A MEOSZ kezdeményezése nyomán csökkenhet a gyógyászati segédeszk
Esély van arra, hogy öt százalékra csökkenhet a gyógyászati segédeszközök áfája, miután a MEOSZ és partnerszervezetei által kezdeményezett egyeztető fórumon a kormányzati oldal képviselőinek többsége elvi támogatását adta a kezdeményezéshez.
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke arról tájékoztatott: a közeljövőben részletesen kidolgozott szakmai javaslatot terjesztenek a Nemzetgazdasági Minisztérium elé. Ez szerves része lehet annak, a kormányprogram keretében 2018. december 31-ig végrehajtandó intézkedési tervnek, melynek célja, hogy a fogyatékos emberek életvitelét segítő korszerű gyógyászati segédeszközökhöz jussanak. A MEOSZ ezen túlmenően a gyógyászati segédeszköz ellátásra saját szakmai anyagot is kidolgoz, mely része lehet egy olyan fogyatékosságügyi szakpolitika kialakításának, ami a fogyatékos emberek méltóságteljesebb, önállóbb életét segítheti elő az emberi jogok érvényesülése mentén.
A MEOSZ és partnerszervezetei – az Orvostechnikai Szövetség, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség, a Magyar ILCO Szövetség és a Nemzeti Betegfórum – 2018. január 25-én egyeztetésre hívták a kormányzati oldal képviselőit, hogy közösen dolgozzák ki, milyen lehetőségek vannak a gyógyászati segédeszközök áfájának 5 %-ra történő csökkentésére. Ez enyhítené ugyanis a betegek és fogyatékossággal élő személyek terheit, ugyanakkor nem okozna jelentős bevételkiesést a költségvetésnek sem. Fontosnak tartják azt is, hogy az áfa-csökkentéssel fennmaradt összeget továbbra is a segédeszköz támogatásban használják fel; a pénzt az állam olyan korszerű, támogatott segédeszközökre fordítsa, amelyek jelentősen megkönnyítenék a fogyatékos emberek önálló életvitelét.
Az egyeztetésen résztvevő szervezetek képviselői egyetértettek abban, hogy valamennyi fogyatékos embernek joga van az élhetőbb, minőségibb élethez, melyhez a korszerűbb, megfizethető gyógyászati segédeszközök nagy segítséget jelentenének.
A jelenlegi javaslat szerinti áfa-csökkentés mintegy 2 milliárd forint bevételkieséssel járna, ami az állam számára hosszútávon ugyanakkor többszörösen megtérülne. A kormány részéről korábban már volt példa arra, hogy egyes gyógyászati segédeszközök áfáját 5 százalékra csökkentette, így a MEOSZ és a partnerszervezetek bíznak egy hasonló pozitív hozzáállásban a 2019. évi költségvetés tervezése során.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma vállalta, hogy közvetítőként részt vesz a MEOSZ és partnerei valamint az NGM közötti egyeztetésben.
Kovács Ágnes, a MEOSZ elnöke emlékezet arra, hogy a magyar állam elkötelezte magát egy új, emberjogi megközelítésű fogyatékosságügyi szakpolitika megteremtése mellett. Történt már előrelépés annak érdekében, hogy a fogyatékos emberek a társadalom aktív tagjaivá váljanak, ugyanakkor van még mit javítani ezen a helyzeten. Közös célunk, egy olyan korszerű fogyatékosságügyi szakpolitika kimunkálása, ahol a fogyatékos emberek nem csak hallanának arról, hogy esélyegyenlőség van, hanem minél többen meg is tudnák élni azt a mindennapokban.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
10°C
Vélemény, hozzászólás?