Kevesebb rokkant dolgozhat
Mintegy 35 milliárd forintos pályázati forrásból elvileg több mint 30 ezer megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztathatnának a cégek az idén. Az egy főre jutó apanázs csökkentése miatt ennél biztosan kevesebb fogyatékos dolgozik majd.
A fogyatékosok féltik az ellátásukat
Költségvetési forrásból több mint 30 ezer megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatását segíti a kormány azzal a 35 milliárd forinttal, melyet pályázati úton biztosít több mint 300 vállalkozás számára. Ebből tartós foglalkoztatásban 28.000 rokkant, míg a rehabilitálhatónak minősített korábbi rokkantnyugdíjasok elhelyezkedését segítő tranzit foglalkoztatásban 2.410-en vesznek részt – közölték a Világgazdaság érdeklődésére a Nemzetgazdasági Minisztériumnál.
Az érintettek és az őket foglalkoztató munkáltatók szerint azonban 30 ezernél egészen bizonyosan kevesebb lesz végül a támogatásból foglalkoztatottak száma. A Mozgáskorlátozottak Országos Szövetségének (MEOSZ) elnöke szerint az első időszak tapasztalatai legalábbis azt mutatják, hogy a nyertes vállalkozások nem töltik fel a létszámot.
Ennek az egyik oka az, hogy azok a munkáltatók, akik kifejezetten fogyatékosok foglalkoztatására specializálódtak, a dolgozóik bérköltségének 100 százalékát is megkaphatták pályázati támogatásként, most legfeljebb annak 75 százalékára jogosultak. Ezek a munkáltatók eddig 15-16 ezer megváltozott munkaképességű munkavállalónak adtak munkát, de mert ezentúl ki kell pótolniuk a bérköltségeiket, vélhetően csökkenteni kényszerülnek a foglalkoztatottak számát – mondja Hegedűs Lajos.
A másik ok: amikor a pályázatot meghirdették, a jelentkezőktől elvárták, hogy megjelöljék, mennyi fogyatékos munkavállaló foglalkoztatását vállalják, ám azt nem közölték, mennyi forrást biztosítanak. – Az egy főre jutó támogatás mértékét évente, a központi költségvetésről szóló törvény elfogadását követően határozzák meg – mondták az NGM-nél. 2013 évben az egy főre jutó éves támogatási összeg mindkét támogatási formára egységesen 1 millió 120 ezer forint. Vagyis a 6 órás minimálbér járulékkal növelt összege, miközben korábban a bértámogatás figyelembe vette az adott munkavállaló végzettségéhez, képzettségéhez szükséges bért – mondta a MEOSZ elnöke. Hozzátéve: a tranzit foglalkoztatás sem igazán éri meg a munkáltatóknak, mert arra a támogatás legfeljebb 3 évig jár, évente csökkenő mértékben, a bér 100, 90, majd 80 százalékának megfelelő összegben.
Balogh Zoltán, a Védett Szervezetek Országos Szövetségének (VSZOSZ) elnöke szerint az egy főre jutó támogatási forrás csökkentése miatt elsősorban a súlyosan fogyatékosok kerülhetnek az utcára. Az ő munkaviszonyukat nem fogják tudni fenntartani. Nemcsak a munkáltatókon múlik, kihasználják-e a keretet – árnyalja a képet a VSZOSZ elnöke. Mert hiába akarnak dolgozni, ha például Borsod vagy Békés egyes területein egyszerűen nincs számukra munkalehetőség.
Forrás: vg.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?