Félidejéhez érkezett a MONTÁZS roadshow
Minden ember alapvető joga, szükséglete, hogy kommunikálni tudjon a környezetével. A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK) eddig is elkötelezetten segítette ebben az érintetteket, most pedig egy minden megyét érintő online roadshow keretében mutatja be az érdeklődők számára a célcsoport kommunikációs támogatásának, fejlesztésének lehetőségeit.
A MONTÁZS projekt keretében egyedülálló módon, országos lefedettséggel hat módszertani központ jött létre a speciális kommunikációs igényű személyek számára. A szolgáltatások, mint a fejlesztés, tanácsadás és eszközkölcsönzés célja, hogy az érintett személyek az állapotukhoz mérten minél inkább részt tudjanak venni a társadalmi interakciókban, hogy elkerüljék az elszigetelődést, a különféle pszichés problémákat, vagy az életminőség esetleges romlását, melyek a kommunikációs lehetőségek hiányában alakulhatnak ki.
Speciális kommunikációs igényűek azok a személyek, akik a verbális vagy írott kommunikáció tartós vagy átmeneti zavara miatt mindennapos kommunikációs részvételükben akadályozottak. Számukra a kommunikáció egyéni, sajátos módjait kell megtalálni ahhoz, hogy hétköznapjaikban ki tudják fejezni szükségleteiket, kapcsolatot tudjanak teremteni környezetükkel. Ebben segítenek számukra a beszéd kiegészítésére és helyettesítésére szolgáló alternatív és augmentatív kommunikációs (AAK) módok és eszközök. Az AAK a verbális kifejezésen túl a hangzó beszéd megértését is támogatja.
“Minden ember rendelkezik azzal a képességgel, hogy kifejezze önmagát, szüksége van azonban egy másik félre, aki a közléseit fogadja és megválaszolja.” (A.Fröhlich)
Számos különböző állapothoz kapcsolódhat a kommunikáció ilyen fokú nehezítettsége, például az idegrendszert érő különféle károsodásokhoz, intellektuális képességzavarhoz vagy akár autizmus spektrum zavarhoz is. Kevesen tudják, de az autizmusban érintett személyek 30-50%-a egyáltalán nem beszél, de ennél még magasabb lehet azok száma, akik AAK használatát igénylik. A stroke-on átesett személyek száma rohamosan növekszik, közülük sokan nem csak mozgásuk, de nyelvi készségeik korlátai miatt is rehabilitációt igényelnek. Ezt az állapotot afáziának nevezzük. Az afáziás személyeknek mindennapi kommunikációs igényeik kielégítésében gyakran támogatásra van szükségük, melyhez az AAK eszközei és módjai megfelelő lehetőséget nyújthatnak.
A MONTÁZS projekt áprilistól júniusig tartó, 20 alkalmas előadássorozata e kérdéseket járja körül, ismerteti az augmentatív és alternatív kommunikáció módjait, lehetőségeit, a projekt keretében elérhető szolgáltatásokat. A további előadók pedig az autizmus spektrum zavar és a stroke következtében kialakult afázia kapcsán mutatják be az AAK-val kapcsolatos ismeretek szükségességét, annak alkalmazhatóságát, kifejezett előnyeit.
Az előadások az érintettek körén túl hasznosak az egészségügyi intézmények dolgozóinak, a köznevelési, szociális intézmények és kapcsolódó szakmai szervezetek tagjainak, továbbá a területek felsőoktatási intézményeiben tanulók számára egyaránt. Az előadók nem csupán információkat adnak át az egyes eseményeken, de lehetőség van tőlük kérdezni is.
A roadshow keretében eddig hét helyszínen zajlottak események a vonzáskörzetbe tartozó települések számára. A szervezők ellátogattak Budapesten kívül Miskolcra, Debrecenbe, Zalaegerszegre, Szegedre, Kaposvárra és Veszprémbe.
A program következő állomásai az alábbiak szerint alakulnak:
Megye | Dátum | AAK Kp |
Pest | 2021.06.08. 14.00 -16.00 | Budapest |
Fejér | 2021.06.10. 14.00 -16.00 | Budapest |
Baranya | 2021.06.15.14.00 – 16.00 | Kaposvár |
Bács-Kiskun | 2021.06.17. 14.00 -16.00 | Szeged |
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Megújult a fogyatékossággal élő embereket segítő Értékteremt-Ő program
Valódi segítség a leszakadó fiataloknak
Választások szabadon? – A fogyatékossággal élő személyek választási részvétele Európában
EU elnökség–KTK: kiemelt figyelmet fordítanak a fogyatékossággal élők egyenlő esélyeinek biztosításá...
A súlyos beteg gyerekedet ápolod otthon? Ja, az nem munka
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?