Érdekegyeztetés érintettek nélkül – avagy mindent rólunk nélkülünk
Se érintett fogyatékos személy, se fogyatékos személyeket képviselő szervezet nem kapott helyet a most megalakult kitagolási testületben – így összegezhetjük a Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár által csütörtökön bejelentetteket.
Az embertelen körülményeket évtizedek óta konzerváló, sokszor több száz főt „tároló” nagylétszámú intézmények átalakításáról csupán nemrégiben született döntés, a stratégia végrehajtására 30 évet adott magának a kormányzat. Ennek a folyamatnak az irányítására jött létre az ún. Intézményi Férőhely Kiváltást Koordináló Országos Testület.
Bár a sajtótájékoztatón az hangzott el, a bizottság munkájában „a fogyatékkal élő emberek, az őket képviselő érdekképviseleti szervezetek, a szociális háttérintézmények, a szociális és gyógypedagógiai felsőoktatási intézmények, valamint a szolgáltatásokat fenntartók vesznek részt” – a valóságban sem érintett fogyatékos személy, sem pedig fogyatékos emberek által létrehozott szervezet nem kapott helyet a testületben.
A fogyatékos emberek érdekképviseletét jelen esetben a nekik szolgáltatást biztosító szervezetekre bízza a kormányzat, míg a „Semmit rólunk nélkülünk!” elvét – a zömmel értelmi fogyatékos, autista és pszicho-szociális fogyatékossággal élő embereket érintő kérdésben – pedig egy vak személy képviseli. A fő kérdés: szabad-e egy ilyen horderejű kérdésben kizárólag olyan szervezetek véleményére támaszkodni, amelyeknek nem tagjai fogyatékos emberek, és nem tartanak fenn egyetlen közösségi alapú szolgáltatást sem?
Többször megfogalmazták már, hogy a kitagolás nem lehet néhány nagylétszámú intézmény, szolgáltató szervezet vagy szakértő belügye, hogy nem csupán a rendelkezésre álló források gyors elköltéséről, a lakóhelyek átnevezéséről van szó. Valódi közösségi alapú szolgáltatásokat, változatos lakhatási formákat kell létrehozni, hogy megkezdhessék törleszteni az adósságainkat a fogyatékos emberek és családjaik felé.
Vannak azonban, akik úgy gondolják, ehhez az érintettek bevonására nincsen szükség.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Kétezermilliárd forint maradhat az adósoknál a hiteltörlesztési moratórium révén
Bírság a rossz helyre tett mozgáskorlátozott igazolványért
Életbe lépett az 1-es típusú diabétesszel élők támogatása
ITM: több mint 450 ötlet érkezett a "COVIDEA" online pályázatra
A tokiói hősöktől is kaptak útravalót a KIMBA tanulói
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?