Látássérült szemléletformálás a Győri Egyetemen
Szerdán különleges szemléletformáló programot rendeztek a Széchenyi István Egyetemen, a Networkshop konferencia kiegészítő rendezvényeként.
Az Akadályok Nélkül elnevezésű programon az érdeklődők kipróbálhatták milyen vakvezető kutya segítségével közlekedni, főzéshez száraz hozzávalók közül választani, zoknikat párosítani vagy tandemkerékpárral tekerni, mindezt látás nélkül.
– A szemléletformálás azért fontos, hogy a többségi társadalom megismerje a látássérülteket, hogy ne féljenek tőlünk. Mi is ugyan olyan emberek vagyunk, mint bárki más. Velünk is nyugodtan lehet barátkozni, ismerkedni – mondta el Borsodi Erzsébet. –A Patronus Lions klubbal 10 éve tartunk előadásokat, programokat és vakvacsorákat. Úgy tapasztalom, hogy egyre szélesebb körben ismertek az olyan dolgok, mint, hogy a vakvezető kutyát munka közben nem simogatjuk. Sokan, ha az én nevemre nem is emlékeznek Gesztenyére annál inkább, és ez már egy kapcsolódási pont.
A zoknik párosítása a látók számára egyszerű feladat. Látássérültként, illetve bekötött szemmel viszont annál nagyobb kihívás.Páratlanul páros zoknik
A zokni párosítást magunk is kipróbáltuk. Komoly kihívást, mire az ember talál egyet,amihez hasonlót már fogott, addigra elfelejti, hova tette a feltételezett párját. Aztán, ha az ember figyel elkezdi érezni, hogy az egyik bolyhosabb a másik simább, a boka részen más a varrás, vagy egyszerűen csak különböző a darabok hosszúsága. A feladat végén Erzsébet elmondta ő minden levételnél összecsípteti a zoknikat és így mossa ki őket, hogy párba maradjanak.
A Tandem-Szem Egyesületre a látássérültek és látók közös sportolását próbálja segíteni. Tagjaik tavaly a párizsi paralimpiára is kibicikliztek.
– Az ilyen események jó kapcsolódási pontot jelentenek. Az emberek idejönnek beszélgetni, sőt potenciális munkaadó is lehet közöttük, vagy olyan személy, aki szeretné, hogy a munkahelyén is tartsunk hasonló programot. Tapasztalataink szerint a tandem kerékpározás, ahol a hátsó teljesen vakon teker, remek csapatépítés, ami során még a legkeményebb főnök is átértékeli a bizalom fontosságát.
Mindenki számára izgalmas és emlékezetes élményt jelentett a szemléletformáló program.
Az eseményen részt vettek a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola Alapítvány munkatársai is.
–Az ilyen alkalmak nagyon fontosak, mert gyerekeknek és felnőtteknek is tudunk újat mondani – mondta el Látrányi Orsolya pesti kiképző. –Sokkal több vakvezető kutyára lenne szükség, mint amit mi ki tudunk képezni egy év alatt. Egy kutya 1-1,5 éves korában kezdheti meg a képzést, de már előtte is folyik az alapozás. Ezt követően 6-8 hónap maga a kiképzés, amit követően a leendő gazdival készülnek a hivatalos vizsgára. Egy látássérült számára felbecsülhetetlen érték a vakvezető társ, de a képzési költségek is 4-5 millió forintot tesznek ki.
Forrás: Kisalföld
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás


20°C
Vélemény, hozzászólás?