Hajléktalanság női arca
Női otthontalanok ezreinek helyzetére hívta fel a figyelmet a Nőnap alkalmából a Van Esély Alapítvány (VEA). A hajléktalan emberek újrakezdését, visszailleszkedését segítő szervezet március 23-án fotó és videókiállításon mutatja be a Tranzit Art Caféban, hogyan változott meg több száz ember adományai hatására több otthontalan nő sorsa.
Kevesen tudják, hogy több, mint három millió otthontalan él hazánkban. Közülük pár tízezerre tehető a ténylegesen hajléktalan emberek száma, akiknek kb. egyötöde nő. Ez az arány évek óta nagyjából állandó. A nők – bár valóban kisebb arányban lelhetőek fel a hajléktalan emberek sorai között, és a kutatások szerint a férfi sorstársaiknál nagyobb mértékben őrizték meg hajléktalanná válásuk előtti kapcsolataikat és kötődéseiket – valójában a hajléktalan-társadalom legkiszolgáltatottabb csoportját jelentik.
Az utcára került nők horrorisztikus élményeknek vannak kitéve, állandó küzdelemben élnek a túlélésért és az erőszak elkerülése érdekében. Sokan már hajléktalanná válásuk előtt is valamilyen erőszak áldozatai voltak (a párkapcsolati erőszak, és az abból való menekülés sok esetben tipikus előzménye a hajléktalanná válásnak).
A Van Esély Alapítvány személyre szabott programjában speciális mentorálást kapnak a nők, hogy erőt nyerjenek egy új, stabilabb élet kialakításához.
A Van Esély Alapítvány http://www.vanesely.hu/ , a Zöld Pók Alapítvány média műhelyével http://zoldpok.hu/ közös koncepciót kidolgozva és online felületeken indította el a közösségi adományozó kampánysorozatát (erről bővebben: http://mentesmaskent.blogspot.hu/ ). Az akció során 11 otthontalan ember újrakezdését segítették elő egyéni felajánlásokból. Több száz ember mozgalma alakult ki így, akik a Zöld Pók videói és fényképei hatására megismerhették a Van Esély munkáját, a támogatottakat és nyomon követhették a nehéz sorsú emberek talpra állásának történeteit. A program esélyteremtő beruházásokhoz (végzettséghez, munkaeszközökhöz, stbs) segíti a rászorulókat, amelyek lehetővé teszik számukra a kitörést, munkalehetőségeket teremtenek, így biztosítva a továbblépést. A beruházás és az anyagi segítség természetesen nem önmagában áll: minden támogatott fél éves, egyéni segítőmunkát is kap a program végigviteléhez.
Mindehhez hihetetlen akaraterő, változásba vetett hit szükséges: a tömegszállásról beülni az iskolapadba, gyökeresen változtatni az életmódjukon a siker elérése érdekében, alkalmazkodni egy teljesen új munkakörnyezethez, túllépni a múlt sérelmein, a lecsúszás okain, betegségeken. Ezek a történetek egytől egyik olyan elementáris erőt sugároznak, melyek a társadalom szerencsésebb tagjainak is példát tudnak mutatni: a legdurvább kríziseken is túl lehet lépni.
Az egyéni sorsokról készült videók, fényképekből társadalmi célú kiállítás készül Mentés másként címmel, melyet március 23-tól április 6-ig lehet megtekinteni a Tranzit Art Café-ban. (http://artandme.us9.list-manage.com/t…69af3e0330), Budapest, XI. Kosztolányi Dezső tér (Bukarest és Ulászló utca sarka, a volt buszpályaudvar
Kiállításról:
Mentés másként videó- és fotókiállítás
Megnyitó időpontja, helyszíne:
Tranzit Art Café (http://artandme.us9.list-manage2.com/…69af3e0330), Budapest, XI. Kosztolányi Dezső tér (Bukarest és Ulászló utca sarka, a volt buszpályaudvar), 2016. március 23. szerda 18 óra
László, Orsi, Marika, Gabi, Jani, János, József, Lajos, Mariann és Vilmos.
„Mi vagyunk azok, akik nem adják fel” – mutatta be magát a projekt végén az a 10 ember, akiknek két évig segítettünk, fotóztuk, filmeztük a napi küzdelmét, kitörését a hajléktalanságból. A kiállítás sorsokat és arcokat mutat be. Olyan emberekét, akiket alig ismerünk, pedig nap mint nap találkozunk velük, hiszen több, mint 3 millió otthontalan ember él hazánkban. A társadalom lemondott róluk, mégis személyes történetükkel sok száz embert tudtak megmozgatni. Hihetetlen akarással megmutatták, hogy sorsukat jobbá tudják alakítani. Ismerjék meg őket!
A kiállítást Karafiáth Orsolya, az esemény fővédnöke nyitja meg.
Projektről:
Van Esély Alapítvány 15 éve segíti a hajléktalan emberek újrakezdését, visszailleszkedését a társadalomba. Speciális, sikerrel alkalmazott módszerünk a szakma elismerése mellett kivívta a tágabb közönség elismerését is. Másfél éve Restart – közösségi hálózatfejlesztés a hajléktalan emberekért címmel indult a Zöld Pók Alapítvány, a Van Esély Alapítvány és a Közélet Iskolája közös programja. Ennek részeként a közösségi adományozási kampányunkkal – mozgalmat indítva – sok száz egyéni felajánlásból összesen több mint egymillió forint támogatáshoz jutottak mentoráltjaink életük új irányba tereléséhez.
Pár példa a program sikertörténet közül:
Orsi laptopot vásárolt és szakdolgozatának egy részét már meg is írta, tervei szerint idén tavasszal fogja leadni és megvédeni diploma munkáját.
Marika sikerrel tetet le az ápolási asszisztens vizsgát és próbál kórházban, idősotthonban elhelyezkedni, albérletbe költözött
László nem csak jogosítványt szerzett, hanem egy személygépkocsit is vásárolt, amivel munkába jár, egy éve stabil munkahellyel rendelkezik.
Vilmos nem csak a munkájához szükséges szerszámokat tudta megvásárolni, hanem az általa lakott nyári lak téliesítésére, lakhatóbbá tételére is futotta a támogatásból.
A “Mentés másként” kiállítással és workshoppal kettős célunk van: egyrészt szeretnénk megismertetni az elért eredményeket, másrészt a projekt során alkotott vizuális és szöveges tartalmakból kívánunk olyan portrékat összeállítani, amelyek segítségével közvetlenebb módon ábrázolhatjuk a hajléktalanságot a témát felületesen ismerőknek. Olyan sorsokba nyerhet betekintést a látogató, melyek egyszerre elgondolkodtatóak és inspirálóak: a legnehezebb élethelyzetekben is mozgósítható erőforrásokat tárják elénk.
A kiállítás nem csak a hajléktalanságra hívja fel a figyelmet, hanem publicitást is biztosít fiatal kortárs képzőművészek számára innovatív kiállítási helyszíneken. A Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány közös munkája egyedi példája annak, hogyan tud a média társadalmi változásokban szerepet vállalni. A projekt során készült alkotások a művészi alkotás mellett egy új, kísérleti folyamat eredményei, amely során szociális szakemberek, filmes stábok és fotósok működtek együtt.
Az alkotó fotóművészek:
Bihari Ágnes
Flohr Zsuzsi
Halász László
Kaszics Bálint
Kecskeméti Dávid
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?