Érintsd meg a Naprendszert! – A csillagászat több, minthogy belenézünk a távcsőbe
Október első hétvégéjén a budapesti látássérült érdeklődők is megismerkedhettek a Bakonyi Csillagászati Egyesület Tapintható univerzum című kiállításával. Ivanics Rieger Klaudiával, az egyesület alapító tagjával az MVGYOSZ Thököly úti telephelyén, az interaktív tárlat fővárosi helyszínén beszélgetett Hegedűs Katalin.
Hegedűs Katalin: Honnan jött a Tapintható univerzum program ötlete?
Ivanics Rieger Klaudia: A Bakonyi Csillagászati Egyesület 2018-ban alakult meg hivatalosan, addig baráti körként szerveztük a nem hagyományos csillagászati bemutatókat. Egyszer egy internetes fórumon egy édesapa azt a kérdést tette fel, hogy vajon, hogyan tudná látássérült gyermekét megismertetni a csillagászattal, hiszen a távcsöves bemutatók számára nem nyújthatnak élményt. Ez a kérdésfelvetés megerősített bennünket abban, hogy továbbgondoljuk tevékenységünket, hiszen magunk is azt vallottuk, hogy a csillagászat nem merül ki abban, hogy belenézünk egy távcsőbe. Mivel az egyesület által szervezett meteorit-bemutatókon már használtunk 3D nyomtatású maketteket, adta magát az ötlet, hogy csillagászati modelleket, égitesteket is elkészítsünk tapintható formában. Mára majdnem 100 tapintható égitest ismerhető meg, 77 állomáson a tematikus kiállítás keretében. A makettek tapintásán túl az audioguide-os rendszerrel rengeteg információt érhetnek el a látogatók a belső bolygókról, gázóriásokról, üstökösökről, aszteroidákról, egészen a Plútón túli égitestekig.
Külföldi példák ugyan vannak hasonló programra, de Magyarországon egyedül a Bakonyi Csillagászati Egyesület rendelkezik a Naprendszer bemutatására szolgáló interaktív és tapintható utazótárlattal.
H. K.: Budapest volt a harmadik helyszíne a programnak. Milyen visszajelzések érkeznek egy-egy tárlatvezetés után?
I. R. K.: A látó és látássérült emberek egyaránt élvezik a programot, rengeteg kérdést kapunk, sok égitestre, jelenségre rácsodálkoznak a résztvevők. A tapintható makettek kontrasztos festése miatt a gyengénlátó kiállítás-résztvevők is sok tapasztalattal gazdagodhatnak. Az audioguide-on keresztül makettenként körülbelül egyperces szöveg érhető el, de sokan élnek a személyes vezetés lehetőségével is, ilyen alkalmakon minimum négyen-öten itt vagyunk az egyesülettől. Az eddigi események azt mutatják, hogy a látogatók abszolút kedvence az óriási, 150X70 cm-es tapintható világtérkép, valamint minden olyan csillagászati objektum, amely különleges felszínével, struktúrájával emlékezetes élményt és személyes tapasztalatot nyújt számukra.
H. K.: Az egyik állomás, a Mistery box előtt mindig sokan állnak. Mit kell tudni erről a varázsdobozról?
I. R. K.: Céljaink között a szemléletformálásnak kiemelt szerepe van, szeretnénk, ha az éplátású résztvevők is megtapasztalhatnák, hogy a látássérült érdeklődők milyen módon szereznek információkat az általuk nem látott tárgyakról, objektumokról. Mistery box nevű fejlesztésünk, egy fekete doboz, amelybe az egyesület egyik animátora elhelyez egy tapintható égitestet. Az éplátású látogatóknak a fekete dobozban elhelyezett égitestet tapintás útján kell felismerniük azt követően, hogy előtte négy égitest fotóját pár percig nézik. Igen, ez is nagyon népszerű pontja a kiállításunknak.
H. K.: Alig egy év alatt állt össze a tárlat anyaga. Van az egyesületben csillagász végzettséggel rendelkező tag?
I. R. K.: Tagjaink amatőr csillagászok, végzettségük szerint vannak köztünk pedagógusok, mérnökök, informatikusok és még sok egyéb foglalkozású személy is. Egy-egy új projekthez – saját mindennapi munkája mellett – mindenki hozzáadja a saját kompetenciáit, tehetségét, érdeklődését. Van, aki modelleket készít, más kollégánk 3D nyomtatással foglalkozik, vagy honlapot szerkesztett az egyesületnek, jómagam például kézzel festettem meg a maketteket. Partnereink felajánlásának köszönhetően időről időre újabb 3D-nyomtatott testekkel, valamint szállításra használható méretre készített dobozokkal gazdagodunk. A Tapintható univerzum programon kívül meteorit-bemutatókat is tartunk, valamint a Mars-kutatás rejtelmeibe LEGO-ból készült robot Mars-járókkal vezetjük be az érdeklődőket.
H. K.: Viszonylag fiatal civil szervezetről beszélgetünk. Mi az az eredmény, amire mindannyian büszkék az eltelt évek alatt?
I. R. K.: Két évvel ezelőtt, 2019-ben megnyertük a NIOK Civil Díját a Legígéretesebb új szervezet kategóriában, ami azért is nagy dolog, mert a Civil Díj 2016-os megalapítása óta egyetlen csillagász egyesület sem jutott még döntőbe, nemhogy elnyerte volna ezt a megtisztelő elismerést. Dédelgetet álmunk, hogy a Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesületével közösen indulunk újra a díjért, ezúttal már a Legjobb együttműködés kategóriában.
H. K.: Hol lesz a Tapintható univerzum kiállítás következő állomása?
I. R. K.: Két hét múlva, október 16-án, szombaton, Szombathelyen lehet majd minket megtalálni a Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesületével együttműködésben szervezett eseményen.
(Hegedűs Katalin – MVGYOSZ. kommunikációs munkatárs)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?