Használhatóak-e segédeszköz gyanánt az okoseszközök az iskolában?
Már a 2024/25-ös tanév megkezdésével alkalmazandó lesz a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és használatában korlátozott tárgyakról rendelkező jogszabály. Mivel ezek körébe a látássérült személyek által segédeszközként is használatos okoseszközök is beletartoznak, rövid tájékoztatást nyújt az MVGYOSZ. a rendelet alkalmazásának módjáról.
A szeptember 1-jétől hatályos 245/2024. (VIII. 8.) Kormányrendelet a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szól.
A rendelet szerint nem vihető be az iskolába közbiztonságra különösen veszélyes eszköz. A tiltott tárgyat a házirendben meghatározott személy veszi át, tárolja és adja vissza. Ha a tanuló 18 év alatti, akkor a szülőnek kell a tiltott tárgyat visszaadni. Ha 18 év feletti, akkor pedig a tanuló is átveheti a korábban tőle elvett tiltott tárgyat. Ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a tiltott tárgy 3. személyé, akkor a 3. személynek kell visszaadni a tárgyat. Fontos, hogy ha engedély nélkül használ tiltott tárgyat, a pedagógus elveszi tőle, emellett értesítenie kell az intézmény rendfenntartásáért felelős személyt, a rendőrséget és a tanuló szüleit is.
A használatában korlátozott tárgyak körébe tartoznak a telekommunikációs eszközök, így különösen a mobiltelefonok, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök. A használatában korlátozott tárgy a nevelési-oktatási intézménybe azzal a feltétellel vihető be, hogy a tanuló a tárgyat a tanítási nap vagy a foglalkozás kezdetén, a tanítási órák megkezdése előtt az intézmény házirendjében meghatározottak szerint leadja a tanítási nap vagy a foglalkozás időtartamára, és azt a házirendben meghatározottak szerint visszakapja.
Átvételt követően a tárgyat a házirendben meghatározottak szerinti elzárt helyen kell tárolni.
Mikor lehet a tanulónál használatában korlátozott tárgy?
Főszabály szerint a tanuló a foglalkozások, tanórák alatt nem tarthat magánál használatában korlátozott tárgyat. Ha a tanuló engedély nélkül tart magánál ilyet, és ezt felfedezik nála, akkor a pedagógus kérésére át kell azt adja.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a pedagógus kifejezett kérésére a tanulók az órák vagy a foglalkozások alatt használhatnak ilyen eszközöket adott feladatok teljesítéséhez. Ilyenkor a pedagógus rögzíti a tanulmányi rendszerben (Magyarországon a legtöbb oktatási intézményben ez az E-KRÉTA), hogy a diák milyen típusú használatában korlátozott eszközt tarthat magánál, milyen óra vagy foglalkozás időtartamára, és milyen célból.
Ezen túlmenően az igazgató – indokolt esetben – általános felmentést adhat egyes diákok részére, ha tudják bizonyítani, miért van szükségük arra, hogy ilyen eszközöket tartsanak maguknál. Ezt az engedélyt is a tanulmányi rendszerben kell rögzíteni, és meg kell jelölni az engedély időtartamát, ami akár egy egész tanítási év is lehet.
Miért javasoljuk látássérült személyeknek az engedély kikérését?
A rendelet szerinti felsorolásból egyértelműen kiderül, hogy a laptop, a tablet és az okostelefon egyaránt használatában korlátozott tárgynak minősül. Egy súlyosan látássérült személynek azonban szüksége van ezekre az eszközökre ahhoz, hogy látó diáktársaival együtt, velük azonos ütemben tudjon tanulni és a tanórákon részt venni. Tipikus példa erre az a gyengénlátó személy, aki az okostelefonja számológépét használja matematika órán, vagy az a vak személy, aki laptopján jegyzetel történelemórán.
Erre figyelemmel minden látássérült diáknak javasolja a szervezet, hogy szükség esetén erre az indokra, valamint, ha a pedagógiai szakszolgálattól kapott szakértői véleménye tartalmazza, akkor a szakértői vélemény csatolásával kérvényezze az intézmény igazgatójánál, hogy ezeket az eszközöket a tanítás vagy a foglalkozás tartama alatt is magánál tarthassa, és tanulásához felhasználhassa. Különösen javasolt továbbá erről a tényről értesíteni az érintett diák osztályfőnökét és tanárait.
Érdemes megfontolóra venni, hogy egy látássérült diák nagyobbat kockáztat, ha az engedéllyel visszaélve másra is használja ezeket az eszközöket tanítás alatt, hiszen, ha ez kiderül, akkor a pedagógus, az iskolaőr vagy akár az iskolaigazgató tőle is jogosult visszavenni a használatában korlátozott eszközöket!
(MVGYOSZ: Puskás Anett – ifjúsági referens, Dr. Velegi Dorottya – Megbízott szakmai vezető)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?