Hozzátartozóknak csak akkor jár a GYOD, ha a szülő azt korábban már kapta
Kétszer semmisítette meg az Alkotmánybíróság, most ismét visszakerült a rendelkezés a szociális törvénybe.
Az Alkotmánybíróság eddig két alkalommal, először 2023-ban, majd 2024-ben (visszamenőleges hatállyal, 2023. július 22. napjával) semmisítette meg és tiltotta meg a szociális törvény (1993. évi III. törvény, Szoctv.) azon rendelkezésének alkalmazását, amely szerint a gyermekek otthongondozási díja, vagyis a GYOD csak akkor járhat a szülőn kívül más, a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozónak – a szülő halála, betegsége esetén –, ha a szülő korábban már kapta ezt az ellátást. Az Alkotmánybíróság szerint ez a szabályozás sérti az Alaptörvényt, mert indokolatlanul különbséget tesz hasonló helyzetben lévő hozzátartozók között, és ezzel hátrányos megkülönböztetést valósít meg. Az Alkotmánybíróság indokolása alapján a hozzátartozók homogén csoportnak tekinthetők, a szabályozás pedig észszerű indokolás nélküli különbségtételt valósít meg a homogén csoporton belül azáltal, hogy különbséget tesz azon esetek között, amikor a hozzátartozó a szülő halála vagy egészségromlása, illetőleg a szülői felügyeleti jog szünetelése vagy megszüntetése miatt gondozza saját háztartásában a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket.
Az első megsemmisítést követően, az Országgyűlés a szerencsejáték-szervezésről, az elektronikus ügyintézésről és más törvények jogrendszeri koherenciáját célzó módosításokról szóló 2023. évi LX. törvénnyel, érdemi indokolás nélkül, ismét beiktatta a szociális törvény szövegébe azt az Alkotmánybíróság által korábban megsemmisített fordulatot, mely szerint a hozzátartozónak csak abban az esetben jár a GYOD, ha azt a szülő részére korábban már folyósították.
Az Alkotmánybíróság ezt követően, egy 2024 januárjában előterjesztett kérelem kapcsán ismét megerősítette korábbi álláspontját: a Szoctv. vonatkozó rendelkezése, amely előírja, hogy a hozzátartozónak csak akkor jár a GYOD, ha az ellátást a szülő részére korábban már megállapították, alaptörvény-ellenes.
Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2025. évi LI. törvény, 2025. július 1. napjától történő alkalmazással, ismét beépítette a szociális törvénybe tulajdonképpen ugyanazt, a korábban már kétszer megsemmisített fordulatot: a szociális törvény 39. § (1a) bekezdése szerint, akkor állapítható meg a hozzátartozónak a GYOD, ha a szülőnek korábban megállapították a GYOD-ot és az a szülő halála, illetve akadályozottá válása miatt szűnt meg. A törvény egy kivételt tartalmaz fentiek alól: ha a gyermek már kiskorúként került a hozzátartozóhoz, abban az esetben nem feltétele a GYOD hozzátartozó részére történő megállapításának az, hogy a szülő korábban már kapta ezt az ellátást.
A ellátás terhe és felelőssége független attól, hogy ki látja el a fogyatékossággal élő személyt, ezért Szövetségünk álláspontja az, hogy minden esetben a nevelés, ellátás tényéhez és nem a hozzátartozó személyéhez, illetve korábbi jogosultságához kellene kötni az ellátás igénylését és folyósítását. A szabályozás méltatlan helyzetbe hozhatja azokat a hozzátartozókat is, akik akár korábbi életüket feladva vállalják a fogyatékossággal élő személy gondozását, de ennek ellenére nem részesülhetnek ezért pénzbeli ellátásban.
Az Alkotmánybíróság határozatainak szöveg itt olvasható:
https://alkotmanybirosag.hu/ugyadatlap/?id=1E6F6D6981D1FA21C125896A006167C9
https://alkotmanybirosag.hu/ugyadatlap/?id=EBFC7336FDB0FDA2C1258B46005ACD3C
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


24°C
Vélemény, hozzászólás?