A megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásáról – közös összefogást kérünk
Évek óta várják a cégek, civil szervezetek és az érintett személyek, hogy a FIDESZ-KDNP kormány ténylegesen foglalkozzon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának újra gondolásával, és az eddiginél hatékonyabb foglalkoztatás beindításával. E téma kapcsán már számos konferencia volt, amelyeken az illetékesek hangsúlyozták, hogy a változások idén július 1-től várhatóak.
A 40 oldalas tervezet rövid összefoglalása – A jelenleg ismert NRSZH általi többféle minősítésű rendszer megváltozik, és csak egyetlen, ún. Rehabilitációs akkreditációs tanúsítvány kiállítására kerül sor július 1-től. Költsége a jelenlegi négyszerese lesz. Az akkreditáció során a minősítők már a komplex akadálymentesítés meglétét is ellenőrizni fogják. Aki majd rendelkezik ilyen minősítéssel, indulhat azon a pályázaton, ami a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását fogja elősegíteni. 3 éves keretszerződést köt az NRSZH, amelyben a céggel/szervezettel meghatározzák az alkalmazni kívánt tranzit és tartós foglalkoztatási támogatásban résztvevő munkavállalók számát, esetleges munkaköröket. Mivel a pénzügyi keretet minden évben az emberi erőforrás miniszter határozza meg az elképzelésnek megfelelő irányelvek szerint, így a foglalkoztatott mmk-s munkatársak fizetése évente változhat.
Két foglalkoztatási kategóriát látunk a tervezetben. Aszerint, hogy az NRSZH orvosi bizottsága a leendő munkavállalót rehabilitálható vagy tartósan támogatható kategóriába sorolja majd, úgy a munkaadó az előbbit tranzit foglalkoztatásban, míg az utóbbit folyamatos támogatás keretében foglalkoztathatja. A tranzit itt annyit jelent, hogy 3 év múltán a munkavállaló vissza fog kerülni a nyílt munkaerő-piacra, és közben a munkaadónak nyújtott támogatás összege 100%-ról 80%-ra csökken. A tranzit foglalkoztatás 1 főre adható éves keretösszege 2013-tól 800.000 Ft. Ezzel szemben a tartós foglalkoztatás éves összege 1.100.000 Ft, és a foglalkoztatás évente meghosszabbítható.
A tekintetben is különbség van, hogy az adott szervezet/cég alaptevékenységében milyen feladatok szerepelnek. A gazdasági társaságok csak 75% támogatást kaphatnak, míg a közhasznú gazdasági társaságok és civilek 100%-ot amennyiben a felvevendő mmk-s munkatárs nem végez a szervezetnél gazdasági tevékenységet.
A számadatokat figyelembe véve úgy tűnik, hogy az 1.100.000 Ft-os éves keret csupán minimálbéres 6 órás alkalmazás esetén tűnik elfogadhatónak. Mivel az összeg havi lebontásban kb. 91.000 Ft (bruttó bér és járulékai együttesen) és nincs különbség a képesítés és a munkához szükséges kvalitások tekintetében, úgy az mmk-s emberek foglalkoztatása várhatóan csökkenni fog vagy marad a jelenlegi szinten csak jóval kevesebb pénzért.
Az anyagi támogatásért cserébe nagyon erős és szigorú elvárásokat támaszt az elképzelés: rehabilitációs tanácsadó és mentor alkalmazása, folyamatos jelentések, ellenőrzéskori büntetőpontok, munkakörök meghatározása stb.
Bár az elképzelés nem zárja ki a magasabb fizetést, de ismerve a civil szervezetek anyagi gyengeségét és likviditási problémáit, ezt az összeget nagyon kevesek fogják (tudni) kiegészíteni.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Mozdulj! Közhasznú Egyesület felhívása
Mit kell tenni ahhoz, hogy már a januári fizetés is több legyen? - fogyatékosként is igénybe vehető ...
6-7 éves gyerekek várnak segítségre!
Januártól megszűnik az Ügyfélkapu
Újabb fontos változások március 19-től Frissítettük a MEOSZ tájékoztatóját az ügyintézések könnyítés...
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?