Látássérültek mindennapjait segítik a csabai szolgáltatópontban
Látássérülteknek nyújt segítséget ingyenesen és többféle módon a szegedi központú Kreatív Formák Alapítvány, amely nemrég Békéscsabán nyitott szolgáltatópontot. Az emberek többsége, akiknek nincs problémájuk a látásukkal, bele sem gondolnak, hogy a vakok és gyengénlátók számára mit jelenthet akár a krumpli pucolása, a megfőzött tészta leszűrése, eljutni egyik pontból a másikba, számítógépezni, írni és olvasni –erről is beszélt a Békés megyei hírportálunknak Nagygyörgy Éva szakmai vezető és Nagy Zsuzsanna szociális munkás.
Nagygyörgy Éva és Nagy Zsuzsanna számos segédeszközt, köztük nagyítót mutatott be, melyek kölcsönözhetőek is /Fotó: Imre György/Békés megyei hírportál
A Luther és a Szív utca sarkán lévő épületben nyitott szolgáltatópontot a Kreatív Formák Alapítvány, amely a hátrányos helyzetűek életkörülményeinek javítását tűzte ki célul, és elsődlegesen látássérülteknek nyújt rehabilitációs szolgáltatásokat – osztotta meg a Békés megyei hírportállal Nagygyörgy Éva szakmai vezető és Nagy Zsuzsanna szociális munkás, aki maga is látássérült, és éveken át vezette elnökként a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületét.
Hangsúlyozták, a látássérültek elveszthetik teljes önállóságukat, beszűkülhetnek a társadalmi kapcsolataik, leértékelődhet a szerepük akár a munkahelyen, akár a családon belül, ha nem kapnak segítséget.
Nehézséget jelenthetnek számukra az olyan alapvető dolgok is, amelyek valaha könnyedén mentek. Elég csak a krumpli pucolására gondolni, hogy teljesen tiszta lett-e vagy maradt rajta héj. Ez és ehhez hasonló dolgok akár pszichés problémákhoz is vezethetnek. Ebben az élethelyzetben nyújt segítséget az alapítvány és immár a békéscsabai szolgáltatópont.
Békés megyei hírportál ottjártakor megannyi nagyítót kipakoltak az asztalra, és mutatták, hogy az úgynevezett látástréning során különböző optikai segédeszközöket ajánlanak a látássérülteknek, hogy azokat kipróbálhassák vagy éppen ki is kölcsönözhessék, mielőtt megveszik a boltban. Ugyanis több tíz-, akár százezer forintba is kerülhet egy-egy speciális eszköz. A legcsekélyebb nagyító kétszeres, ez egyébként nyolc dioptriának felel meg. Vannak olyan digitális nagyítók is, amelyek révén a fókuszált területen lévő szöveg és annak hátterének színe egyaránt változtatható gombnyomásra.
Egy konyhát is felszereltek, hogy bemutathassák a látássérülteknek, mit hol érdemes elhelyezni, használni. Hogyan érdemes elkészíteni egy teát vagy éppen leszűrni a tésztát – ahol ugye veszélyforrást jelent a forró víz –, esetleg egy összetettebb ebédet főzni, sütni. A vakoknál és gyengénlátóknál a folyadék öntése is problémás lehet, továbbá balesetveszélyesnek számíthat a körömvágás vagy a kés használata az éles dolgok miatt.
Példaként felhozták: a kilincs megtalálása, így az ajtó nyitása, zárása is sokkal egyszerűbbé válhat, ha markáns piros színű matricákat helyeznek fel a kilincs környékén, ezt ugyanis ők is könnyebben érzékelik.
Az informatikai oktatásra szintén nagy hangsúlyt fektetnek. Minden látássérült számára ingyenes egy szoftver, amely felolvassa a képernyőn lévő szöveget, így ők is szörfözhetnek a világhálón, olvashatnak híreket, megnézhetik az időjárás-előrejelzést. Mivel a kurzor roppant pici, egeret nem használnak, helyette billentyűparancsokat sajátítanak el. Hozzátették, hogy az okostelefonok és az azokra letölthető alkalmazások egyébként rendkívül sok segédeszközt ki tudnak váltani. Például segíthetnek a navigációban, eljutni egy adott helyre.
Kiemelték: a tapintható írás-olvasás vagy a fehér bot használatának elsajátítása mellett többek között pszichés tanácsadást is nyújtanak.
Hiszen a látás romlása vagy elvesztése nemcsak fizikai, hanem lelki szempontból is megterhelő lehet. El kell fogadni a helyzetet, és jó, ha van valaki, akivel a problémák megbeszélhetők. Hogy a látássérült valóban kezébe vegye a fehér botot, elfogadva a segítséget, és ne hajítsa be azt azonnal a sarokba.
A szemüveg már nem segíthet
Megyénkben háromezren lehetnek látássérültek – mondta Nagygyörgy Éva és Nagy Zsuzsanna. A látássérültek azok, akik látásteljesítménye 30 százalék alatti vagy más miatt korlátozottak, és akik látása szemüveggel nem javítható. Hangsúlyozták, jó, hogy a vakok és gyengénlátók egyesületének székhelyén nyílt meg a szolgáltatópont, hiszen az alapítvány és az egyesület céljai között sok a hasonlóság.
(Forrás: Békés megyei hírportál)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?