Az idővel harcolnak a mentők, így segíthetjük őket
Másodperceken is múlhat egy emberélet, a mentők munkájának ezért minden lépése pontosan megtervezett koreográfia szerint történik. Kis odafigyeléssel azonban mi is komoly segítséget nyújthatunk, legyen szó akár a közlekedésről, akár a 104 vagy a 112 segélyhívó tárcsázásáról. A K&H gyógyvarázs a gyermekegészségügy elhivatott támogatójaként a szervezet fennállásának évfordulója, a május 10-i Mentők Napja alkalmából köszönti a „mentő hősöket”, és tippeket nyújt arra, hogyan segíthetjük áldozatos munkájukat.
hogyan hívjunk mentőt?
Ki ne esne pánikba egy olyan váratlan élethelyzetben, amikor hozzátartozónk hirtelen rosszul lesz vagy balesetet látunk. Próbáljunk azonban mégis higgadtak maradni, és minél előbb felhívni a 104-es vagy a 112-es segélyhívószámot. Figyeljünk arra, hogy a beteget semmiképpen ne hagyjuk magára! Amíg a mentésirányító felveszi a telefont, térképezzük fel a helyszínt, hogy pontosan el tudjuk mondani, hova kell érkeznie a mentőautónak. Az irányítónak minél részletesebben adjuk át az információkat, hiszen ez alapján fog szaksegítséget nyújtani nekünk abban, hogy mit tehetünk addig, amíg megérkezik a mentő. Jó tudni, hogy a mentőautóban maximum egy fő kísérő utazhat hozzátartozóként, mert ennél több ember már akadályozná az ellátást. „Az Országos Mentőszolgálat 253 mentőállomásán 7800 bajtársunk teljesít szolgálatot. Évente 1,1 millió beteget látnak el, köztük mintegy 45 ezer gyermeken segítenek. Jelszavunk: Hivatás az Életért!” – mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
szirénát hallok, mit kell tennem?
Akár még a több éves tapasztalattal rendelkező autósok is zavarba jönnek, ha meghallják a sziréna hangját. Ugyan az életmentést egyikünk sem szeretné akadályozni, néha mégis nehéz eldönteni, merre és mennyire húzódjunk félre, hogy ne tartsuk fel a mentőautót. Párhuzamos közlekedés során a legegyszerűbb szabály a jobbra tarts, tehát minden esetben húzódjunk az útsáv jobb szélére! Többsávos út esetén a kétirányú, „halszálka szerű” félrehúzódással, középen biztosíthatjuk a mentőautó gyors és akadálymentes haladását.
mindennek megvan a maga helye
Mivel egy-egy emberélet olykor másodperceken múlhat, az összehangolt együttműködés és koreográfia elengedhetetlen a mentésben részt vevők között. A mentőautókban ezért minden egyes műszernek állandó helye van, és a mentősök között pontosan meg van határozva, hogy az adott eset során ki melyik eszközért nyúl, miért felelős.
modern műszerekkel a gyorsaságért
A mentők munkáját nagyban megkönnyítik a modern diagnosztikai eszközök is, hiszen gyorsabban és pontosabban tudnak beavatkozni. A K&H gyógyvarázs a gyermekegészségügy elkötelezett támogatójaként ezért már 2004 óta segíti a hazai mentőállomások eszközparkjának bővülését. Eddig 169 mentőállomás közel 80 millió forint értékű műszertámogatást kapott. A mentőautók ennek köszönhetően olyan eszközökkel gazdagodhattak, mint a vénakereső vagy a gyermeksürgősségi táska, amely krízishelyzetben lévő betegeknél életmentő lehet.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?