Akinek a zene volt az élete – Elhunyt Késmárki-Krisch György
Az MVGYOSZ mély fájdalommal tudatja, hogy Késmárki-Krisch György zeneszerző, karmester, a Vakok Általános Iskolája egykori pedagógusa, kórusvezető életének 87. évében 2024. január 31-én elhunyt.
A család, tanítványai és barátai 2024. február 21-én 14:00 órakor kísérik utolsó útjára a Farkasréti temetőben.
Késmárki-Krisch György sokszínű alkotói munkássága mind a régizene művelésében, mind a speciális pedagógiai munka területén jelentős volt.
Felejthetetlen elődöket követve karnagya volt az MVGYOSZ nemzetközi szinten is elismert, 1928-ban alapított Homérosz kórusának. A számtalan hazai és nemzetközi elismeréssel díjazott kórus 65 évi fennállása alatt több ezer koncertet adott Magyarországon. Rendszeres fellépői voltak a szövetség rendezvényeinek, évenként töltötték meg egész estés koncertjükkel zsúfolásig a Zeneakadémiát, felléptek hazai és nemzetközi koncerttermekben, kulturális és szociális intézményekben.
Késmárki-Krisch György nevéhez fűződik a Musica Antiqua Hungarica együttes megalapítása, amely a középkor és a reneszánsz zenéje felélesztésének céljával bontott vitorlát 1967-ben. A zenekar korhűen hangszerelt régi dallamokat adott elő elő korabeli hangszereken. Nemcsak az ország jelentős rendezvényein léptek fel, hanem nagy sikerrel turnéztak Európa több országában is.
A Landini együttest 1976 őszén a Vakok Iskolájából frissen kilépett zenekedvelő növendékekből és egy kórustagból hívta életre. Az együttes Francesco Landini, a híres olasz vak zeneszerző és polihisztor nevét vette fel. A zenekar első nyilvános koncertjét a VGYOSZ székházában adta 1979 nyarán a Dr. Farkas Albert által szervezett “Szerenád-estek” c. hatrészes sorozat nyitányaként. 1986 nyarán az együttes megkapta az Országos Filharmóniától a működési engedélyt, bejárták szinte az egész országot, közreműködtek a vakmisszió istentiszteletein a hajdani NDK-ban. Visszatérő vendégei voltak a Magyar Rádió műsorainak.
A Lux Musicae vegyes kar és hangszeregyüttes 2006 októberében alakult a Vakok Általános Iskolájának akkori és már végzett tanulóiból. Karnagya ugyancsak Késmárki-Krisch György, a Musica Antiqua Hungarica együttes művészeti vezetője és a Budapesti Bach Zenekar karmestere.
Látássérült művész kollegáinak közreműködésével számos zenekari kíséretes hangversenyt hozott létre, vezényelt, melyeknek védnökei köztársasági elnökök, díszvendégei miniszterek és nagykövetek voltak.
Jancsó Árpád egy 2010-ben megjelent cikkében így ír a Lux Musicae vegyeskar és hangszeregyüttes hangversenyén szerzett benyomásairól: „Lux Musicae. Annyit jelent, a fény zenéje. A fénynek nem csak látványa, hanem hangjai is lennének? Ezen az estén úgy tűnt. A fény nem csak szemmel érzékelhető sugarakkal, hanem hanghullámokkal is árasztaná a világosságot? Meg lenne rá az esély, hogy a világosság eljusson ahhoz is, aki ezt nem a szemén keresztül fogja fel? A vak ember szeme sokszor felfelé tekint, a fény irányába, pedig tájékozódásában a hangok segítik. Mi, látók ritkán nézünk fölfelé, s ha ezt meg is tesszük, az elvakulás miatt nem jutunk előbbre. Ezért lehet különleges egy olyan este, ahol rálelünk a fölülről érkező fényre, de nem a szem, hanem a zene hangjainak segítségével. Ilyenkor csak engednünk kell, hogy felemeljen minket!”
Késmárki-Krisch György élete a zene volt, évtizedeken keresztül kórusvezetőként, pedagógusként fáradhatatlanul azért dolgozott, hogy zeneszerető, a muzsikát értő és művelő generációk nőhessenek fel. Néhány nappal ezelőtt, 2024. január 31-én az örök fény birodalmába távozott, de gazdag zenei életműve és látássérült tanítványai örökre megőrzik emlékét az utókornak.
MVGYOSZ
The post Akinek a zene volt az élete – Elhunyt Késmárki-Krisch György appeared first on Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
13°C
Vélemény, hozzászólás?