A védtelen munkavállaló nem erősíti a gazdaságot
Különösen veszélyeztetett munkavállalók a fogyatékkal élők, a szülési szabadságról visszatérő nők, a fiatalok, a hajléktalanok és a roma nemzetiségűek. ?A munka méltósága” projekt keretében e csoportok munkaerőpiaci helyzetét külön is vizsgálta az ombudsman. Megállapításaikat megküldték minden érintett kormányzati és civil szervezetnek, valamint a kormánynak és a parlamenti képviselőknek is.
Egyre védtelenebbek a munkavállalók, de ettől nem lesz versenyképesebb a gazdaság. Szakemberek szerint felül kell vizsgálni a munka törvénykönyvét.
A védtelen munkavállaló nem erősíti a gazdaságot
A rendszerváltás óta minden kormány próbál munkaügyi szigorításokkal gyors válaszokat adni a válságra, a gazdasági problémákra, de ezek soha nem hoztak sem jobb versenyképességet, sem bővülő foglalkoztatást ? állítja Szabó Máté. Az alapvető jogok biztosa ?A munka méltósága” projekt zárókonferenciáján elmondta, ebbe a sorba illeszkedik az új munka törvénykönyve (Mt) is, amely tovább csökkenti a munkavállalók védettségét anélkül, hogy attól valós javulást remélhetnénk a gazdasági szektorban.
A munkavállalók jogszabályi védettségét tekintve Magyarország jóval az európai átlag alatt van, de nálunk még annál is rosszabb a helyezet, mint a kelet-európai országokban ? tette hozzá Szabó Máté. Mint mondta, nem vitatják a kormánytól azt a jó szándékot, hogy orvoslást keres a versenyképesség gyengeségére, de a kutatásaik azt bizonyítják, hogy erre nem jó eszköz a munkajog megnyirbálása, ami ugyanakkor a munkavállalók számára egyre nagyobb bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot okoz.
Nacsa Beáta, az ELTE adjunktusa ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a nemzetközi szakirodalom szerint éppen hogy bővíteni kellene a munkavállalók jogait, Magyarország szembemegy ezzel a trenddel. Példaképp említette, hogy az Mt szerint, ha egy 5 éve az adott cégnél dolgozó munkavállalót indoklás nélkül elbocsátanak, akkor ő maximum a 45 napos távolléti díjért indíthat pert a cég ellen. Ennyiért ki fog pereskedni? ? tette fel a kérdést. Hozzátette, a meggyengült munkavállalói védelem miatt ráadásul sokan egyéb jogsértéseket is el fognak tűrni, csak hogy megtarthassák az állásukat, ez pedig az emberi méltósághoz való jogot veszélyezteti. Nacsa Beáta szerint felülvizsgálatra szorul a tavaly decemberben elfogadott törvény. Az ombudsman várhatóan még idén az Alkotmánybírósághoz fordul e témában.
Különösen veszélyeztetett munkavállalók a fogyatékkal élők, a szülési szabadságról visszatérő nők, a fiatalok, a hajléktalanok és a roma nemzetiségűek. ?A munka méltósága” projekt keretében e csoportok munkaerőpiaci helyzetét külön is vizsgálta az ombudsman. Megállapításaikat megküldték minden érintett kormányzati és civil szervezetnek, valamint a kormánynak és a parlamenti képviselőknek is.
Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára a fogyatékkal élők világnapján emlékeztetett arra, hogy Magyarországon mindössze a megváltozott munkaképességűek tíz százaléka dolgozik, ami az európai átlag negyede.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy a helyzet javítását szolgálja az a több mint 30 milliárd forint összegű pályázat, amelyre december közepéig jelentkezhetnek állami támogatásért a fogyatékosokat foglalkoztató cégek. Ezen túlmenően a következő két évben mintegy 25 milliárd forint összegben lehet pályázni a megváltozott munkaképességűek képzésének támogatására. Megkezdődött továbbá a fogyatékosok jogait szabályozó törvény felülvizsgálata.
Lápossy Attila, az ombudsmani hivatal munkatársa a rendezvényen tartott előadásában arról beszélt, hogy miközben a munkavállalókról általában elmondható, hogy kiszolgáltatottak, a közfoglalkoztatottakra ez kétszeresen igaz, hiszen munkaadóik közhatalmi jogosultságokkal is rendelkeznek.
A vizsgálatok szerint a közfoglalkoztatottak fizetésüknek a minimálbérhez közelítését várják és azt, hogy ne hetente fizessék bérüket, hanem a havi rezsiszámlákhoz igazodva. A szakember arra figyelmeztetett, hogy a garanciális szabályok rögzítése mellett e téren különösen fontos azok betartásának ellenőrzése is, hogy a rendelkezések ne maradjanak papíron.
Az ombudsman munkatársa különösen kifogásolta azt a jelenséget, hogy egyes helyeken az elbocsátottak helyére vesznek fel közfoglalkoztatottakat.
Forrás:Fn24
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
A fogyatékos emberek újabb jogfosztása
Az érettségizők lehetőleg elektronikus úton vásárolják meg jegyeiket
Legalább háromszor annyi energia kell hozzájuk
Megszűnhet az érintésmentes fizetés 15 ezer forintos limitje
Hogyan győzte le Debrecen eddig a koronavírust? – Papp László polgármestert kérdezte a Mandiner.
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


21°C
Vélemény, hozzászólás?