Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Szemfüles - a Látássérültek Vas Vármegyei Egyesületének m*sora
60
hallgató

Befogadó Európát akarunk! – Így zajlott a Halljátok meg a hangunk! konferencia magyar beszélgetése

- 2021. november 8. 9:54 - 601 megtekintés

Az Európai Önérvényesítő Platform (EPSA) kétévente nemzetközi konferenciát szervez, hogy az európai országok önérvényesítői meg tudják osztani egymással a tapasztalataikat, tanuljanak egymástól és felszólaljanak az értelmi sérült közösség érdekében.

A kezdeményezés célja, hogy a beszélgetéssorozat visszatérőtanulságait, legfőbb javaslatait az EPSA összegyűjtse és az európai döntéshozók felé továbbítsa.  Mindezzel az önérvényesítők világos iránymutatást adhatnak arra nézve, hogyan lehetne jobbá tenni az értelmi fogyatékossággal élő személyek életét Európában.

A korábbi években a három napos konferenciának mindig egy-egy nagyváros (Graz, Brüsszel stb.) adott otthont, ám a járványhelyzetre hivatkozva az idei eseményre rendhagyó módon online, számos kisebb eseményen keresztül kerül sor. A Magyarországon élő önérvényesítők november harmadikán, szerdán tartották meg közös ülésüket, melynek keretében több kérdést is megvizsgáltak. A rendezvényt Bercse László, az EPSA elnöke és Czakó Tibor, szakmai referens nyitották, majd egy rövid köszöntő után át is tértek az első az vitablokk témájára: „Min kellene változtatni Európában, hogy jobb legyen az értelmi fogyatékossággal élők élete?”

A fenti kérdésre számos javaslat érkezett, melyek közül az egyik leggyakoribb a társadalom szemléletformálásának szükségessége volt. Legyen szó munkahelyi környezetről, oktatási intézményről vagy politikáról, a társadalomnak jobban meg kell ismernie az értelmi fogyatékossággal élőket. A szemléletformálást már az általános iskolákban meg kéne kezdeni, de az integrált munkahelyek érdekében a munkaadókat is képezni kell, hogy befogadó munkakörnyezetet alakíthassanak ki az érintett célcsoportnak. A politika döntéshozók képzése kiemelten fontos, mint, ahogy az is, hogy a különböző döntéseket az érintettekkel együtt, őket bevonva hozzák meg. Az érdekérvényesítés kiváló platformja lehetne egy-egy értelmi fogyatékosokból álló munkacsoport, mely szoros együttműködésben dolgozhatna az adott ország parlamentjével.

A könnyen érthető kommunikáció széles körben (oktatásban, politikában) való használata szintén egy visszatérő javaslat volt, de gyakran megfogalmazódott a választójog igénye és a támogatott lakhatás kérdése is. Ez utóbbival kapcsolatban a jelenlevők azt emelték ki, hogy a támogatott lakhatás lehetőségét ki kéne terjeszteni a családban élőkre is, hogy ezzel is tehermentesítsék a szülőket.

A második kérdés így hangzott: „Az önérvényesítők mit tudnak tenni a változásért?”

A legfontosabb tanulsága ennek a vitablokknak az, hogy még több önérvényesítő csoportra és képzésre van szükség a jövőben. Továbbá még több konferenciára, ahol az önérvényesítők egymással és a döntéshozókkal is tudnak kommunikálni. Ezen eseményeken pedig gyakrabban kéne alkalmazni jeltolmácsot, hogy az elhangzott információt többen megértsék. Az önérvényesítő programokba persze nem csak a politikusokat, de minél szélesebb rétegeket kéne bevonni. Például iskolásokat, egyetemistákat, vagy éppen munkaadókat is, hiszen a személyes találkozások, közös beszélgetések révén a környezet is befogadóbbá válik.

Milyen támogatásra van szüksége az érintetteknek, hogy felszólaljanak magukért?

Az utolsó kérdésre szintén rengeteg javaslat, észrevétel érkezett.A legtöbben az önérvényesítő és a szakember közti partneri viszony fontosságát emelték ki. A programok előtti felkészülésben oroszlánrészt vállal a szakember, akinek meg kell találnia a közös hangot az adott személlyel. Az önérvényesítők számára a munkafolyamat egyik legnehezebb része maga a felszólalás, melyet legtöbbször nagy hallgatóság előtt, élőben kell megtenniük. Egy ilyen feladat elvégzéséhez az önbizalom fejlesztése kulcsfontosságú, melyben a felkészítő szakember is fontos szerepet játszik. És, ha már felszólalás. Az önérvényesítők a minél nagyobb nyilvánosság elérésére törekednek, ebben pedig a média hatalmas segítséget tud nekik nyújtani. Az értelmi fogyatékos emberekről szóló információknak a társadalom számára is egyértelműnek és pontosnak kell lennie. Ehhez az érintett réteg bevonása szükséges, melynek remek példája a participativ, vagyis részvételi oktatás pl. a gyógypedagógia szakokon, melynek keretében a sérült személyek is részt vehetnek a róluk szóló oktatásban.

A fent vizsgált kérdésekre sok, egybehangzó válasz érkezett, mely jól jelzi a visszatérő és egyre növekvő igényeket a változásra. A különböző országokból küldött véleményeket az EPSA összegyűjti és az Európa jövőjéről szóló konferencia részeként továbbítja azokat az európai döntéshozók felé. A konferenciát az Európai Bizottság szervezi, ami várhatóan 2022 tavaszán készít majd terveketa beérkező vélemények alapján. Az események további menetéről, a program fejleményeiről mi is írni fogunk. Legközelebb november 30-án, amikor egy nemzetközi online konferencia keretében az európai önérvényesítők széles közönség előtt ismertethetik javaslataikat.

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


9 * öt =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. november 22. péntek, Cecília napja van.
Ma van a(z) A magyar közoktatás napja, Szent Cecília napja.
Az év 47. hete és 327. napja.
Holnap Kelemen, Klementina napja lesz.

1882. Elkészült a budapesti Nemzeti Színház villanyvilágítása. Tervezője Zipernowsky Károly, ez a világ harmadik villanyvilágítású színháza.


1958. Országszerte felolvasták a templomokban a római katolikus püspöki kar pásztorlevelét, a református egyház zsinati tanácsának üzenetét és az evangélikus egyház egyetemes presbitériumának felhívását. Felszólították a híveket, hogy a választásokon a Hazafias Népfront jelöltjeire szavazzanak.


Ady Endre

A Hortobágy poétája

Kúnfajta, nagyszemű legény volt,
Kínzottja sok-sok méla vágynak,
Csordát őrzött és nekivágott
A híres magyar Hortobágynak.

Alkonyatok és délibábok
Megfogták százszor is a lelkét,
De ha virág nőtt a szívében,
A csorda népek lelegelték.

Ezerszer gondolt csodaszépet,
Gondolt halálra, borra, nőre,
Minden más táján a világnak
Szent dalnok lett volna belőle.

De ha a piszkos, gatyás, bamba
Társakra nézett,
Eltemette rögtön a nótát:
Káromkodott vagy fütyörészett.

Időjárás

2024-11-22, 13:21
Overcast
NNW
Előjelzés
3°C
5.7 m/s
Apparent: -2°C
Nyomás: 998 mb
Páratartalom: 65%
Szél: 5.7 m/s NNW
Széllökések: 13.2 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 15.2mm /100% / Snow
Napfelkelte: 06:59
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


egy plusz hat = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com