Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Emil Rulez - Zazie az ágyban
52
hallgató

Hagyja békén a vakok kutyáját!

- 2018. március 26. 7:10 - 1591 megtekintés

Problémák sorát kellett átélnie az elmúlt négy évben egy látássérült férfinak a vakvezető kutyájával. Facebook-oldalán pontokba szedve mutatott rá, hogy a sokszor jó szándékú járókelők milyen galibákat okoznak tudatlanságból.

A többnyire labrador fajtájú vakvezető kutyák nagyjából kétéves korukban szegődnek látássérült gazdájuk szolgálatába. A vakok felkészülése az új társra előképzettségüktől és lehetőségeiktől függően egy hónaptól egy évig is eltarthat. Ha friss gazdiról van szó, természetszerűleg a kutyatartással kapcsolatos feladatokat is meg kell tanulnia. A miskolci Baráthegyi Vakvezetőkutya-iskola mindkét képzésformával foglalkozik. Az alapítvány szakmai vezetője, Komondi Piroska megtörtént esetekkel támasztotta alá az említett Facebook-be­jegyzést.

1. Tilos a kutyához hozzányúlni, hozzászólni, bármilyen hangjelzéssel elvonni a figyelmét, odamenni más házi kedvenccel, s így megzavarni a munkában!

Az egyik kliensünk a zebránál állva észrevette, hogy bizonytalanul viselkedik a kutyája mesélte Piroska.

Később derült ki, hogy a mellettük álló, veszekedő pár férfitagja a vita hevében morzsolgatta és simogatta a jószág fülét. Ezzel próbálta nyugtatni magát, de a kutya így nem tudott megfelelően odafigyelni a gazdájára, amikor indulniuk kellett volna. A gazdi érezte, hogy valaki piszkálja a kutyáját, odanyúlt, a férfi kezét is sikerült megfognia. Pár perc múlva aztán újrakezdte az illető, akinek a barátnője még rá is szólt, hogy hagyja abba, de a válasz az volt, hogy úgysem látja.

2. Tilos a kutyát etetni, munka közben megsimogatni!

Még a jól nevelt labradorok is elfogadják azt, amivel megkínálják őket, ezért ez nagyon veszélyes lehet. Egyrészt elvonja a kutya figyelmét, így nem veszi észre az akadályokat, ez pedig komoly balesethez vezethet. Másrészt hasmenést is okozhat az állatnak egy falat, amihez nincs hozzászokva, és ez egy látássérültnek rettenetesen kellemetlen.

3. Csak akkor segítsünk egy vakvezető kutyával (vagy fehér bottal) közlekedő embernek, ha az közvetlen élet-, esetleg balesetveszélyben van, vagy segítséget kér!

Tipikus, hogy kérdezés nélkül kezdik rángatni a vakok kezét. A minap az egyik kliensünk szállt volna fel a buszra, de valaki pont azt a karját kezdte húzgálni, amelyikkel a kutyát is fogta. Majdnem orra bukott, úgyhogy közölte, hogy inkább megoldja egyedül. Ilyenkor persze az emberek megsértődnek, és lebunkózzák a vakokat.

Melyik blöki alkalmas?

Az egy-másfél éves korukban felajánlott, fajtatiszta, egészséges labrador vagy golden retriever kutyákat két héten át a legkülönbözőbb helyzetekben tesztelik. Vizsgálják viselkedésüket forgalomban, tömegben, járműveken, zajban, kutyák, macskák és más állatok társaságában. A jelöltek körülbelül egynegyede felel meg. Könnyebb, ha a növendéket kölyökkora óta a kiképzőkkel együttműködve nevelik, úgy már nagy biztonsággal el tudják dönteni, hogy mentális képességei alapján kiképezhető lesz. Ha a szigorú állatorvosi szűrővizsgálatok igazolják a jelölt egészségügyi alkalmasságát, elkezdődhet a féléves kiképzés olvasható a Baráthegyi Vakvezetőkutya-iskola weboldalán.

Forrás:borsonline.hu

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


+ 4 = öt

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 9:00: - Ruzsa Viktor műsora
    Rádiónk 2008. (indulása) óta fontosnak tartja a sérült emberekről szóló információkat eljuttatni az érintettek és érdeklődők számára.

    Műsorunk célcsoportja a sérült emberek és hozzátartozóik, a szociálisan érzékeny emberek csoportja. Küldetésünk alapja, hogy a célcsoport számára igen csak hiányos információs, tájékoztató és nem utolsó sorban szórakoztató magazint juttassunk el fogyatékkal élők és a témában érintett emberek részére. Rádióműsorunk két heti rendszerességgel jelentkezik új műsorral.
    Egy műsor, melynek célja a fogyatékos személyek lehetőségeinek, jogainak, és ezen jogok érvényesítési eszközeinek bemutatása. Felhívni a figyelmet az igazi esélyegyenlőségre, az önálló életvitel, valamint a társadalomban való aktív részvétel, maradéktalan biztosításának a fontosságára.

    A műsort ugyanebben az időben, a kimaradt héten ismételjük.

    E műsorunkat több vidéki rádió is átveszi. Ha az Ön rádiójában is szeretné sugározni, keressen minket bizalommal!
  • 10:00: Világjáró - Magyarosi Marianna utazási műsora
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 16:00: Life is life - életmód magazin
  • 17:00: Live World - a legnagyobb külföldi előadók koncertjei
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 21:00: - esélyegyenlőségi magazinműsor Ruzsa Viktorral
    Rádiónk 2008. (indulása) óta fontosnak tartja a sérült emberekről szóló információkat eljuttatni az érintettek és érdeklődők számára.

    Műsorunk célcsoportja a sérült emberek és hozzátartozóik, a szociálisan érzékeny emberek csoportja. Küldetésünk alapja, hogy a célcsoport számára igen csak hiányos információs, tájékoztató és nem utolsó sorban szórakoztató magazint juttassunk el fogyatékkal élők és a témában érintett emberek részére. Rádióműsorunk két heti rendszerességgel jelentkezik új műsorral.
    Egy műsor, melynek célja a fogyatékos személyek lehetőségeinek, jogainak, és ezen jogok érvényesítési eszközeinek bemutatása. Felhívni a figyelmet az igazi esélyegyenlőségre, az önálló életvitel, valamint a társadalomban való aktív részvétel, maradéktalan biztosításának a fontosságára.

    A műsort ugyanebben az időben, a kimaradt héten ismételjük.

    E műsorunkat több vidéki rádió is átveszi. Ha az Ön rádiójában is szeretné sugározni, keressen minket bizalommal!
  • 22:00: Világjáró - Magyarosi Marianna utazási műsora
  • 23:00: - Reményik László interjú műsora
    A Vakok Állami Intézete, és az ötlet-, és házigazda Reményik László, "Ezer arc, ezer talentum" című közös programja minden hónap második keddjén (kivéve a nyári időszakot) megtekinthető élőben a Hermina út 21. szám alatt.
    (a rendezvények ingyenesek!)

    Cél, hogy minden hónap második keddjén olyan személyek legyenek a vendégek, akik tevékenységük, tudásuk, gondolataik, élettapasztalatuk révén szellemi munícióval tudnak szolgálni.

    Az interjú sorozat alkalmain két embert ismerhetnek meg a rendezvény látogatói, míg rádiónkban hetente egy-egy vendéget mutatunk be hallgatóink előtt (így a következő hétre csúszik át az aktuális rendezvény második vendége).

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. július 1. kedd, Tihamér, Annamária napja van.
Ma van a(z) A Magyar egészségügy napja, építészek napja.
Az év 27. hete és 182. napja.
Holnap Ottó napja lesz.

1697. Zemplén megyei zendülés. A sárospataki kapitány, ki az újhelyi vásárra menő néptől vámot zsarolt, július 1-én 17 közlegénnyel együtt agyonveretett. A következő éjjel a nép Tokaj és Patak várakat elfoglalta.


1836. A "Törvényhatósági Tudósítások" keletkezése. Kossuth Lajos megindította írott és írva sokszorosított tudósításait a megyei közgyűlések tárgyalásairól.


1969. Budapesten megkezdődik a villamosok és az autóbuszok kalauz nélküli járatása.


Gulyás Pál: A méhekhez

Süt a szép Nap, szép virágot
nyit a boldog július,
most születnek a villámok,
ott, ahol az ég borús.
Kicsi méhek, ti a füvek
halkan zörgő fiai,
legyetek a nyárhoz hűek,
ajtajához hajlani!..."

Időjárás

2025-07-01, 05:47
Clear sky
NE
Clear sky
23°C
1.5 m/s
Apparent: 22°C
Nyomás: 1016 mb
Páratartalom: 23%
Szél: 1.5 m/s NE
Széllökések: 10.6 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 04:50
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


kilenc plusz kilenc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 327

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com