Embertelen állapotok felszámolása: tizenhat milliárdot szánnak az intézményi átalakításra
Méltatlan állapotoknak vethet véget az a most bejelentett stratégia és hozzá kapcsolódó EU-s pályázati csomag, amellyel a fogyatékossággal élők bentlakásos intézményeinek átalakítását finanszírozzák. A kormány tegnap fogadta el a kitagolásról szóló tervezetet, amelynek első lépéseként 2013 végéig 1500 ember költözhet ki a zsúfolt, korszerűtlen építményekből.
Soltész Miklós, szociálpolitikáért felelős államtitkár által tegnap bejelentett stratégia kapcsán fontos tudatosítanunk, hogy a „kitagolás” szakkifejezés nem más, mint egy súlyos adósság törlesztése a fogyatékos emberekkel szemben, mely adósságot a többségi társadalom elsősorban embertelen bánásmódban és az ez iránti közömbösségben halmozott fel az elmúlt évtizedekben – hívják fel a figyelmet a szakemberek. Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége hosszú ideje szorgalmazza a stratégia megszületését, és bízik benne, hogy a megvalósítás során a lehető leghatékonyabban érvényesülhetnek maguk az érintettek érdekei és elképzelései.
Az elkövetkező hónapok várhatóan a pályázat előkészítésével telnek majd, amelyek kiírása legkésőbb novemberig várható. A fogyatékossággal élőket, pszichiátriai és szenvedélybetegeket ellátó bentlakásos intézmények átalakítására 7 milliárd forint áll rendelkezésre.
„Az értelmi fogyatékos emberek ellátásában eddig soha nem látott fejlesztési forrásról van szó, így kiemelten fontos, hogy egy korszerű, közösségi alapú lakhatási rendszer és egy ezt kiegészítő támogató szolgáltatói háló jöjjön létre – mint amilyen a támogatott lakhatási formát meghonosító KULCSprogram elnevezésű kezdeményezésünk is” – mondta Kovács Melinda, az ÉFOÉSZ ügyvezetője. „Bízunk benne, hogy hasonlóan a stratégiaalkotás folyamatához a pályázati kiírás előkészítése is a civil szervezetek bevonásával történik majd. Lényeges szempont az is, hogy ne csak a változásokban talán kevésbé érdekelt nagylétszámú intézmények, hanem a közösségi lakhatási formákat már működtető civil fenntartók is kapjanak lehetőséget új férőhelyek létrehozására.”
„A megvalósítás akkor eredményes, ha megoldást ad annak a több tízezer embernek, akik jelenleg kénytelenek határszéleken vagy lakott településektől távol, korszerűtlen épületek gyakran hat-nyolc-tíz ágyas szobáiban összezsúfolódni, a társadalomból, így a közösségi élményekből, a sokunk számára hétköznapinak tűnő tevékenységekből is teljesen kirekesztve élni” – hangsúlyozza az ÉFOÉSZ ügyvezetője.
További információ:
Balogh Fruzsina
Sajtóreferens
ÉFOÉSZ
Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége
1093 Budapest
Lónyay u. 17. I/1.
Tel.: 06-1-411-1356
Fax.: 06-1-411-1357Mobil: +36-70-371-9363
Honlap: www.efoesz.hu
www.kulcsprogram.blog.hu
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Jótékony célra ajánlja fel a Kossuth Rádió a sajtódíj mellé járó pénzt
Népszámlálás: a fogyatékossággal élőket támogató szakmai szervezetekkel egyeztetett a KSH
Internetes tudásmegosztó portál segíti a digitális átállást a szakképzésben
A FEJLESZTŐ ISKOLÁK MEGSZŰNÉSÉTŐL TARTANAK A KÖZNEVELÉSI TÖRVÉNY MIATT
Útmutató a játszóterek használatához
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?