Középiskolai felvételi eredménnyel kapcsolatos jogorvoslati lehetőségek
Általános jogorvoslati lehetőségek Amennyiben a felvételi eljárás során az iskola által hozott döntést sérelmesnek tartja a szülő vagy a tanuló, akkor az iskola döntése ellen a tanuló, a szülő – a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül – a gyermek, tanuló érdekében eljárást indíthat. (Kivétel ez alól a központi írásbeli vizsga […]
- Általános jogorvoslati lehetőségek
Amennyiben a felvételi eljárás során az iskola által hozott döntést sérelmesnek tartja a szülő vagy a tanuló, akkor az iskola döntése ellen a tanuló, a szülő – a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül – a gyermek, tanuló érdekében eljárást indíthat. (Kivétel ez alól a központi írásbeli vizsga eredményének fellebbezése azon az alapon, hogy a hivatalos javítási-értékelési útmutatótól eltérően értékelték a dolgozatot, ebben az esetben a II. pontban foglaltak szerint kell eljárni.)
A fenntartó jár el az ügyben, és hoz másodfokú döntést
- a) a jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozással benyújtott kérelem, továbbá
- b) a tanulói jogviszony létesítésével, megszüntetésével, a tanulói fegyelmi ügyekkel kapcsolatban érdeksérelemre hivatkozással benyújtott kérelem
tekintetében [a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (Köznev. tv.) 37. § (2)-(3) bekezdése].
Kisebb súlyú, a fenti kategóriákba nem tartozó érdeksérelem esetén az iskolaszék, ennek hiányában, a szülői közösség és nevelőtestület tagjaiból álló, legalább három tagú bizottság vizsgálja meg a kérelmet (Köznev. tv. 38. § (2) bekezdés).
Véleményünk szerint a felvételi pontszám kiszámításának módja a tanulói jogviszony létesítésével (a tanuló felvételéről való döntéssel) közvetlenül összefüggő kérdés, ezért ezzel kapcsolatos érdeksérelem esetén a fenntartó jár el és hoz másodfokú döntést.
A fenntartó a kérelmet elutasítja, amennyiben az iskola döntését megalapozottnak tartja. A kérelemben hivatkozott érdeksérelem miatt vagy jogszabálysértés esetén az iskola döntését megváltoztathatja vagy megsemmisítheti és a nevelési-oktatási intézményt új döntés meghozatalára utasíthatja (Köznev. tv. 38. § (1) bekezdés).
A tanuló, a szülő a fenntartónak a jogszabálysértésre hivatkozással benyújtott kérelem, valamint az érdeksérelemre hivatkozással benyújtott kérelem tárgyában hozott döntését a közigazgatási ügyben eljáró bíróság előtt megtámadhatja. A keresetlevelet a bíróságnál kell benyújtani (Köznev. tv. 38. § (4) bekezdés). Elsőfokon a közigazgatási kollégiummal működő törvényszékek járnak el.
- Központi írásbeli felvételi vizsgával kapcsolatos speciális jogorvoslat:
A központi írásbeli vizsgát szervező gimnázium, szakgimnázium igazgatója a vizsgázókat az iskola honlapján, valamint az írásbeli vizsga megkezdése előtt a vizsga helyszínén tájékoztatja arról, hogy hol és mikor tekinthetik meg az általuk elkészített és az iskola által kiértékelt dolgozatokat, és tájékoztatást ad az értékelésre vonatkozó észrevételek megtételének szabályairól.
Az írásbeli vizsga kiértékelt dolgozatait a vizsgázó és szülője az iskola képviselőjének jelenlétében, az igazgató által meghatározott helyen és időben megtekintheti, azokról kézzel vagy elektronikus úton másolatot készíthet, és – kizárólag a hivatalos javítási-értékelési útmutatótól eltérő értékelés esetén – az értékelésre észrevételt tehet. Ha az iskolában a feltételek rendelkezésre állnak, a vizsgázó kérésére a saját kiértékelt dolgozatáról másolatot kell készíteni.
A megtekintéshez – az adott írásbeli vizsgát követő nyolc napon belül – egy munkanapot (nyolc órát) kell biztosítani. A vizsgázó észrevételeit a megtekintést követő első munkanap végéig – tizenhat óráig – írásban adhatja le. Az észrevétel benyújtására nyitva álló határidő elmulasztása esetén egy napon belül lehet igazolási kérelmet benyújtani. Az igazolási kérelem benyújtási határideje jogvesztő.
Ha az írásbeli vizsgakérdésekre adott megoldás értékelésére a vizsgázó észrevételt nyújt be, az iskola az észrevételt érdemben elbírálja. Az iskola a bírálat eredményét határozat formájában, megfelelő indokolással, az észrevétel benyújtását követő három munkanapon belül írásban közli az észrevételt tevővel.
Ha az észrevételt tevő az iskola határozatának kézhezvétele után is fenntartja korábbi észrevételét, a döntés kézhezvételétől számított három napon belül, kizárólag a hivatalos javítási-értékelési útmutatótól eltérő értékelés esetén fellebbezést nyújthat be. A fellebbezés benyújtására meghatározott határidő elmulasztása miatt igazolásnak helye nincs. A fellebbezést az Oktatási Hivatalnak címezve, a vizsgát szervező iskolában kell benyújtani. Az iskola a fellebbezést az ügyre vonatkozó dokumentumokkal együtt egy munkanapon belül megküldi az Oktatási Hivatalnak.
Az Oktatási Hivatal döntését az észrevétel benyújtását követő nyolc napon belül elektronikus úton, írásban közli az iskolával, valamint postai úton megküldi az iskolának és a kérelmezőnek.
[A központi írásbeli felvételivel kapcsolatos fellebbezés lehetőségét a Köznev. tv. 38. § (9) bekezdése mondja ki, a részletszabályokat a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 35. §-a tartalmazza.]
Hangsúlyozzuk, a fenti fellebbezés benyújtása és elbírálása nem érinti a tanulónak az iskola által hozott felvételi döntéssel kapcsolatos jogorvoslati jogát, a felvételi döntéssel kapcsolatban külön jogorvoslattal élhet az I. pontban foglaltak szerint.
(dr. Weninger Magda – jogász)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
16°C
Vélemény, hozzászólás?