A SZAKC társadalmi programjának második pillére a mozgáskorlátozott fiatalok elfogadottságának és szerepvállalásának erősítése
A Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás a társadalmi összetartást erősítő programjának részeként, a most induló határon átívelő projektje keretében – a határon túli partnereivel együttműködve – felvidéki mozgáskorlátozott fiatalok kortárs segítő csoportjainak létrehozását tűzte ki célul, az Erasmus+ program támogatásával.
Az induló projekttel kapcsolatban Gubík László, a SZAKC alelnöke rámutatott, hogy egy állam fejlettségét a jóléti politikája mutatja. Ha önmagunkra autonóm közösségként tekintünk, akkor a mi életképességünk azon is múlik, mennyire tudjuk felkarolni a peremen élőket, érintsen ez földrajzi, nyelvi, gazdasági, lelki vagy testi korlátot. Az ő sikereikből és példamutatásukból aztán egy egész közösség erőt meríthet. Ezért meggyőződésünk, hogy egy-egy sikertörténet képes arra, hogy túlmutasson önmagán. A Szövetség és partnerei mozgáskorlátozott fiatalokkal foglalkozó programja erre a logikára épül. Ezzel a kezdeményezéssel közösség összetartását erősítjük.
Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója, a projekt koordinátora elmondta, hogy előkészítési folyamat során a felvidéki szakemberekkel való egyeztetés és a megvizsgált szlovákiai helyzetkép elemzése megmutatta számukra, hogy sokan naponta megküzdenek a kirekesztettség, a magány érzésével, saját bőrükön tapasztalják az elutasítást. Emellett tapasztalják, hogy az oktatás, vagy a munkaerőpiac nem áll készen a fogadásukra, nem veszi figyelembe egyéni szükségleteiket.
„Ezért szükségszerűnek láttuk, hogy „A Peer to Peer – Mozgáskorlátozott fiatalok társadalmi inklúziójának és társadalmi szerepvállalásának erősítése a kortárs segítés erejével” című projekt megvalósításával a súlyosan mozgáskorlátozott fiatalok aktív állampolgárságát, társadalmi szerepvállalását erősítsük Szlovákiában, valamint Magyarországon a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége és Romániában az Orbán Alapítvány együttműködésével” – nyilatkozta Hideghéthy Andrea.
A kétéves projekt során a Szövetség a Közös Célokért társulás a Felvidéken együttműködik a FEFOSZ, a Carissimi Nonprofit Alap és az Artis Centrum szakmai csapatával, valamint az SZMPSZ mellett működő Speciális Fejlesztő Szakmák Országos Szervezete (SFSZOT) tagjaival, akik tapasztalataikkal hozzájárulnak a kitűzött célok megvalósításához.
Barthalos Réka pszichológus, konduktor, az Artis Centrum társalapítója, a SFSZOT elnöke és Melecski Júlia okleveles gyógypedagógus, TSMT terapeuta, neurofeedback tréner, az Artis Centrum társalapítója, a SFSZOT alelnöke szakmai tanácsadóként is segítik a projekt sikerességét.
A projektről Barthalos Réka kifejtette: „A program egy fontos küldetést hordoz magában. Azokra építkezik, akiknek jobban kell harcolniuk a mindennapokban. Szakmailag nagy öröm számunkra a kezdeményezés, mely egy olyan új utat nyithat meg a családoknak, amelyre lehet alapozni az életet, a célokat. Tapasztalataink szerint hatalmas erőt tud adni az érintett személyeknek, ha ők is láthatják a fényt az alagút végén, ha rájuk is gondolnak. Szakmai véleményem szerint azonban sajnálatos, hogy nem törvényi keretek között valósul meg a projekt, hiszen fontos lenne a gyakorlati megvalósításhoz a mindennapokban az elvi célok és az általános intézkedések jelenléte.”
A projekt egy online kérdőíves kutatás, valamint két fókuszcsoportos interjú alapján kidolgozott módszertani kiadvány elkészítésével veszi kezdetét, amelyek segítségével feltérképezzük a súlyosan mozgáskorlátozott fiatalok szükségleteit, illetve a társadalmi szerepvállalással kapcsolatos attitűdjeiket.
A továbbiakban pedig a mozgássérült fiatalok részére képzést biztosítunk, amelynek során elsajátítják a mentori munka, a kortárs segítés alapjait, megismerkednek a hatékony érdekérvényesítés és jogérvényesítés eszközeivel. Mindezt olyan biztonságos, elfogadó környezetben, ahol egymás fejlődését segíthetik, illetve a közösség erejét felhasználva együtt léphetnek fel az őket érő előítéletekkel, diszkriminációval szemben helyi szinten.
A projekt megvalósítói a július végén tartandó fókuszcsoportos interjúhoz tíz mozgáskorlátozott, önkéntes fiatal, illetve tíz segítő szakmában dolgozó szakember jelentkezését várják a dunaszerdahely@szakc.sk e-mail címre.
Barthalos Réka pszichológus, konduktor, az Artis Centrum társalapítója, a SFSZOT elnöke Melecski Júlia okleveles gyógypedagógus, TSMT terapeuta, neurofeedback tréner, az Artis Centrum társalapítója, a SFSZOT alelnöke társalapítója, a SFSZOT alelnöke
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
15°C
Vélemény, hozzászólás?