Két nyelvvizsgája van és egyetemre jár a hallássérült lány
Hallássérültként lett nyelvtehetség, majd egyetemista a jutai Horváth Júlia, akinek számos hátránnyal kellett megküzdenie. De segítőket is rendelt mellé a sors: húsz éve foglalkozik a hallássérült lánnyal a gyógypedagógusa, aki szinte a nagynénjének érzi magát.
Hosszú út volt: Julcsit két és fél éves kora óta ismeri a gyógypedagógusa, Nagyné Tóth Ibolya. Ibi néni 42 éven át dolgozott a hallássérültekért, majd két éve nyugdíjba ment. Ritkaságszámba ment, hogy kiemelkedő tehetséget indíthatott el az életben: a pályafutása alatt mindössze két tanítványából lett egyetemista.
– Három dolog határozza meg ezt: a családi háttér, a technika fejlődése illetve a szakmai segítség. Kell hozzá egy stabil, terhelhető személyiség, aki fel tudja vállalni a kötöttségekkel járó pluszterheket – mondta Nagyné Tóth Ibolya. – Büszkék vagyunk rá, hogy Julcsi tökéletesen tud angolul, elkezdett németül is tanulni, mindkét nyelvből nyelvvizsgája van. Egy évet töltött Frankfurtban az ottani egyetem angol nyelvi tagozatán, ott is vizsgázott. Itthon fogja befejezni az egyetemet a Budapesti Gazdasági Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakán.
Julcsi tökéletesen képes volt a hallássérültséggel járó hátrányát kompenzálni. Sokat segít ebben neki az írás: naplót ír és kiváló útleírásai vannak.
– A nyelvtanulás során voltak nehézségeim, főleg amikor magnóhallgatásra került sor vizsgákon, vagy szóbeli meghallgatásokon – mondta a jutai Horváth Júlia. – Az előadások hallgatása is lehet problémás. Ezeket a hiányokat személyes segítséggel pótolom, jegyzetekkel. Közgazdász végezettséget kapok, bízom benne, hogy sikerül munkát találnom, szívesen dolgoznék nemzetközi környezetben, ahol tudnám gyakorolni a nyelvtudásomat.
Julcsi néptáncol, tíz éve lovagol, és semmi gondja, kivéve, hogy lóháton a védőfelszerelésként hordott kobak súrlódik a hallókészülék vevőjével. Nagyné Tóth Ibolya utazó gyógypedagógusként foglalkozott vele, ami azt jelenti, hogy a lakóhelyükön tanulnak a gyermekek az általános iskolában, középiskolában, hozzájuk utazik a pedagógus, aki helyben foglalkozik a gyerekkel, és felkészíti a tanárait is arra, hogyan tudnak osztály szinten dolgozni.
Nagyon magasak voltak az elvárások saját magával szemben, mondta a lányról a pedagógusa, aki az anyukáján keresztül igyekezett őt visszafogni, hogy ne sérüljön. – Anyukám mindig próbálta lejjebb tenni a lécet, nyugtatott, ne stresszeljek – mondta Julcsi nevetve.
Százhúsz éves az idei esztendőben a gyógypedagógiai intézet
Százhúsz éve látja el a hallássérült gyermekek oktatását és nevelését a Dél-Dunántúlon a kaposvári Duráczky Gyógypedagógiai Intézet és Kollégium. Ez a kor egy gyógypedagógiával foglalkozó intézmény életében nem kis dolog, mondta Gyurina Éva igazgató. Azóta a profiljuk kiegészült. Jelenleg 213 gyermek jár hozzájuk, köztük beszédfogyatékos, tanulási, magatartási és viselkedési zavarokkal küzdő diákok is, de alapfeladatuk a hallássérült gyermekek ellátása. Az októberi évfordulón nyitott kapu programot tartanak, várják a városban lakó gyermekeket, családokat, tekintsék meg az intézményüket. Öregdiák találkozót, és szakmai konferenciát is szerveznek, várják a régi kollégákat.
Forrás:sonline.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?