Áprilisi változás, új eljárás a gyógyszerkiváltásnál
Jó-e, ha a patikusok utólag ellenőrzik az orvosok által felírt recepteket? Az orvosi kamara ellenzi az újítást, a gyógyszerészek szerint nincs ok kétségbeesésre. Április elsejétől a gyógyszerész ha a páciens nem tesz külön tiltó nyilatkozatot jogosult lesz lekérdezni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatbázisából egy évre visszamenőleg a beteg korábbi vényköteles gyógyszereire vonatkozó adatokat. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint azonban az új szabályozás orvosi jogokat von el, és tönkreteheti a gyógyító és a beteg közötti bizalmi kapcsolatot.
Új eljárás a gyógyszerkiváltásnál
Köztes véleményen van a Praktizáló Orvosok Szövetsége (MAPOSZ) Baranya megyei szervezetének vezetője Princz János, aki a Napközben csütörtöki adásában azt mondta, a rendszernek vannak előnyei és hátrányai is. A szakember szerint az új szabályozás révén könnyebben kiszűrhetők az együtt nem szedhető gyógyszerek, ha a patikus is ügyel ezek megtalálására, előfordulhat ugyanis, hogy az orvos esetleg nem figyel oda eléggé az orvosságok felírásakor. Ugyanez a lehetőség, vagyis, hogy patikus utólag ellenőrizheti, a doktor milyen orvosságokért küldi el páciensét a gyógyszertárba, hátrány is lehet, mert gyengítheti az orvos-beteg kapcsolatot.
Az orvosok között, az internetes fórumokon is beszédtéma az új rendelet, amelynek értelmében a patikus felülbírálhatja a döntésüket, és nem egyértelmű az öröm ezzel kapcsolatban fogalmazott a MAPOSZ tisztségviselője. Más véleményen van a Magyar Gyógyszerészi Kamara Baranya megyei szervezetének elnöke, Kőhegyi Imre. A szentlőrinci patikus szerint csak arról lenne szó, hogy növelhető lenne a gyógyszerelés biztonsága, hiszen a betegek által bevitt receptek nagyon sok esetben nem látnak orvost gyakran ugyanis a páciens csak az asszisztenssel találkozik, akinél előfordul, hogy téved a vény felírásakor.
Princz János arra hívta fel a figyelmet, hogy a patikákban elérhető adatbázis nem naprakész, a rendszerbe egy-másfél hónapos késéssel kerülnek be az adatok, vagyis lehet, hogy olyan gyógyszer miatt tilt le egy másikat a patikus, amelyet a beteg már nem is szed. Éger István, a MOK elnöke szerint, ha nem naprakész a rendszer, akkor „megette a fészkes fene”.
Kőhegyi Imre patikus pedig arról hívta fel a figyelmet a Kossuth Rádió műsorában, ha valaki nem akarja, hogy a patikus megtudhassa, milyen gyógyszereket szedett a múltban, adatait titkosíthatja az OEP-nél.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke korábban azt nyilatkozta, nincs ok kétségbeesni, az új rendszernek több az előnye, mint amennyi kellemetlenséggel járhat, ráadásul van mód korrigálni. Az új eljárásrend mindössze egy évre szól, ha a gyakorlatban esetleg nem működne megfelelően, akkor átalakítják.
Forrás: hirado.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
2219 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 136 beteg
951 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 8 krónikus beteg
Koronavírus hírek – április 20.
Elsősegélynyújtó oktatás: Életmentő tudás látássérülteknek!
Kormányinfó: Egyelőre maradnak a mostani védelmi intézkedések
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?