Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Vikidál Gyula - Kérdések
52
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

Közlekedés hóban vakvezetőkutyával

- 2026. január 13. 6:43 - 191 megtekintés

A hirtelen hullott, jelentős hómennyiségre reagálva Az MVGYOSZ. szeretné egyrészt praktikus tippekkel segíteni a látássérült közlekedőket, másrészt felhívni a látó olvasók figyelmét arra, hogy havas útviszonyok között fokozottabban figyeljenek a látássérült járókelőkre.

A szervezet előző tájékoztatója a fehérbotos tájékozódás nehézségeit tekintette át, míg a jelen írás célja a vakvezetőkutyával hóban való közlekedés sajátosságait ismertetni.

Mit tud egy vakvezetőkutya, amit a fehérbot nem?

Az emberekhez hasonlóan természetesen a kutyák karaktere is eltérő. Legtöbbjük örömmel veti bele magát a hóba, míg mások megszeppenhetnek a szokatlan körülményektől. Tény, hogy egy a hóban is komfortosan mozgó négylábú jelentősen megkönnyíti gazdája dolgát. Jóhír, hogy a vakvezetőkutya az esetek többségében hóval fedett járdán is képes tájékozódni. Jól ismert útvonalon még zord időben is követi a megszokott útvonalat, és a járdához hasonlóan a hóval borított zebrát is megtalálja. Egy vakvezetőkutya számára egy havas, botlásveszélyes akadály is csak egy a sok közül, tehát gazdáját vezetve rutinosan kikerüli. Érdemes ugyanakkor fehérbottal a kézben közlekedni, mert mély hóban a kutya sem vesz minden szintkülönbséget garantáltan észre.

Télen nem csupán a hó okoz nehézséget, legalább ennyire problémás az is, amikor olvadni kezd, és lépten-nyomon tócsába lépünk. Amennyiben van kellő hely kikerülni a tócsát, a vakvezetőkutya ezt is megteszi.

Mi mindenre kell a gazdának hóban történő közlekedéskor figyelnie?

A vakvezetőkutyával jellemzően hóban is gyorsabban lehet haladni, mint csupán fehérbottal. A túl gyors tempó azonban csúszással fenyegethet, ezért érdemes a „lassabban” vezényszót használni. A vezényszót a kutyakiképző megtanította, így kutyánk tudni fogja, hogy lassítson, és kevésbé húzza a hámfogót.

Ahogyan korábban írtuk, elengedhetetlen, hogy hóban egy látássérült ember jól tapadó csizmát vagy bakancsot viseljen, amelyre kis acél szegecsekkel borított csúszásgátlót erősíthet, így kisebb a csúszásveszély. Épp ennyire fontos, hogy kutyánk mancsait védjük. Télen mindig adjunk rá kutyacipőt. Ezzel megelőzhetjük, hogy a járdára szórt só marja a kutya talppárnáit, és a sérülésektől is védi. Legyen nálunk továbbá törölköző. Ha felszálltunk egy járműre, vagy zárt helyre érkeztünk, töröljük meg a kutya hasát és lábait.

Végül ne feledkezzünk meg arról, hogy ha mi magunk nagyon fázunk, akkor valószínűleg négylábú barátunknak sincsen melege. Nagy hidegben megfontolandó a szokásosnál rövidebb sétákat tenni. Hóban egy látássérült ember számára fehérbottal és vakvezetőkutyával is jóval nehézkesebb és veszélyesebb a közlekedés, így érdemes azt észszerűen minimalizálni.

Köszönet Gabelics-Szilágyi Melindának, Angyal Gábornak és Schiff Mónikának, a MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Központ munkatársainak, a cikk megírásához nyújtott értékes gondolataikért!

Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.

 

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


9 * négy =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. március 15. vasárnap, Kristóf, Nemzeti ünnep napja van.
Ma van a(z) Magyar Sajtó napja.
Az év 11. hete és 74. napja.
Holnap Henrietta napja lesz.

1848. Az ifjúság mozgalma Pesten. Petőfi, Jókai, Vasvári és a többiek csatlakozásra hívták fel az egyetempolgárokat. Ezek délelőtt 10 órakor a nemzeti zászló alatt Landerer hatvani utcai nyomdájába mentek ahol a petíciónak így kezdődő 12 pontját: " Mit kíván a magyar nemzet ?" és Petőfi Nemzeti dalát " Talpra magyar, hí a haza " cenzúra nélkül kinyomtatták és a nép közt kiosztották.


Petőfi Sándor: 15-dik márczius 1848.

Magyar történet múzsája,
Vésőd soká nyúgodott,
Vedd föl azt s örök tábládra
Vésd föl ezt a nagy napot!

Nagyapáink és apáink
Míg egy század elhaladt,
Nem tevének annyit, mint mink
Huszonnégy óra alatt..."

Időjárás

2026-03-15, 23:53
Clear sky
WNW
Clear sky
11°C
0.9 m/s
Apparent: 7°C
Nyomás: 1009 mb
Páratartalom: 44%
Szél: 0.9 m/s WNW
Széllökések: 6.9 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 05:56
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


kettő szorozva kettő = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 329

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com