Autizmus és az olvasástanulás
A gyerekek az iskola kezdetén elkezdenek olvasni tanulni. Megtanulják dekódolni és megérteni az írott szöveget. Ez két külön képesség: előbb szavakká és mondatokká kell alakítani a leírt betűket, majd a dekódolt szöveget értelmezni kell, azaz felismerni és megjegyezni a tartalmát. A gyerekek ezt a két készséget egymástól függetlenül sajátítják el, de a hatékony olvasáshoz mindkettőre szükség van.
Az autista gyerekek általában jó teljesítményt nyújtanak az írott szöveg dekódolása során. A szavakat kortársaiknál könnyebben ismerik fel, sokszor átlag felett teljesítenek. Azonban a legtöbb autista gyermek szövegértése gyenge.
A szövegértés elvont gondolkodást igénylő feladat. Az olvasónak ki kell szűrnie a lényeges és a lényegtelen információkat, meg kell értenie a szöveg felépítését, és az sem árt, ha az adott témában már vannak előzetes információi. Természetesen jó koncentrációs képességre, és megfelelően működő emlékezetre is szüksége van.
Autista gyerekek
Hangsúlyozom, nincs két, azonos tüneteket mutató autista gyermek, azonban többségük nehezen vagy egyáltalán nem kommunikál. Gyakran végeznek ismétlődő cselekvéseket, leragadnak a részleteknél, és nem tudnak “a sorok között olvasni”. Bár látszólag szépen olvasnak, de a szöveget mégsem értik, nem emlékeznek a tartalmára, vagy – mivel nem értik az író szándékait, és nem tudják kiemelni a lényeges részeket – félreértik azt. (Vannak olyan autista gyerekek is, akik nem kommunikálnak – az ő esetükben nehéz eldönteni, hogy pontosan mi a probléma: nem értik a szöveget vagy csak nem mondják el, amire emlékeznek belőle.)
Hogyan tanulunk meg olvasni?
Az olvasástanulás során először a betűkkel ismerkedünk meg, azaz megtanuljuk felismerni és kimondani az írott betűket és szavakat. Össze kell kapcsolnunk a betűket a megfelelő hangokkal, majd meg kell tanulnunk, hogy hogyan kapcsoljuk össze szavakká az egymást követő hangokat. Mikor már képesek vagyunk szavakat alkotni, akkor meg kell tanulnunk előkeresni ezek jelentését. Ahogy egyre többet olvasunk, és egyre nagyobb lesz a szókincsünk, egyre gyorsabban ismerjük fel a szavakat. Nagyon fontos az ismert és ismeretlen szavak aránya a szövegben. Ha túl sok az ismeretlen szó, az kudarchoz, frusztrációhoz vezethet.
Az autista és diszlexiás gyermekek nehézségei
Míg a diszlexiás gyermekeknek általában a dekódolás – azaz a betűk hangokká és szavakká alakítása – okoz problémát, addig az autista gyermekek számára általában a szöveg megértése és feldolgozása jelent nehézséget, nem tudják elképzelni, értelmezni és megjegyezni az olvasottakat.
Hogyan segíthetsz autista gyermekednek?
Az alábbi ötletek segíthetnek autista gyermeked olvasástanulása során.
- Hallgassatok hangoskönyveket, olvassatok képes könyveket. A hangoskönyveket utazás közben vagy otthon is hallgathatjátok. Az autista gyermekeknek sokat segíthet, ha hallgatják a szöveget. A képek segítenek az események szemléltetésében.
- Egész kis korban kezdjétek el a meseolvasást. Ezzel megszerettetheted gyermekeddel a könyveket és később az olvasást is.
- Beszéljétek meg amiről olvastok! Kérdezd gyermeked a történetről és a szereplőkről.
- Válassz gyermeked kedvenc témaköréből könyveket, így könnyebben felkeltheted érdeklődését.
- Engedd, hogy tabletet vagy számítógépet használjon az olvasáshoz. Az autista gyermekek általában szeretik ezeket az eszközöket, mivel így nem kell kommunikálniuk.
- Bővítsétek a szókincsét az adott témakörben! Minél kevesebb ismeretlen szóval találkozik, annál lelkesebben olvas.
- Segíts neki eldönteni, mi fontos és mi nem. Húzzátok alá a lényeges információkat a szövegben!
- Ha absztrakt kifejezéssel találkoztok, magyarázd meg a jelentését!
Segíts gyermekednek!
A Varázsbetű Programcsalád segítségével hatékonyan fejlesztheted gyermeked olvasási és számolási képességét. A játékokat sikeresen használhatod autizmus vagy tanulási zavar esetén is. A szoftver segítségével elkerülhetitek a gyakorlással járó egyhangúságot. Gyermeked játszva tanulhat, nem kell szorongania a kudarcok miatt.
További információk a programról itt olvasható.(Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C