A Nemzeti Oltóanyaggyár munkájához is hozzájárul majd a Debreceni Egyetem Pilot kutatólaboratóriuma
Pilot kutatólaboratóriumot hoz létre a Debreceni Egyetem. Ennek részleteiről csütörtökön egy online projektnyitó rendezvényen számoltak be. A tervek szerint olyan kísérleteket végezhetnek majd itt a szakemberek, amelyek szükségesek lesznek a Debrecenben épülő Nemzeti Oltóanyaggyárban végzett munkákhoz. A létesítmény várhatóan 2023-ra készül el.
Fotó: Dehir
A pilot kutatólaboratórium alapkövét tavaly júniusban tették le a Vezér utcai innovációs parkban. A csütörtöki online projektnyitó rendezvényen Pintér Ákos rektorhelyettes arról beszélt, hogy a Debreceni Egyetemre jellemző a rendszerszintű gondolkodás, és ezt a Pilot kutatólaboratórium létrehozása is igazolhatja.
– Nagyon remélem, hogy mindennek eleget téve – a legmagasabb világszínvonalú szabványoknak is – többek közt GMP-t létre tudunk hozni, azaz egy olyan kettes szintű biológiai labort, amely el tudja majd végezni azokat a kísérleteket, amelyek majd szükségesek lesznek a Nemzeti Oltóanyaggyár kutatómunkájához, fejlesztéséhez, valamint a gyártáshoz – ismertette a rektorhelyettes.
A több mint 2100 négyzetméter alapterületű épület több egységből áll majd. A tervek szerint a laboratórium két részből fog állni. Vírus-, illetve baktériumalapú biotechnológiai alapanyagokat fejlesztenek és állítanak elő. A kis szériás gyártás lehetővé teszi azt is, hogy ezeket az anyagokat ki is próbálják.
– Ez a projekt egy nagyon jó példája annak, hogy mindannyiunk életében konkrét és életbe vágó jelentősége van ezeknek a fejlesztéseknek, a tudásoknak, ennek a tudásbázisnak a bővítésének és a fokozásának – mondta Sebők Katalin, az NKFIH vállalati innovációs elnökhelyettese.
Domonkos Dávid, a Debreceni Egyetem Biotechnológiai Intézetének vezetője kiemelte: fontos, hogy a laboratórium minél több funkciót és feladatot el tudjon látni, ez pedig akkor lehetséges, ha a lehető legflexibilisebb technológiával és a leginnovatívabb gyógyszeripari high-tech megoldások alkalmazásával tervezik. A projekt 4 milliárd forintból valósul meg Európai Uniós támogatással, és várhatóan 2023-ra készül el.
Riport az alábbi linken tekinthető meg:https://www.dehir.hu/videogaleria/ilyen-lesz-a-debreceni-egyetem-pilot-kutatolaboratoriuma
(Forrás: Dehir)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?