Decembertől magasabb összegű GYOD-ra számíthatnak a beteg gyermeküket nevelő szülők
Megállapodás a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) ülésén megállapodás született a munkaadók és a munkavállalók között arról, hogy a minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, 326 000 forintra emelkedik. A megállapodás arra is kiterjedt, hogy a legkisebb keresetek az eddig megszokott januári növelésnél korábban, már 2023 decemberében emelkednek.
Ez a döntés nagy jelentőséggel bír azok számára, akiknek fizetése a minimálbérhez igazodik, vagy akik az emelésre hivatkozással magasabb fizetésben tudnak megegyezni az év végi bértárgyalásokon.
Ezen kívül jól járnak azok a pénzbeli ellátásban részesülők, akiknek olyan ellátást folyósítanak, amelynek összegét a mindenkori minimálbér alapján határozzák meg.
Minimálbér összege alapján számított pénzbeli ellátások
Keresetből élők bérszínvonalának korrigálásán túlmenően is van jelentősége a minimálbér emelésének, hiszen olyan fontos pénzbeli ellátások emelkednek általa, mint például a már említett gyermekek otthongondozási díja (GYOD) és a táppénz, de ide tartozik az álláskeresési járadék legmagasabb összege is. Ezen kívül az emelés érinti a gyermekgondozási díj (GYED) és a nagyszülői GYED, valamint a diplomás GYED felső határát. Továbbá hatással van a súlyos fogyatékosság, illetve tartós betegség esetén igénybe vehető adókedvezményre, illetve a megváltozott munkaképességű dolgozók utáni járulékfizetés-elengedés felső határára is.
Az új megállapodás szerint 2023. decembertől változó ellátások, összeghatárok:
- a gyermekgondozási díj (GYED), illetve a nagyszülői GYED maximális összege 373 520 forintra emelkedik (a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 százaléka),
- a diplomás gyedösszege alapképzés esetén 186 760 forintra (a minimálbér 70 százaléka), mesterképzés esetén pedig 228 200 forintra (a garantált bérminimum 70 százaléka) nő,
- a táppénznapi összege legfeljebb 17 787 forintra emelkedik (a minimálbér kétszeresének 30-ad része),
- az adóalapkedvezménymértéke, amelyre a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel élők jogosultak, 13 300 forintra nő havonta (a minimálbér egyharmadának 15 százaléka száz forintra kerekítve),
- a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) havi 266 800 forintra emelkedik (ennek összege 2022-től megegyezik a minimálbér 100 százalékával),
- az álláskeresési járadékösszege legfeljebb napi 8 893 forint lehet (a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos minimálbér napi összegénél).
Megváltozott munkaképességű dolgozók utáni járulékfizetés-elengedés felső határ
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló CXCI. törvény (Mmtv.) határozza meg a cégek számára a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettséget. A rendelkezés által előírt befizetés célja az, hogy a nagyobb alkalmazotti létszámmal rendelkező vállalkozásokat ösztönözze a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatására. Ez azt jelenti, hogy rehabilitációs hozzájárulást kell fizetnie a munkaadónak akkor,
- ha az általa foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma meghaladja a 25 főt,
- de az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállalók átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a létszám 5 százalékát.
A rehabilitációs hozzájárulás mértéke a tárgyév első napján a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított alapbér kötelező legkisebb összegének kilencszerese személyenként, évente.
2023 decemberétől az alapbér kötelező legkisebb összege a havonta fizetett bér alkalmazása esetén 266 800 forint, melynek kilencszerese 2 401 200 forint lesz.
Továbbá a minimálbérnek összegének jelentősége van a piaci szereplőket ösztönző bővített járulékkedvezmény-rendszer vonatkozásában is. Ennek célja, a megváltozott munkaképességű emberek nagyobb arányú foglalkoztatása, ami azt jelenti, hogy ilyen munkaviszony esetén a járulékot a minimálbér kétszereséig elengedi az állam. Így ez 2023 decemberétől 533 600 forint kedvezményt jelent a munkáltatóknak.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?