Hosszú út vezet még a gondolattal vezérelt protézisekig
A Bochumi Ruhr Egyetem klinikájának kutatói a virtuális valóság segítségével azt vizsgálták, hogy milyen hibák léphetnek fel az agy-számítógép interfészekkel vezérelt protézisek működése közben.
Az kiderült, hogy minél természetesebb pozícióban van egy műkar, annál precízebb a vezérlése.
A szakemberek egy virtuális valóság modell alkalmazásával rájöttek, hogy ha hibásan készítik el, illetve helyezik fel a protéziseket, az komoly teljesítményveszteséghez vezethet. A hibák általában három dologra vezethetők vissza: dekódolási, visszacsatolási vagy megvalósítási problémára. A dekódolási hiba a betegek valódi mozgási szándékai és az agyi jelekből kódolt mozgási szándék közötti eltérésekből következik. A visszacsatolási hiba abból, ha hiányoznak a megfelelő szenzoros visszajelzések, például egy robotkéz nem érzékel egy érintést. Míg a megvalósítási probléma abból, ha az agy-számítógép interfész rosszul van beállítva, illetve a protézis rosszul van felszerelve.
Robin Lienkämper, a kutatók egyike kifejtette, hogy az általuk kifejlesztett modell egy az egyben szimulálja a mozgási szándékokat, és a segítségével elemezni lehet a művégtagok különböző körülmények közötti motorikus teljesítményét. Kiderült, hogy a természetesen felhelyezett protézisek jelentős mértékben javítani tudják az invazív agy-számítógép interfésszel ellátott betegek teljesítményét. Emellett pozitívan hatnak az érintettek életére és közérzetére, hiszen általuk teljes értékűnek érzik magukat. Ideális esetben pedig a testük részeként tekintenek a művégtagjukra.
A szakemberek rámutattak, hogy a külső vázaknál alkalmazott megoldásokat vagy a funkcionális izomszimulációt kellene integrálni a protézisekbe is. Lienkämper mindenesetre azzal számolt, hogy 5-10 éven belül megjelenhetnek a mindennapi felhasználásra alkalmas új generációs modellek, amelyek még inkább megkönnyíthetik az érintett páciensek életét. (Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?