Elsősegély a léleknek is jár – Interjú Vízkeleti-Hegedűs Judittal
Egészségfejlesztési Iroda, valamint Lelki Egészség Központ is működik EFOP-1.8.20-17-2017-00002 azonosítószámú Európai Uniós pályázatnak köszönhetően a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézetben.
Vízkeleti-Hegedűs Judit, a Lelki Egészség Központ munkatársa a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületénél járt, ahol hivatástudatról, közösségformálásról, és a lelki segítségnyújtás szerepéről beszélt.
Vízkeleti-Hegedűs Judit az Egyesület által fenntartott klubhelyiségben, a Móra Közösségi Térben járt, és számos, térítésmentesen igénybe vehető lehetőségről, segítségről beszélt. Munkájáról, hivatástudatról és a „lelki egészségfejlesztés projektről” kérdeztük.
Zana Anita: A kórház és az életpályád szorosan összekapcsolódik. Hogyan kezdődött a segítői pályád?
Vízkeleti-Hegedűs Judit: Már harminc éve dolgozom a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézetben. Ápolónőként kezdtem, később már diplomás ápolóként, főnővérként dolgoztam a kórház Fül-Orr-Gégészeti osztályán. Majd szociális munkás főiskolai végzettséget szereztem és kórházi szociális munkásként dolgoztam tovább. Közel két évvel ezelőtt pedig lehetőséget kaptam, arra, hogy a kórházon belül újonnan létrehozott Lelki Egészség Központ munkatársa lehessek. Emellett négy gyerekemmel és férjemmel boldog családban élünk.
Z.A.: Mi motivál a munkád során?
V. H. J.: Mindenképpen a segítségnyújtás a legfontosabb számomra. Úgy vélem, hogy itt a Lelki Egészség Központban ezt maximálisan teljesíthettem. Örömet okoznak számomra a mindennapi feladataim.
Z.A.: Melyek a Lelki Egészség Központ legfontosabb tevékenységei?
H. J.: A központunk tevékenysége igen sokrétű. A legkisebbtől a legidősebbig mindenkinek kínálunk programokat. Működtetünk szülőklubokat, emellett csoportos programjaink is vannak. Prevenciós előadásokat és tréningeket tartunk a járáshoz tartozó oktatási és szociális intézményekben, közszférában és vállalatoknál. A kórház dolgozóinak is szervezünk különböző programokat, például a stressz levezetéséhez munkahelyi egészségfejlesztésként jógát tartunk, heti 1 alkalommal. Előadásaink és tréningjeink: a betegségek megelőzésére, a szerhasználattal kapcsolatos problémákra, a stresszkezelésre, a kiégés megelőzésére, a krízishelyzetek megoldására és a fizikai aktivitásra fókuszálnak. A programjaink és szolgáltatásaink ingyenesek, és bárki számára elérhetőek. A projekt megvalósítása során eddig közel ötezer emberrel kerültünk kapcsolatba. Az irodánk személyesen is felkereshető a pandémia szabályainak megfelelően, a látogatási tilalom feloldása után, melyet az érdeklődők a kórház „C” épületének földszintjén az információs pult szomszédságában találhatnak meg.
Z.A.: A Központ hogyan került kapcsolatba a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületével? Mit kell tudni a Móra Közösségi Térben elhangzott előadásról?
H. J.: Szakmai értekezleteink során a leendő programok megvalósításához „ötletbörzét” szoktunk tartani, mely során az Egyesület is a potenciális célcsoport közé került, ezért felvettük a kapcsolatot az Egyesülettel. Szeptemberben a „Mentális elsősegélynyújtásról” halhattak egy előadást az érdeklődők. Ezt a témát azért tartom nagyon fontosnak, mert segít felismerni a krízis helyzetet és hatékony támogatást tudunk nyújtani a krízishelyzetben lévőknek. Bár sokan tisztában vannak azzal, hogy mit kell tenni, ha valaki fizikális szinten elsősegélynyújtásra szorul, de azt már kevesen tudják mit kell tenni, és főleg hogyan, ha valakinek mentális elsősegélyre van szüksége. Ez az előadás ebben próbál segíteni. A lelki elsősegély olyan segítő, sürgősségi pszichológiai eszközökkel történő beavatkozást takar, amely a lelki és testi sérülések elviselésére, kibírására és a krízist elszenvedővel együttműködés kialakítására irányul. Fontos, hogy megvédjük az embereket a további lelki károsodásoktól. Segítsünk az embereknek abban, hogy megtanuljanak megküzdeni problémájukkal és ha ez nem megy, merjenek segítséget kérni.
Z.A.: Milyenek az első tapasztalataid az Egyesület kapcsán? Terveztek-e további együttműködést a látássérültek megyei szervezetével?
V. H. : Abszolút pozitívak voltak az tapasztalataim, sok kérdést kaptam, ami kedves visszajelzés számomra, jól mutatja a közönség érdeklődését. Októberben egy a kiégés megelőzéssel (burn out) kapcsolatos tréninget tartunk majd az Egyesület dolgozóinak, dr. Lepény Éva főorvosnő, pszichoterapeuta vezetésével. Reményeim szerint a Lelki Egészség Központnak és a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének együttműködése tovább folytatódik a jövőben is. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Katonai sátor a debreceni gyermekklinika előtt
1893 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 107 beteg
Országos tisztifőorvos: szerdán dönt a kormány az idősek vásárlási idősávjáról
Csúcstechnológiás eszközökkel állítják lábra a mozgáskorlátozottakat Pécsen
Hétfőtől kezdődik a védekezés új szakasza
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C