III. online NVDA konferencia
2015. március közepén rendezték meg a III. Nemzetközi NVDA konferenciát. Az ingyenes képernyőolvasót a rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány keretein belül Ócsvári Áron gondozza, aki képviselte hazánkat a konferencián. Az egyik talán legnépszerűbb program Michael Curran, az NVDA fő fejlesztőjének előadása volt. Cikkünkben az általa elmondottakból szemezgetünk.
Michael Curran az alapítója, és vezetője az NVAccess limited szervezetnek, amely az NVDA fejlesztéséhez szükséges hátteret biztosítja. Az NVDA egy nyílt forráskódú, ingyenes képernyőolvasó, mely azért jött létre, hogy alternatívát nyújtson a hozzá hasonló, fizetős szoftverek mellett. A fejlesztők 2007-ben létrehoztak egy ausztrál alapítványt (NVAccess Limited), ezen keresztül kezelik a beérkező adományokat.
Több száz ember támogatta valamilyen formában az NVDA fejlődését az előző évben (fordítások, kiegészítők fejlesztése, anyagi háttér biztosítása), ezzel nagyban hozzájárultak a projekt sikerességéhez. Számos külső (a fő fejlesztőktől független) kezdeményezés is létezik, az egyik legfrissebb az egy közösségi finanszírozáson alapuló fejlesztés, amivel távoli számítógépeket kezelhetünk az NVDA használatával. A projekt az NVDA Remote Access néven fut, a fejlesztési költségnek megjelölt 10000 amerikai dollárt (2,2 millió Ft) kevesebb mint két nap alatt adták össze a támogatók, és felhasználók.
Az NVDA-t több mint 7000 látássérült használja, 150 országban. Elérhető otthonokban, iskolákban, állami intézményekben. Magyarország a rangsor 23. helyén áll. A felolvasóprogram Több mint 40 nyelvet támogat, így a felhasználók az anyanyelvükön használhatják a képernyőolvasót.
Az NVDA-t nem csak a látássérült emberek alkalmazzák, hanem olyan fejlesztő cégek is tesztelik vele termékeiket, akik fontosnak tartják hogy szoftverük akadálymentes legyen. Ilyen például a Mozilla, Yahoo, Microsoft, Adobe, vagy a Google is. Ezek a cégek anyagilag is támogatják a projektet, ezzel biztosítva annak fennmaradását.
Az NVDA képernyőolvasónak két főfejlesztője van (James Tech és Michael Curran), akik mindketten teljesen vakok. Ennek egyik nagy előnye, hogy a szoftverbe kizárólag azon funkciók kerülnek bele, melyre egy látássérültnek valóban szüksége van.
Az összetett Microsoft Office terméktámogatásoknak köszönhetően, az NVDA egyre jobban használható a nem látó diákok számára is. A kényelmi funkciók megjelenésével a tanulás felgyorsul. Egyszerűbb áttekinteni nagy méretű dokumentumokat, összegezni excel táblázatokat, kezelni a naptárbejegyzéseket. Teszt jelleggel, de már áttekinthetőek az NVDA használatával a matematikai kifejezések is (ennek megjelenése az NVDA 2015.2-vel várható), ehhez telepíteni kell a Design Science által fejlesztett Math player programot. A segédprogram használatával a matematikai tartalom áttekinthető a Microsoft Word és Poverpoint programokban, az internet explorer és Mozilla Firefox böngészőkben. A képletek az amerikai Nemeth braille formában is megjeleníthetőek egy braille kijelző segítségével (a Nemeth egy speciális braille formátum a matematikai kifejezések leírására). Aki kedvet érez a tesztelésre, a következő linken olvashat erről bővebben angol nyelven: NVDA matematikai támogatás tesztelése (angol)
A tavalyi évtől kezdve a Google együttműködik az NVDA fejlesztőivel, így számos ponton javult a termékek használata képernyőolvasóval. Jó néhány beszédszintetizátor érhető el az NVDA programhoz. A beépített Espeak beszédmotoron kívül, a fizetős Nuance Vocalizer kiegészítőn át, egészen az NVDA fejlesztői által kidolgozott új szintetizátorig (mely hasonló az amerikai Elokvence beszédmotorhoz). Ez az Espeakon alapul, de hangzásban kevésbé gépies. A tesztelni vágyó felhasználók kipróbálhatják: SpeechPlayer in Espeak letöltése A beszédmotor fejlesztése folyamatosan, kisebb-nagyobb kihagyásokkal de zajlik, így remélhetőleg hamarosan javításra kerülnek a feltárt hibák. Ezen felül megvásárolhatóak az Acapela hangok az NVDA-hoz (ennek nincsen magyar nyelvi támogatása), bővebb információt az Acapela for NVDA oldalon olvashat.
A letöltési és átlagos NVDA használati statisztikák komoly növekedést mutatnak, 20%-kal többen töltötték le 2014-ben mint 2013-ban, 31%-kal nőtt azon számítógépek száma, melyeken az NVDA napi szinten fut.
A képernyőolvasó fejlesztői 2014-ben 4 nagyobb konferencián is részt vettek, ahol találkozhattak számos nagy cég fejlesztőivel (Google, Adobe, stb). A 2015 évi Csun konferencián díjat is kaptak a Deque Systems-től (akik webes akadálymentesítéssel foglalkoznak). Az NVDA fejlesztése folyamatosan zajlik, emellett egyre több helyen igénylik az ehhez tartozó oktatást is. Az NVAccess számos külsős céggel együttműködik ennek levezénylésében, így egyre több vak érdeklődőhöz jut el a képernyőolvasó híre.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?