„Érintsd meg a világot, és a világ is megérint téged!” – Meghívó a 2024-es fehérbot napjára
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége minden évben ünnepélyes keretek között emlékezik meg a fehérbot nemzetközi napjáról. Az október 15-én megvalósuló eseménynek hosszú idő után újra a szövetség székháza ad otthont.
A hagyományokhoz híven az ünnepség keretében adja át az MVGYOSZ elnöke a Louis Braille-emlékérmeket és az önkéntes felolvasók munkáját elismerő Hangomat adom díjakat.
Az eseményen köszöntőt mond dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára és dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke.
A díjátadás mellett az összejövetel minden évben más tematika köré szerveződik, az elmúlt években szó volt többek között kulturális esélyegyenlőségről, hangoskönyvekről, vak és gyengénlátó költők és írók műveiből összeállított antológiáról, valamint az MVGYOSZ megújult székházáról és annak akadálymentesítéséről.
Az idei, 2024. október 15-én, kedden megrendezésre kerülő fehérbot napi ünnepség fókuszában a tapintás jelentősége és a taktilis információközlés áll. A rendezvény tételüzenete: „Érintsd meg a világot, és a világ is megérint téged!”.
Az esemény keretében két tapintható kiállítás megnyitója is megvalósul, valamint sor kerül egy különleges múzeumi előadásra is.
Az egyik kiállítás Szarka Bence bábkészítő művész domború arcképeket felvonultató tapintható tárlata, melyen a látássérült emberek számára kiemelkedő jelentőségő személyek és más hírességek arcát ismerhetik meg a látássérült emberek.
A másik tárlat pedig a nagysikerű World Unseen kiállítás anyagát mutatja be, amelyet hetekig az Óbudai Múzeum – Goldberger Textilipari Gyűjteménye kiállítóterében állítottak ki. A kiállítás tapintható képeivel a Canon a réteges nyomtatási technológiáját alkalmazva, audionarrációval és Braille-írással járul hozzá ahhoz, hogy a látássérült érdeklődőkhöz is eljuttassa a képalkotás erejét.
A kiállításmegnyitók után, 13 órától folytatódik Straub Péter látássérült muzeológus előadássorozata, melynek címe: Egy vészterhes korszak a Kárpát-medence korai időszakából: a bronzkor. A hazai régészettudomány a Krisztus előtti kb. 2600-tól 750-ig terjedő, csaknem 2000 évnyi időszakot bronzkornak nevezi. Magyarország egykori területén a szakemberek tucatnyi anyagi kultúrát rögzítettek ebből a rendkívül hosszú időintervallumból. Az előadás során bemutatásra kerülnek a korszakban feltűnő új technológiák, tárgytípusok, de szó esik az új településformákról és temetkezési rítusokról is. Az érdeklődők a kezükbe vehetik a korszak jellegzetes ékszereinek, fegyvereinek és edényeinek hiteles másolatait, melyeket a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ biztosít erre a különleges alkalomra.
Időpont: 2024. október 15. 10:00 óra
Helyszín: MVGYOSZ székház, Budapest, XIV. kerület, Hermina út 47.
A részvétel díjmentes, de regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy amennyiben a múzeumi előadáson is részt szeretne venni, azt külön jelezze, mert a program jellegéből adódóan a részvétel korlátozott. Erre a programelemre a jelentkezéseket a regisztráció sorrendjében tudják figyelembe venni a szervezők. Jelentkezését az MVGYOSZ elérhetőségein jelezze!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?