Hazai vak diák is a Google ösztöndíj nyertese
A rádiónkat is működtető Net-média Alapítvány önkéntese, Ócsvári Áron, a Neumann János SZKI-ban végzett, jelenleg az ELTE. programtervező informatika szakára járó látássérült diák nyert ösztöndíjat a Google tehetségkutató programjában.
A keresőóriás rendszeresen ír ki projekteket, melyek segítségével keresik azon tehetséges, de hátrányos helyzetű szakembereket, akik számára felemelkedést jelenthet a cég által biztosított szakmai segítség. 2013. júniusában 84 pályázó munkáját méltatta a zsűri. Két kategóriában osztottak díjat, hazánkból három nyertes is részt vehet a Google nyáron tartandó képzésében is, ahol a cég szakemberei tartanak számukra előadást.
egyik ösztöndíjat Anita Borg, a 2003-ban elhunyt informatikus emlékére alapította a Google egy évvel a halála után, és mivel a mérnök egész életében küzdött azért, hogy minél több nő válasszon informatikai pályát, az ösztöndíj is őket támogatja. Ebben a programban az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet, Afrika) kategóriában Varga Virág, a Pannon Egyetem hallgatója jutott ösztöndíjhoz.
A kereső cég fontos hangsúlyt fektet Európában, a Közel-keleten és Afrikában a fogyatékos emberek felzárkóztatásának előmozdítása érdekében is, így az idén két hazai pályázót is ösztöndíjban részesített. Kormányos Balázs (BME.) és Ócsvári Áron (ELTE.) pályamőveit értékelték úgy, hogy bejuthatnak a Google Zürichi konferenciájára, mely képzést is ad számukra.
Ócsvári Áron neve már ismerősen cseng alapítványunk tevékenységét figyelemmel kísérők számára, hiszen az ingyenes képernyőolvasó (NVDA.) honosításáért felel önkéntes munkában a rádiónkat is működtető alapítványon belül. A Neumann Számítástechnikai Szakközép Iskolában érettségizett, majd az ELTE-n kezdte el felsőfokú tanulmányait.
– A Google ösztöndíj pályázatának 3 követelménye volt – mondja Áron kérdésünkre. – Az egyik, hogy írnom kellett 3 fogalmazást (természetesen angolul. Az elsőben fel kellett vázolnom egy már elkészített projektemet röviden. Hogy mi is ez pontosan. Én ennél a Tilitoli audiojátékomat választottam. (a Tilitoli játékkal nyert helyezést a Magyar Innovációs Versenyen. A játékprogram hangfelvételei rádiónk stúdiójában készültek – szerk.) – A második fordulóban a projekt vezetési tapasztalataimról kellett írjak. Itt említettem meg, hogy évek óta egy képernyőolvasó honosítási projektjének vagyok a vezetője, melyhez ajánlást is kaptam a Net-média Alapítványtól. A harmadik „esszében” fel kellett vázolnom egy projektet, amit megvalósítanék ha megnyerném a pályázatot. Én egy hangos térkép alkalmazást szeretnék készíteni. Maguk a hangos térképek (amelyek leírják egy látássérült számára szövegesen, hogy pontosan hogyan lehet eljutni a-ból b-be, vagy hogy néz ki valamelyik forgalmas kereszteződés) teljesen lineárisak. Így pl. ha van egy térképem ami leírja a deák téri metróállomást, én csak úgy juthatok el a felszínről a 3-as metróhoz, ha végigjárom a térkép által megadott útvonalat. Ez sokszor nagy kerülőkkel járhat, a programommal ezt szeretném megkönnyíteni. A szoftver tulajdonképpen egy útvonal tervet adna (főleg gyalogosoknak, de a tömegközlekedéssel összekötve), az aktuális úthoz szükséges látássérülteknek elkészített információkkal. Egy sima útvonal tervező nem minden esetben ad elég információt ahhoz, hogy egy vak felhasználó önállóan eljuthasson egyik helyről a másikra.
A második dolog ami kellett, az két ajánló levél kérése tanáraimtól, vagy olyan személytől aki ismeri a képességeimet. A harmadik feltétel pedig az önéletrajzom angol nyelvű verziójának elkészítése.
A Google egyik célja hogy megkeresse a tehetséges fiatalokat, legyen az a tehetség sérült, vagy „egészséges”, valamint olyan projekteket karoljon fel, amely érdemes lehet a tovább fejlesztésre.
A cég dolgozói is munkaidejük egy részét saját projektek megvalósítására használhatják fel, amelyből jó néhányat később megvesz tőlük a Google, mert lát bennük innovációt, újítást, lehetőséget.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?