A MEOSZ fellépése nyomán könnyebb lesz rámpákat és lifteket kialakítani a mozgáskorlátozott emberek számára
A MEOSZ-hoz folyamatosan érkeznek olyan jelzések, amelyben az érintettek az épületek, közterületek, közlekedési eszközök, akadálymentességének hiányát teszik szóvá, illetve arról számolnak be, hogy a jelenlegi szabályozásnak köszönhetően nem tudják elvégezni azokat az átalakításokat, amelyekre állapotukból eredően szükségük lenne környezetük önálló, akadálymentes használatához.
A közelmúltban egy hölgy azzal kereste meg a MEOSZ-t, hogy mivel férje mozgáskorlátozottá vált, és ők egy társasház első emeletén élnek, ahol belső lift kialakítására nincs lehetőség, külső liftet szeretett volna kialakíttatni. Kizárólag ezzel válhatna lehetővé, hogy férje akadálymentesen közlekedhessen. Az Építésügyi Hatóság azonban úgy foglalt állást, hogy az építésügyi szabályok oldalkert szélességére vonatkozó követelménye miatt nem engedélyezhető a lift kialakítása, mert az az oldalkert szélességét csökkentené. A hölgy ezt követően kereste meg a MEOSZ-t, kérve segítségünket.
A MEOSZ ezt követően kereste meg a Miniszterelnökséget vezető minisztert a konkrét ügyben és azon túlmutatóan is, az épített környezet akadálymentességét érintő szabályozás felülvizsgálata érdekében. A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján ugyanis a fogyatékos személynek joga van a fogyatékosságának, személyes körülményeinek megfelelő lakhatási forma megválasztásához. A lakhatás a fogyatékos ember számára akkor megfelelő, ha ahhoz minden tekintetben biztosított a hozzáférése. E jogok érvényre juttatása érdekében a törvény korábban tartalmazott határidőket a középületek akadálymentesítésének kötelezettsége vonatkozásában, azonban e határidőket többször módosították, majd 2013-ban teljesen kikerültek a jogszabályból. A MEOSZ ezt teljességgel elfogadhatatlannak tartja,
A MEOSZ javaslatot tett az országos településrendezési és építési követelményekről rendelkező 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet ( OTÉK) fenti problémát érintő módosítására, és egyúttal felhívta a figyelmet arra is, hogy szükségesnek tartja az OTÉK, valamint az épített környezet alakításáról rendelkező törvény átfogó felülvizsgálatát is. A jelenlegi szabályozás – főként az ellenőrzés, szankcionálás szabályozásának hiányossága miatt – nem ösztönzik az akadálymentes használathoz, hozzáférhetőséghez való átalakítások elvégzését, olykor pedig indokolatlanul akadályozzák, vagy jelentősen megnehezítik azt, hogy e szükséges munkálatokat maguk elvégezhessék.
A Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára a közelmúltban válaszlevelében arról tájékoztatott, hogy az OTÉK soron következő felülvizsgálatakor olyan módosításokra is sor kerül majd, melynek eredményeként az elő-, oldal-, vagy hátsó kert területe csökkenthető, ha ott a mozgásukban korlátozottak érdekében rámpát, liftet helyeznek el. Kiegészül továbbá a rendelet azzal a rendelkezéssel is, melynek értelmében az épület, vagy a lakások akadálymentes elérését szolgáló műtárgyakra (pl. lift) tekintettel a telek beépítettsége eltérhet az övezetre előírt legnagyobb beépítettség mértékétől.
A MEOSZ üdvözli a Minisztérium pozitív hozzáállását e kérdés rendezéséhez, és reméli, hogy az építési szabályok átfogó felülvizsgálata érdekében sikerül majd egy konstruktív együttműködést kialakítani.
Budapest, 2018. december 7.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C