Hogyan ápolja körmeit egy látássérült ember?
Látássérült emberként fontos azzal tisztában lennünk – és segítünk magunkon, ha ezt igyekszünk mihamarabb megszokni és elfogadni -, hogy az utca embere általában megbámulja a fehér bottal vagy vakvezető kutyával közlekedőket.
E kíváncsiság természetes, de joggal érezhetjük tolakodónak. Mivel jellemzően kitűntetett figyelem övez minket, fontos, hogy ápoltak, jólöltözöttek legyünk. Egy jól látó embernek az apró részletek is szemet szúrnak – vakon sokszor nem is gondoljuk, milyen apróságokat észrevesz, aki lát. Ezért nem feledkezhetünk meg a rendszeres körömápolásról.
Körmünk tisztaságáról körömkefe használatával gondoskodhatunk. Körmünket vághatjuk ollóval vagy csipesszel. Több szempont is befolyásolhatja a választásunkat.
Körömcsipesz: fontos tudni, hogy a csipesz nagyon biztonságosan használható eszköz, minimális annak az esélye, hogy megvágjuk vele magunkat. Csipesszel kezünkről és lábunkról is vághatjuk a körmöt, a lábkörmök vágásához ugyanakkor érdemes nagyobb, erősebb csipeszt használni. Vágáskor a csipeszt illesszük a köröm széléhez, és az egyik szélétől haladjunk a másik felé. Általában három-négy vágással át is érünk a köröm túlsó széléhez.
A csipesz biztonságosan használható, és gyorsabban végzünk vele, mintha csak reszelővel rövidítjük a körmünket. Biztonságos volta miatt különösen ajánlható, hogy látássérült emberek csipesszel vágjanak körmöt. De aki szívesen választja az ollót, pl. mert korábban látott, és akkor is ollót használt, azt nem beszéljük le az olló használatáról!
Körömvágó olló: E speciális olló vége kissé görbített, így jobban illeszkedik az íves körmökhöz. Ez esetben is érdemes szisztematikusan haladni a köröm egyik szélétől a másik felé. Ne feledjük, hogy az olló hegyes, így ha szomszédos ujjunkat nem tartjuk kellően távol, könnyen megszúrhatjuk.
Körömreszelő: Akár csipesszel, akár ollóval vágtunk körmöt, a szép forma és az esetleges sorják eltűntetése érdekében körmeinket érdemes a vágást követően körbereszelgetni. Aki idegenkedik a vágóeszközök használatától, megteheti, hogy heti rendszerességgel reszeli a körmét.
Cukorbeteg embereknek nem javasoljuk az olló használatát, mert megtörténhet, hogy az érző idegek károsodása miatt észre sem veszik, hogy megvágták magukat. Egy sérülés esetükben erősebben vérezhet, és könnyen elfertőződhet.
Bár kihívás, vakon vagy kevés látással sem lehetetlen a körmök lakkozása. Lássuk a folyamat lépéseit:
Mindenek előtt vásároljunk vazelint, és töltsük olyan zárható tartóba, amibe majd mutató ujjunkat bele tudjuk dugni. A lakkozás megkezdése előtt vegyünk elő egy peremes tálcát. Helyezzük az asztalra, és terítsünk rá egy nagy darab papírtörlőt. A körömlakkos üveget és a vazelines tégelyt állítsuk a tálca hasunktól távolabb lévő két sarkába. Vegyük le a vazelin tetejét, és lazítsuk meg a lakkon is a kupakot, hogy tudjunk majd az üveggel egy kézzel dolgozni.
A köröm lakkozását megelőzően a körömágyat és a körmöt körülvevő bőrfelületet másik kezünk mutatóujjával kenjük körbe vazelinnel. Ez azért fontos, mert a véletlenül a bőrre kent körömlakkot a lakk száradását követően egyszerűen le fogjuk tudni törölni, a vazelin nem engedi, hogy a bőrfelületre száradjon.
Óvatosan emeljük ki a körömlakkból az ecsetet úgy, hogy az üveg szájánál kicsit jobbra-balra mozgatjuk. Így a felesleges lakkot nagy eséllyel le tudjuk húzni az ecsetről. A körömlakkot érdemes hűtőben tartani, így valamennyire érezhető, hogyan haladunk a köröm felületén. Érdemes kétszer-háromszor is átkenni a körmöt, nehogy maradjon lakkozatlan felület. A körömlakkra írt utasításnak megfelelő idő elteltével a megszáradt lakkot megérinthetjük, a vazelint letörölhetjük az ujjunkról. Ha körmeinket egyenként lakkozzuk, minden egyes köröm után megvárjuk, hogy megszáradjon, az kétségtelenül időigényes. Ugyanakkor így kerülhetjük el, hogy az ecsetet tartó kezünkkel egy, már elkészült, de még nem száraz körmön véletlenül elkenjük a lakkot.
Ha valaki fényes körmökre vágyik, de nem szeretné azokat lakkozni, vásárolhat körömpolírozót. Ez egy nagyon finoman recézett, a körömreszelőhöz hasonló eszköz, amelyet a köröm felületén mozgatva fényesíthetjük azt. Fontos, hogy a használati utasításnak megfelelően használjuk!
A körömápolás alapvetően otthon is kivitelezhető. Tisztítása és vágása rutinná válhat, szépen lakkozni ugyanakkor nem egyszerű. Javasoljuk, hogy akinek bármely folyamat nehézséget jelent és megteheti, forduljon manikűrös és pedikűrös szakemberhez.
Angolnyelvű videó a körömlakkozás látássérült személyek számára adaptált folyamatáról itt.
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?