Évente 5 millió embert tesz rokkanttá ez a betegség
A következő 10 évben várhatóan tovább csökken majd az új stroke-os betegek száma, de a javuló adatok ellenére még mindig sokan kapnak szélütést. A betegség megelőzéséhez az is hozzátartozhat, hogy kerüljük a rossz csontkovácsokat.
A kép csak illusztráció
Elindult az Akció a stroke megelőzéséért program Magyarországon, amelynek kapcsán neves szakemberek nyilatkoztak a betegségről a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.A stroke, vagyis az agyi érkatasztrófa kockázata párhuzamosan növekszik az életkor előrehaladtával. A köznyelvben gutaütésnek, szélütésnek is nevezett betegség a harmadik leggyakoribb halálok az iparosodott országokban. A kór gazdasági terhe is óriási, hiszen az Európai Unió összes egészségügyi kiadásának 2-4 százalékát teszi ki, és a világon évente ötmillió embert tesz tartósan rokkanttá.
Szapáry László, a Pécsi Tudományegyetem neurológiai klinikájának stroke-profil vezetője a Napközben szerdai adásában elmondta, kiválóan alkalmas a betegség kiderítésére egy interneten keringő teszt. Csupán három egyszerű kérdést kell feltenni: tud-e mosolyogni, tud-e egy egyszerű mondatot mondani, illetve fel tudja-e emelni mindkét karját, és az ezekre adott válaszokból jó eséllyel megállapítható, jelen van-e az agyérbetegség az adott személyben.
Azzal együtt, hogy csökken a stroke-osok száma, még mindig sok – 30-50 ezer – az új beteg. A szakemberek bíznak benne, hogy az új betegek száma a következő tíz évben egyre inkább csökken, mert a stroke legjelentősebb rizikófaktorára, a magas vérnyomásra, illetve annak szabályozására egyre jobban figyelnek az emberek. Nem elhanyagolható a másodlagos megelőzés sem, azaz, hogy a stroke ne ismétlődjön meg a betegek életében. Átlagosan ugyanis minden harmadik páciens újabb stroke-on esik át öt éven belül, ha nem kap megelőző kezelést, és ez általában már súlyosabb, mint az előző. Döntő, hogy az alapbetegségek, így a cukorbetegség vagy a magas koleszterinszint a legideálisabb szinten be legyenek állítva – hangzott el a Kossuth Rádió műsorában.Pánczél Gyula, a Péterfy Sándor Utcai Kórház neurológiai osztályának vezető főorvosa elmondta, az alattomos betegség leggyakoribb oka, hogy egy vérrög a szervezetben valahol leválik, az agyba „hajózva” elzár egy artériát, és ekkor egyik pillanatról a másikra összeomolhat a beteg. Elképzelhető az is, hogy helyben alakul ki vérrög, ritkább esetben a véralvadás valamely zavara van a háttérben. Lehet genetikai eltérés is, illetve – egészen ritka esetben – baleset okoz stroke-ot.
A szakember megjegyezte, több esetben megtörtént, hogy egészséges embernek az egyébként jó szándékú csontkovács úgy megrángatta a nyakát, hogy megrepedt a csigolyákban futó ér. NMémelyiküknek fogalma sincs róla, hogy milyen veszélyes dolgot művel, „több betegünk érkezett bénán”, közölte a Napközben szerdai adásában Pánczél Gyula, a Péterfy Sándor Utcai Kórház neurológiai osztályának vezető főorvosa.
Forrás: hirado.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?