyérbe rajzolt mintákhoz hasonlították.
A teszteket olyan személyeken végezték, akiknél egyéb okokból (például az epilepsziájuk monitorozására) már beültettek elektródákat az agykéregbe, így további beavatkozásra, vagy egyéb előzetes felkészítésre nem volt szükség. Az alanyok külön trenírozás nélkül képesek voltak igen jó arányban, 85-90 százalékos pontossággal lerajzolni azokat a vonalakat, betűket, amelyeket a kutatók az agykéregük felületére sugárzott hullámokkal igyekeztek megjelenítettni a fejükben.
A tesztek meggyőző eredményeket hoztak |
Természetesen mindez egyelőre nem jelenti azt, hogy a látásukat elvesztő emberek akár csak a közeljövőben képesek legyenek teljes vizuális élményt kapni a technológia segítségével, ugyanakkor a mostani tanulmány egy fontos lépés az úton. A kutatók a következőkben azon dolgoznak majd, hogy az egyszerű betűket kiadó vonalakat egyre összetettebb formákká fejlesszék. Középtávú cél lehet például, hogy az alanyok képesek legyenek akár családtagjaikat is felismerni a körvonalak alapján, vagy éppen az önálló tájékozódásuk legyen sokkal könnyebb azáltal, hogy a környezetükben lévő formák megjelennek a gondolataikban.
Hogy milyen tágak a lehetőségek, arra jó példa az, hogy a látásért felelős agykéreg területén félmilliárd idegsejt van, amelyeknek csak egy nagyon kis töredékét stimulálták a kutatók, mindössze néhány elektróda segítségével. A csapat idegműködésre specializálódott biomérnökökkel karöltve igyekszik egyre sűrűbb elektródahálókat készíteni, amely pontosabb stimulálást, részletesebb virtuális megjelenítést hozhat.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2024-11-22, 02:55
Moderate snow fall
2°C
2°C
3.7 m/s
Apparent: -2°C
Nyomás: 998 mb
Páratartalom: 65%
Szél: 3.7 m/s SSE
Széllökések: 13 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 12.7mm /100% / Snow
Napfelkelte: 06:59
Hírlevél
A Kultúrtanya programajánlója
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Vélemény, hozzászólás?