Akadálymentes ifjúsági programok? – Beszámoló a Hidden dimensions című konferenciáról
Az MVGYOSZ munkatársai részt vettek az Együttható Egyesület “Nem vagyunk a köztudatban” – Hidden dimensions – Az Inklúzió rejtett dimenziói az ifjúsági szektorban című záró konferenciáján.
Az augusztus végén a Magnet Bank székházában megtartott konferenciát Szentpétery Elemér, az egyesület elnöke nyitotta meg, aki beavatta a közönséget, milyen úton jutottak el ehhez a címhez, s hogy jelen esetben mit is takar a “Hidden dimensions” kifejezés.
Az ifjúsági programokat, főként az ifjúsági cseréket úgy kell(ene) megvalósítani, hogy azok akadálymentesek, azaz mindenki számára elérhetőek legyenek. A valóság viszont a projekt során megkeresett ifjúsági szervezetek visszajelzéseiből egyértelműen nem ezt mutatja.
Egyrészről a szervezetek közül csak minimálisan jeleztek vissza számukra, így utalva az akadálymentesség témaköre iránti érdektelenségre.
Tovább bonyolította az általuk megküldött felmérés adatainak átláthatóságát még két tényező. Egyes országokban, illetve bizonyos területeken speciális szükségletű személynek számít nem csak a sajátos nevelési igényű illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel élő gyermek, valamint a fogyatékossággal élő vagy betegségből adódóan megváltozott munkaképességű felnőtt, hanem a táplálkozási problémákkal küzdő is, mint például a laktóz érzékeny személy. De speciális szükségletű kategóriába tehetik azokat is, akik vegán életmódot folytatnak saját döntésük jogán.
A probléma kisebbik része a kategorizálás nem egységes megvalósítása. Nagyobb része, hogy egy egyesület azt hirdeti, fogad speciális szükségletű fiatalokat ifjúsági programjába, mivel fogad például paleo étrendet folytató fiatalt ifjúsági cserére, de a megvalósuló program egyáltalán nem akadálymentes, így nem fogadnak például látássérült fiatalokat.
Másrészről, felmérésükből kiderült, leginkább azon szervezetek valósítanak meg speciális szükségletű fiatalok számára ifjúsági programot, amiknek a fő funkciója egy bizonyos hátrányos vagy kisebbségben lévő csoport érdekeinek védelme, s ezen belül ifjúsági cserét, programot is szoktak szervezni. Így mindenki számára elérhető programok igen kevéssé állnak az érdeklődők rendelkezésére.
A megoldásokat közösen keressük. Az Együttható Egyesület a programjait akadálymentes formában valósítja meg, példát mutatva ezzel a többi ifjúsági szervezetnek.
További információt az Egyesület programjairól a következő hivatkozáson lehet olvasni
https://www.facebook.com/EgyuttHato
Az MVGYOSZ bár nem ifjúsági szervezet, mindig is feladatának tekintette a látássérült gyermekek és fiatalok támogatását, az őket nevelő szülők és velük foglalkozó szakemberek számára szakmai segítség nyújtását.
Erre a 2017 augusztusában elindult Jövő kilátásai programjában kiépített, egyre szélesebb körű kapcsolati hálóval erősít rá. A program folyamatosan fókuszban tartja a “Semmit rólunk nélkülünk” elvet. Ugyanis folyamatosan tartják a kapcsolatot a látássérült fiatalokkal és az életvitelükhöz, oktatásukhoz kapcsolódó szereplőkkel, hogy minden programjuk az általuk meghatározott igényeknek megfeleljen.
(Puskás Anett – MVGYOSZ. ifjúsági referens)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
6°C
Vélemény, hozzászólás?